Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2002-08-09

Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszał
ek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W nawiązaniu do Pana pisma z 23 lipca 2002 r., znak: RJ/043/262/02V, przekazującego oświadczenie senatora Jerzego Cieślaka, uprzejmie informuję, że w związku z oświadczeniem senatora Mariana Lewickiego z 24 kwietnia br., dotyczącym kwestii opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe, prowadzące jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą, Minister Finansów zajął stanowisko, które w dniu 23 maja br. zostało przekazane do Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (znak pisma: FS13-044-29/02). W związku z tym, iż oświadczenie senatora Jerzego Cieślaka dotyczy tego samego zakresu zagadnień, poniżej przedstawiam to stanowisko.

Zasady ustalania składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne są uregulowane w przepisach ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.). Zgodnie z art. 22 tej ustawy, jeżeli spełnione są przesłanki do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z więcej niż jednego tytułu, składka jest opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie. Dlatego osoby uzyskujące dodatkowe przychody z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, w stosunku do których istnieje obowiązek opłacania składki zdrowotnej, jeśli jednocześnie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia z innych tytułów, zobligowane są opłacać składki z każdego z tych tytułów.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż w powołanej ustawie zawarte zostały rozwiązania pozwalające na pominięcie obowiązku opłacania więcej niż jednej składki w przypadku zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniem. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana od dodatkowych przychodów z działalności pozarolniczej przez osoby, których świadczenie emerytalne i rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty najniższego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoby te.

- uzyskują dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nie przekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury,

- opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z art. 22 ust. 5) nie jest opłacana także przez osoby zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, od dodatkowych przychodów z prowadzonej przez te osoby działalności pozarolniczej, jeżeli osoby te:

- uzyskują przychody z tej działalności w wysokości nie przekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury,

- opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż ww. ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w szczególny sposób reguluje kwestię opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez m.in. osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe, prowadzące jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą i uzyskujące z tego tytułu niewielkie przychody.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w sprawie ewentualnej nowelizacji przedmiotowych przepisów właściwym do zajęcia stanowiska jest Minister Zdrowia.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Halina Wasilewska-Trenkner


Oświadczenie