Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Borkowskiego, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55):
Warszawa, 25 lutego 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku!
Nawiązując do pisma z dnia 3 lutego 2004 r., o sygn. BPS/DSK-043-46/04, przekazującego oświadczenie złożone przez Senatora RP Pana Krzysztofa Borkowskiego podczas
55. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 styczni 2004 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. Nr 209, poz. 2027) zostało wydane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w art. 5 ust. 9c znowelizowanej - na mocy art. 15 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) - ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 z późn. zm.) i w celu jej wykonania.
Zgodnie z przepisem §2 przedmiotowego rozporządzenia ustalono (w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia) siedziby i terytorialny zasięg działania naczelników urzędów skarbowych, właściwych wyłącznie w zakresie:
Podkreślenia wymaga, iż jakkolwiek przedmiotowy akt normatywny został wydany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, to projekt rozporządzenia został przygotowany przez Ministra Finansów, który pozostaje wyłącznie właściwy do uwzględnienia i oceny m.in. potrzeb właściwego zorganizowania wykonywanych zadań, zwłaszcza z zakresu poboru podatków oraz sprawnej obsługi podatników.
W odniesieniu do kwestii terytorialnego zasięgu działania naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu (określonego w przywoływanym wyżej załączniku do rozporządzenia), uprzejmie informuję, iż obejmuje on: 41 jednostek powiatowych, tj. 4 miasta na prawach powiatu oraz 37 powiatów z obszaru województwa mazowieckiego.
Jednocześnie wyjaśniam, iż - jak wynika z treści uzasadnienia do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie terytorialnego zasięgu (...) - kwestie terytorialnego zasięgu działania i siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych zostały skonsultowane z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi i samorządami lokalnymi (vide s. 2 uzasadnienia). Zarzuty Pana Senatora (braku jakichkolwiek uzgodnień) nie wydają się
zatem zasadne.Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie informuję, iż szczegółowe ustosunkowanie się do podniesionych przez Pana Senatora zagadnień pozostaje w gestii ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Z poważaniem
Minister
Spraw Wewnętrznych
i Administracjiz up. Jerzy Mazurek
Podsekretarz Stanu