Informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 39. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38), przekazał Minister Środowiska:
Warszawa, dnia 6 czerwca 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
Nawiązując do oświadczenia pana Witolda Gładkowskiego - senatora Rzeczypospolitej Polskiej - dotyczącego przepisów zakazujących wypalania traw, uprzejmie informuję, iż podzielam opinię, że działanie to wyrządza ogromne szkody w środowisku naturalnym i obciąża budżet Państwa wysokimi i niepotrzebnymi wydatkami.
Doceniając potrzebę ochrony przyrody i negatywne skutki wypalania roślinności, w ustawie z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody wprowadzono przepis (art. 45) zabraniający wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin. Konsekwencją tego zapisu jest przepis karny ujęty w art. 59 wyżej wymienionej ustawy, z którego wynika, że sprawca wypalania roślinności podlega karze aresztu albo grzywny. Postępowanie w tych sprawach prowadzi się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy każdy obywatel, organy administracji publicznej, a także jednostki organizacyjne oraz osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność wpływającą na przyrodę mają obowiązek ochrony przyrody. Art. 5 natomiast wskazuje na obowiązek popularyzowania ochrony przyrody przez organy administracji publicznej, instytucje naukowe i oświatowe, a także publiczne środki masowego przekazu.
W świetle powyższego można uznać, że przepisy prawne w wystarczającym stopniu regulują tę kwestię, a obecnie obowiązująca wysokość kar za wypalanie roślinności (od 10 zł do 5000 zł) jest wystarczająco restrykcyjna.
Niestety, egzekwowanie tych przepisów nie jest dość skuteczne ze względu na obciążenie odpowiedzialnych za to służb ogromem innych zadań.
Z pewnością poprawić tę sytuację mogłoby zwiększenie zatrudnienia w Policji, ale to obecnie prawdopodobnie nie jest możliwe.
W celu zapobiegania wypalaniu traw i innej roślinności wydam odpowiednim służbom polecenie wznowienia odpowiedniej akcji informacyjnej i kontrolnej oraz wystąpię do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o podjęcie przez podległe mu służby skuteczniejszych działań informacyjnych, kontrolnych i represyjnych.
Wniosek o wprowadzenie przepisów nakazujących wykaszanie traw na łąkach i pastwiskach w okresie jesiennym wymaga rozpatrzenia przy okazji nowelizacji stosownych przepisów prawnych.
Z poważaniem
Z up. Ministra
Sekretarz Stanu
dr hab. Krzysztof Szamałek