Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 21.12.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Odpowiadając na oświadczenie Senatora RP, Pana Witolda Gładkowskiego, złożone na 73. posiedzeniu Senatu w dniu 3 grudnia 2004 r., przekazane przy piśmie Pana Marszałka Nr BDS/DSK-043-540-04 z dnia 7 grudnia 2004 r., w sprawie braku przepisów prawnych otwierających możliwość udzielenia efektywnej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń losowych, przedstawiam następujące stanowisko:

Istnieją instrumenty prawne do udzielania pomocy w sytuacji, gdy osoba lub rodzina poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. Taką możliwość stwarza zapis art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.). Art. 40 ustawy stanowi, że osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, może być przyznany zasiłek celowy. W takim przypadku zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi. Przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym.

Ustawa nie określa kwotowo wysokości zasiłku. O wysokości przyznanego świadczenia decydują okoliczności sprawy i możliwości gminy w zakresie finansowania zasiłków i pomocy społecznej. Bogate gminy mogą przyznać zasiłek celowy osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia losowego w wyższej wysokości, gminy biedniejsze - w niższej wysokości. Nie w każdej sytuacji gminę stać jest na pełne zaspokojenie potrzeb w tym zakresie, np. w przypadku zniszczenia budynku w wyniku pożaru.

W obowiązującym stanie prawnym można byłoby bardziej skutecznie wspierać osoby i rodziny poszkodowane w wyniku zdarzenia losowego, gdyby w dyspozycji gmin była większa ilość środków finansowych na udzielanie pomocy w takich sytuacjach.

Odnosząc się do sprawy stanu lokali przydzielanych (udostępnianych) przez gminy osobom i rodzinom pozbawionym dachu nad głową należy stwierdzić, że pewnej poprawy należy spodziewać się do końca 2005 r. Do tego czasu będzie obowiązywać finansowe wsparcie dla gmin na pokrycie części kosztów (nie więcej jak 35%) na przedsięwzięcia, w wyniku których powstaną lokale socjalne, noclegownie lub domy dla bezdomnych, o czym stanowi ustawa z dnia 29 kwietnia 2004 r. o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz.U. Nr 145, poz. 1533). Finansowe wsparcie jest udzielane na wniosek złożony do ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Finansowego wsparcia udziela Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat, na podstawie umowy z gminą.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Cezary Miżejewski

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie