Oświadczenie


Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55):

Warszawa, 2004-02-04

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na Pana pismo (znak: BPS/DSK-043-42/04), przekazujące oświadczenie złożone przez senatora Pana Witolda Gładkowskiego na 55 posiedzeniu Senatu RP w dniu 29 stycznia 2004 roku uprzejmie informuję, że sytuacje opisane w ww. oświadczeniu dotyczą nie tylko regionu środkowo-pomorskiego Polski. Są to naganne sposoby postępowania niektórych lekarzy, którzy pomimo zawartej umowy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej nie wywiązują się z niej należcie. W konsekwencji rodzi się niepokój społeczny odzwierciedlany przez ubezpieczonych w różnego rodzaju wystąpieniach w tym do parlamentarzystów. Oddziały Wojewódzkie NFZ otrzymują wiele skarg i wniosków w tym zakresie. Wszystkie przekazywane informacje dotyczące utrudnień w udzieleniu świadczeń nocnej pomocy lekarskiej są wnikliwie rozpatrywane przez właściwe komórki kontrolne OW NFZ i podczas przeprowadzanych kontroli omawiane ze Świadczeniodawcami.

Pragnę dodać, że jest to postępowanie niezgodne z warunkami zawartej umowy, a mieszczące się w uczciwości i rzetelności w realizacji świadczeń "swoim" pacjentom co stanowi o właściwym pojmowaniu etyki zawodowej. Niezwykle istotne jest przekazywanie takich informacji do Naczelnej Rady Lekarskiej jako właściwego organu samorządu zawodowego, którego jednym z celów jest nadzór nad realizacją kodeksu etyki zawodowej.

Kompetencje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej określone zostały przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i zostały załączone do materiałów konkursowych w ogłoszonym przez NFZ konkursie ofert na 2004 r.

Zakres lekarskich świadczeń zdrowotnych udzielanych w soboty, niedziele i święta oraz dni powszednie po godzinie 18.00 obejmuje świadczenia o charakterze wizyt w domu chorego z wyłączeniem stanów nagłych i stanów bezpośredniego zagrożenia życia, a w szczególności w sytuacjach: utraty przytomności, upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w nagłych sytuacjach, nagłej duszności, porażenia prądem elektrycznym, porodu, dolegliwości związanych z ciążą, nagłych zachorowań w miejscu publicznym.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z ustaleniami zespołu negocjacyjnego pod przewodnictwem Pana Andrzeja Majewskiego Zastępcy ds. Medycznych Prezesa NFZ z przedstawicielami władz samorządowych województwa Zachodniopomorskiego oraz przedstawicielami Zachodniopomorskiego OW NFZ ustalono, że środki finansowe na zabezpieczenie świadczeń w zakresie lecznictwa stacjonarnego zostaną przekazane w wysokości 53% kontraktu rocznego w I półroczu a w 47% w II półroczu. Ustalono także priorytet dla województwa w przypadku zwiększenia środków finansowych w budżecie NFZ.

P R E Z E S

Narodowego Funduszu Zdrowia

dr n. med. Krzysztof Panas


Oświadczenie