Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 11.03.2004 r.

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo z dnia 17 lutego 2004 r., znak: BPS/DSK-043-78-04 przy którym Pan Marszałek przekazał mi do zajęcia stanowiska oświadczenie złożone przez Pana Senatora Witolda Gładkowskiego na 56 posiedzeniu Senatu w dniu 12 lutego br., uprzejmie informuję, że zarzuty pod adresem Ministerstwa Zdrowia dotyczące realizacji programu Doboru Niespokrewnionego Dawcy Szpiku oraz programu Rozwoju Ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej są wg. mnie i innych specjalistów w zakresie transplantologii w przeważającej większości nieuzasadnione.

Liczba zabiegów przeszczepiania szpiku od dawców niespokrewnionych wynosiła w 2001 r. - 50 zabiegów, w 2002 r. - 77 zabiegów, a w 2003 r. - 109 zabiegów. Liczba zabiegów wykonana w Polsce w latach 2002-2003 przekracza całą liczbę wcześniej wykonanych zabiegów w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia finansuje poszukiwanie niespokrewnionych dawców szpiku i w związku z tym pełni kontrolę nad wydawaniem środków przeznaczonych na ten cel.

Poszukiwanie szpiku od dawcy niespokrewnionego odbywa się od momentu stwierdzenia przez ośrodek transplantacyjny, że chory kwalifikuje się do przeszczepu szpiku i nie posiada dawcy rodzinnego. Ośrodek wystawia zlecenie na dobór dawcy, które przesyła do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT" - samodzielnej jednostki budżetowej podległej Ministerstwu Zdrowia, która realizuje w/w programy. Poltransplant kieruje wnioski do dalszej realizacji do ośrodków poszukujących wskazanych przez wnioskodawcę wg. kolejności zgłoszenia i posiadanych wolnych środków finansowych.

Poltransplant dokłada wszelkich starań aby czas poszukiwania dawcy był jak najkrótszy.

W przypadku nadmiernej ilości zgłoszeń do jednego ośrodka Poltransplant proponuje inny ośrodek, co umożliwia skrócenie procedury poszukiwania niespokrewnionego dawcy szpiku.

Liczba wniosków w sprawie poszukiwania niespokrewnionych dawców szpiku w ostatnim okresie znacznie wzrosła.

Na każde zlecenie doboru od niespokrewnionego dawcy szpiku Poltransplant w 2003 r. rezerwował 20.000,00 zł. Faktyczne koszta poszukiwania dawców są zróżnicowane w związku z czym nie można ich przewidzieć. Niewykorzystane środki są przeznaczane dla innych chorych dopiero po rozliczeniach finansowych. Procedura ta wymaga stałego doskonalenia.

W 2003 r. wobec liczby zgłoszeń przekraczającej przyznane środki finansowe na dany rok Ministerstwo przyznało dodatkowo 500.000,00 zł na zawarcie nowych umów na poszukiwanie niespokrewnionych dawców szpiku.

W latach 2002-2003 w celu wykorzystania wszystkich środków finansowych na realizację programu Doboru Niespokrewnionych Dawców Szpiku, fundusze niewykorzystane zostały uznane za środki niewygasające na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 2002 r. i 11 grudnia 2003 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku kalendarzowego.

W 2002 r. dzięki temu wykorzystano wszystkie środki, a w 2003 r. jest zgoda na ich wykorzystanie do końca czerwca 2004 r.

Pragnę również poinformować Pana Marszałka, że sukcesywnie w miarę środków finansowych rozwija się Ogólnopolski Centralny Rejestr Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej.

W 2003 r. zostało zakontraktowanych 1563 badań potencjalnych dawców szpiku. Dalszy rozwój tego programu będzie wymagał stopniowego zwiększania środków finansowych.

W 2002 r. Departament Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia dokonał kontroli Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "POLTRANSPLANT" w zakresie stanu organizacyjnego i funkcjonowania tej jednostki. Zarzuty przedstawione przez Pana Senatora nie mają odbicia w wynikach tej kontroli.

W 2004 r. w I kwartale odbędzie się ponowna kontrola Poltransplantu ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe realizowanie w/w programów.

O wynikach kontroli powiadomimy Pana Marszałka odrębnym pismem.

Odpowiadam na pytania zawarte w piśmie Pana Senatora:

- Prawo chorego, bez względu na jego status, do udzielania świadczeń zdrowotnych, poza ustawą zasadniczą, gwarantuje ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach posiadanych środków gwarantuje świadczenia zdrowotne osobom ubezpieczonym.

- Żadna z grup chorych nie była nigdy dyskryminowana w zakresie doboru dawcy jednakże zasięg zagwarantowanych świadczeń zależy także m.in. od posiadania na ten cel środków finansowych.

- Gwarancja ciągłości leczenia i powodzenia przeszczepu szpiku z punktu widzenia medycznego nie jest zawsze możliwa, co wynika z podłoża nowotworowego choroby, której przebieg nie zależy wyłącznie do sposobu leczenia.

- Jak wynika z przedstawionych danych liczba przeszczepów szpiku stale wzrasta w związku z czym istnieje potrzeba doskonalenia funkcjonowania istniejących ośrodków oraz sukcesywnego zwiększania środków finansowych na ww. programy.

- Ogólnopolski Centralny Rejestr Dawców Szpiku sukcesywnie rozwija się. Gwarantuje to wykorzystanie go w celu ratowania życia chorym.

- Zapewniam, że większość pracowników w Ministerstwie Zdrowia, w Poltransplancie i w innych jednostkach zajmujących się prawidłową realizacją omawianych programów jest kompetentna i zaangażowana w wykonywaną pracę.

Dziękuję Panu Senatorowi za zainteresowanie się z problemami polskiej służby zdrowia.

Z poważaniem

Leszek Sikorski


wiadczenie