Informację w związku z oświadczeniem senatora Gerarda Czai, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Finansów:
Warszawa, 2002-01-22
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rz
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z pismem z dnia 5 grudnia 2001 r. znak: LP/043/40/01/V, przy którym przekazano oświadczenie złożone przez senatora Gerarda Czaję w sprawie proponowanych przez Rząd zmian w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) dotyczących zasad rozliczania zakładów pracy chronionej, informuję, że przekazany przez Rząd pod obrady Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od
towarów i usług nie zawiera zmian dotyczących zasad rozliczeń zakładów pracy chronionej.Nadal obowiązuje unormowanie wynikające z art. 14a ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej ma prawo w zakresie działalności tego zakładu do otrzymania częściowego lub całkowitego zwrotu wypłaconej kwoty podatku od towarów i usług według zasad określonych w tym przepisie.
Kwotę zwrotu, o której mowa wyżej, stanowi iloczyn liczby osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej lub zakładzie aktywności zawodowej w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz najniższego wynagrodzenia pracowników ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw pracy
w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Kodeksu pracy. Do wyliczeń przyjmuje się najniższe wynagrodzenie obowiązujące w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc obliczeniowy, z tym że w przypadku zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczanych do:Prawo do otrzymania zwrotu wpłaconego podatku w myśl obecnie obowiązujących przepisów nie przysługuje podatnikom:
Kwota zwrotu jest wpłacana przez urząd skarbowy na rachunek bankowy prowadzącego zakład pracy chronionej, po sprawdzeniu, czy kwota podatku wynikająca ze złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług została wpłacona za dany miesiąc. Zwrot z urzędu skarbowego dokonywany jest w terminie nie dłuższym niż 25 dni od dnia dokonania wpłaty podatku przez podatnika.
Należy jednak zauważyć, że obecnie funkcjonujące formy pomocy dla zakładów pracy chronionej, które mają na celu wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, nie zawsze są kierowane do tych osób, ale także (w różnym stopniu) do przedsiębiorców, którzy te osoby zatrudniają, tzn. nie zawsze jest ona bezpośrednio związana z zatrudnieniem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych.
Powyższe oznacza, że obecne formy udzielania pomocy przedmiotowym zakładom mogą stanowić źródło zakłócenia konkurencji.
W związku z powyższym oraz koniecznością dostosowania obowiązujących w Polsce przepisów (zarówno w zakresie systemu podatkowego, jak również warunków stosowania pomocy publicznej) do dyrektyw Unii Europejskiej niezbędna będzie w przyszłości zmiana zasad udzielania pomocy zakładom pracy chronionej.
Z wyrazami szacunku
z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Irena Ożóg