Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Bochenek, złożone na 82. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 88):
Warszawa, 2005-07-14
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Panią Senator Krystynę Bochenek na 82. posiedzeniu Senatu w dniu 3 czerwca 2005 roku, przesłane pismem Pana Marszałka z dnia 8 czerwca 2005 r. (znak: BPS/DSK-043-263/05), w sprawie utrudnionego dostępu do diagnostyki i leczenia choroby wieńcowej, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Procedury koronarografii i koronaroplastyki zostały zawarte w Katalogu świadczeń szpitalnych, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia nr 33/2005 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 maja 2005 roku zmieniającego zarządzenie nr 8/2004 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne". Katalog świadczeń szpitalnych jest integralną częścią materiałów informacyjnych do postępowania konkursowego na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i jest jednakowy w całym kraju. Świadczeniodawcy, składając ofertę na świadczenia opieki zdrowotnej, opierają swoje planowane wykonanie na danych historycznych oraz prognozie wynikającej z danych epidemiologicznych. Oddziały kardiologiczne nie kontraktują zatem świadczeń z zakresu wczesnej diagnostyki inwazyjnej, leczenia metodą koronaroplastyki czy innych procedur, lecz całkowitą liczbę punktów rozliczeniowych i ich wartość, dzięki czemu liczba badań może być korygowana stosownie do potrzeb. Ponadto informuję, iż wartość zawartych kontraktów z oddziałami kardiologicznymi na 2005 rok wynosi 1 050 534 828,00 zł, w porównaniu do kwoty z roku 2004, kwota ta jest wyższa o 3,01%.
Odnosząc się do zagadnienia profilaktyki chorób układu krążenia, uprzejmie informuję, iż Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje w 2005 roku program profilaktyki chorób układu krążenia, którego elementem jest między innymi dokonanie oceny, na podstawie badań przesiewowych, czynników ryzyka jakimi są:
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia gospodarki lipidowej,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- palenie tytoniu,
- niska aktywność ruchowa,
- nadwaga i otyłość,
- nieracjonalne odżywianie,
- obciążenia genetyczne.
Powyższy program skierowany jest do grupy osób w wieku od 35 do 55 roku życia, u których nie rozpoznano chorób układu krążenia. Przedmiotowy program jest realizowany w zakresie objętym programem. Równocześnie informuję, iż na realizację ww. programu w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2005 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanował kwotę w wysokości 15 000 000 zł.
Odnosząc się do kwestii diagnozowania chorych z podejrzeniem choroby wieńcowej, informuję, iż z danych sprawozdawczych za 2004 rok oraz I kwartał 2005 roku wynika, że w oddziałach kardiologicznych wykonanie planowanej koronarografii stanowi około 50% wykonanych w sumie koronarografii, co wskazuje, że badanie to wykonywane jest z równą częstotliwością u pacjentów w stanach nagłych, jak i w trybie planowym u pozostałych.
Z poważaniem
Z upoważnienia
MINISTRA STANU
PODSEKRETARZ STANU
Paweł Sztwiertnia