Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 66), przekazał Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia:
Warszawa, dnia 6.08. 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lipca 2004 r. znak: BPS/DSK-331-04, dotyczące oświadczenia założonego przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego podczas 66 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 lipca 2004 r., pragnę uprzejmie poinformować co następuje.
Standardy i warunki realizacji świadczeń zdrowotnych realizowanych w trybie jednodniowym, określone zostały w załączniku nr 7 do Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2004 roku w rodzaju świadczeń zdrowotnych lecznictwo szpitalne.
Zgodnie ze wskazanym dokumentem, postępowanie w trybie jednodniowym jest świadczeniem zdrowotnym realizowanym przez personel medyczny o kwalifikacjach i w liczbie niezbędnej do jego realizacji, którego celem jest przeprowadzenie u pacjenta z rozpoznaną jednostką chorobową, określonego postępowania leczniczego lub diagnostycznego w trybie planowanym w trakcie pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej. Pacjent, a w przypadku dzieci opiekun prawny, jest poinformowany o proponowanym trybie wykonywanych badań diagnostycznych lub proponowanym procesie terapeutycznym.
Warunki lokalowe i wyposażenie muszą zapewniać odpowiedni standard realizacji a tym samym zapewnić bezpieczeństwo pacjenta. W przypadkach powikłanych, jednostka wykonująca świadczenie zdrowotne zapewnia możliwość przeniesienia chorego do właściwego oddziału szpitalnego w sytuacjach wymagających hospitalizacji, co potwierdzone jest stosownym porozumieniem między zakładami (w przypadku wyodrębnionych zakładów).
Wymagane kwalifikacje personelu:
1. Kierownik zakładu i jego zastępca - kwalifikacje zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2000 r. w sprawie wymagań, jakim winny odpowiadać osoby na stanowiskach kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej określonego rodzaju (Dz.U. z dnia 31 maja 2000 r.).
2. Personel pracujący w zakładzie musi posiadać kwalifikacje zawodowe (lekarz II stopień specjalizacji) oraz doświadczenie niezbędne do wykonywania określonych procedur medycznych.
3. Dodatkowo, do wykonywania procedur określonych jako zabiegowe lub z zakresu diagnostyki inwazyjnej wymagane jest:
lekarz - posiadający specjalizację II stopnia w specjalności właściwej do rodzaju udzielanych świadczeń,
lekarz anestezjolog - posiadany II stopień specjalizacji,
pielęgniarki - co najmniej 10% personelu pielęgniarskiego stanowią pielęgniarki anestezjologiczne (w przypadku realizacji świadczeń zabiegowych).
Wymagane warunki lokalowe
Oferent powinien spełniać wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dn. 21.09.1992 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz.U. z 1992 r. Nr 74 poz. 366 z późniejszymi zmianami):
Zakład musi być wyposażony w sprzęt znieczulający, monitorujący, diagnostyczny (w tym właściwy dla procedur diagnostyki inwazyjnej) i operacyjny (dla procedur zabiegowych) pozwalający, na bezpieczne dla pacjenta wykonanie oferowanych usług.
W przypadku wykonywania procedur zabiegowych jednostka organizacyjna musi posiadać:
- blok operacyjny i/lub salę operacyjną i/lub salę zabiegową wyposażoną co najmniej w aparat do znieczulenia z kardiomonitorem, pulsoksymetr, ssak mechaniczny i defibrylator,
- salę wybudzeniowo-obserwacyjną wyposażoną w co najmniej kardiomonitor z tym, że pkt b) dotyczy również jednostek wykonujących procedur
y z zakresie diagnostyki inwazyjnej.W świetle powyższego, wszyscy świadczeniodawcy realizujący świadczenia zdrowotne w rybie jednodniowym winni spełniać określone przez Fundusz wymogi.
Jednocześnie, Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązane są do przeprowadzania regularnych kontroli realizacji umów i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Fundusz zobowiązuje świadczeniodawcę do realizacji zaleceń pokontrolnych, a w przypadku niewypełnienia zaleceń, stosuje restrykcje wobec świadczen
iodawcy do rozwiązania umowy włącznie.Z poważaniem
P R E Z E S
Narodowego Funduszu Zdrowia
Lesław Abramowicz