Oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):

Warszawa, dn. 11.07.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przekazanym przez Pana Marszałka z pismem znak: LP/043/230/02/V z dn. 26.06.2002 r. tekstem oświadczenia senatora Witolda Gładkowskiego w sprawie zmiany kryteriów przyznawania zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, uprzejmie przesyłam następujące stanowisko.

Wszystkie świadczenia, które przyznawane są w oparciu o kryterium dochodowe, wymagały celowego wskazania rodzajów i źródeł dochodów, stanowiących podstawę ustalania uprawnień, co w przypadku zasiłku rodzinnego zostało uregulowane w ustawie o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Wymieniona ustawa reguluje również przypadki utraty źródła dochodu (jak i odwrotnie - uzyskania nowego źródła dochodu) w dowolnym momencie okresu zasiłkowego.

Art. 6 ust. 1 ustawy stanowi, że w razie utraty źródła dochodu przez uprawnionego lub członka rodziny, pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, prawo do zasiłku, na wniosek uprawnionego ustala się ponownie na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w rodzinie, z wyłączeniem utraconego źródła dochodu. Prawo do zasiłku ustala się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata źródła dochodu.

Nie można zgodzić się z sugestią Pana Senatora Gładkowskiego, by "... dochody ze stosunku pracy uzyskiwane przez osoby nabywające prawo do zasiłku dla bezrobotnych (jak należy domniemywać chodzi tu o wspomniane wcześniej w oświadczeniu - odprawy emerytalne) bądź świadczenia przedemerytalne traktować jak utracone źródło dochodu i nie brać pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o zasiłek rodzinny". Odprawa emerytalna jest szczególnym typem wynagrodzenia (nagrody) za pracę, a nie utraconym dochodem z pracy. Świadczenie przedemerytalne jest natomiast, jak sama nazwa wskazuje, szczególnym uprawnieniem do wcześniejszej emerytury (w niepełnej wysokości) i podlega tym samym zasadom rozliczania przy ustalaniu uprawnień do zasiłków rodzinnych jak emerytura. Warto również zauważyć, że w obu przypadkach nie ma miejsca utrata dochodu, ale wręcz odwrotnie - jego uzyskiwanie.

Jest faktem, że jeśli chodzi o świadczenia, do których prawo uzależnione jest od wysokości dochodu zawsze, trudne społecznie są przypadki osób osiągających dochody nieznacznie przekraczające wyznaczony próg dochodowy. Elastyczne rozwiązania w ograniczonym zakresie mogą być rozważane przy projektowaniu nowych rozwiązań.

Aktualnie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są intensywne prace nad reformą całego systemu świadczeń rodzinnych. Projekt ustawy o systemie świadczeń rodzinnych poddany zostanie szerokiej konsultacji społecznej oraz opinii partnerów parlamentarnych.

Z poważaniem

Jolanta Banach


Oświadczenie