Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Gerarda Czai, złożone na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):
Warszawa, dnia 19.07.2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Senatora Gerarda Czaję podczas 19 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 czerwca 2002 roku, przekazanego przy piśmie LP/043/223/02/V, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zadłużenie zakładów opieki zdrowotnej, w szczególności szpitali, stanowi istotny problem i zagrożenie dla funkcjonowania służby zdrowia. Na trudną sytuację finansową samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej składa się niedobór środków finansowych i nieustalone kryteria rozdziału tych środków w kasach chorych, a ponadto ich nieracjonalne wydatkowanie. Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991roku o zakładach opieki zdrowotnej - Dz.U. nr 91, poz. 480 z późn. zm. samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa we własnym zakresie ujemny wynik finansowy.
Z uwagi na brak zarówno możliwości prawnych, środków finansowych i uzasadnienia ekonomicznego takich działań, nie jest planowane oddłużenie zakładów opieki zdrowotnej.
Minister Zdrowia dostrzegając wagę problemu inicjuje działania zmierzające do jego rozwiązania. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją przepisów prawnych regulujących organizację systemu ochrony zdrowia, w tym między innymi nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej umożliwiającej poprawę sytuacji finansowej zakładów.
W chwili obecnej trwają prace nad koncepcją zrealizowania przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów programu sekurytyzacji istniejącego długu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
W związku z realizacją Programu "Strategiczne kierunki działań Ministra Zdrowia w latach 2002-2003" w zakresie ograniczenia mechanizmów zadłużeniowych poprzez sekurytyzację istniejącego długu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, zwrócono się do wszystkich Marszałków z prośbą o przekazanie przez wszystkie jednostki, które chcą aktywnie uczestniczyć w tym programie, informacji dotyczących wymagalnych zobowiązań, bezspornych należności oraz uzyskanych kredytów bankowych. Termin przekazywania tych materiałów upływa 15 sierpnia 2002 roku. Na podstawie tych informacji podjęte będą ostateczne decyzje co do szczegółowych rozwiązań dotyczących sekurytyzacji zadłużenia, a tym samym możliwe będzie udzielenie szczegółowych informacji na poruszane w piśmie zagadnienia.
W kwestii przekazania środków finansowych na realizację ustawowych podwyżek, to stosownie do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie ustawy o negocjacyjnym kształtowaniu wynagrodzeń od 1 stycznia 2001 r., w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnych (Dz.U. Nr 5 z 2001 r. poz. 45) istnieje obowiązek negocjacyjnego kształtowania wskaźnika wynagrodzeń pracowniczych według określonego ustawą harmonogramu postępowania. W roku 2001 pracownikom samodzielnych
publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługiwał przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nie niższy niż 203 zł, natomiast w 2002 roku według wzoru określonego w ustawie z dnia 22 grudnia 2000 r.Finansowanie wynagrodzeń pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i regulacji płac wynikających z ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw, dokonywane jest ze środków będących w dyspozycji d
anego zakładu opieki zdrowotnej. Środki na finansowanie działalności zakład uzyskuje na świadczone usługi zdrowotne w ramach negocjowanych kontraktów z kasami chorych oraz w ramach prowadzonej innej działalności.Przedstawiając powyższe informuję, że Ministerstwo Zdrowia nie posiada środków finansowych na realizację ustawowej podwyżki dla pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Nie jest również możliwe przekazywanie zakładom opieki zdrowotnej odrębnych środków z budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie podwyżek.
Mariusz Łapiński