Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Krystyny Bochenek, złożone na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84):

Warszawa, 2005-04-15

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone podczas 79. posiedzenia Senatu RP przez Panią Senator Krystynę Bochenek, przesłane przy piśmie Pana Marszałka z dnia 6 kwietnia 2005 r. znak: BPS/GSK-043-169/05, dotyczące zasad przyznawania środków finansowych na zakup aparatury w ramach programu Polkard, przedstawiam poniższe wyjaśnienie:

Wybór realizatorów "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 2003-2005" dokonywany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tzn. postanowieniami art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135). Zgodnie z tym, podstawową zasadą związaną z wyborem realizatorów Programu jest zastosowanie trybu postępowania konkursowego.

W celu zapewnienia obiektywizmu, dla każdego postępowania konkursowego opracowane są wymagania stawiane oferentom oraz kryteria wyboru realizatorów poszczególnych zadań wymienionego Programu - w tym również zadań związanych z dofinansowaniem zakupu danego rodzaju aparatury.

Od początku realizacji "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 2003-2005", jednym z kryteriów oceny ofert składanych w postępowaniach konkursowych związanych z finansowaniem zakupu aparatury, była wysokość partycypacji oferenta w kosztach zakupu wnioskowanej aparatury. Doświadczenie dwóch lat realizacji tego Programu wskazuje, że większość jednostek przystępujących do postępowania konkursowego, jest gotowa partycypować w kosztach zakupu aparatury.

Ze względu na ograniczoną wysokość środków finansowych, przeznaczonych w 2005 roku na wydatki majątkowe ponoszone w ramach realizacji programów polityki zdrowotnej, a także w związku z wykazywaną uprzednio gotowością jednostek do partycypacji w kosztach zakupu aparatury, podjęta została decyzja o wprowadzeniu wymogu udziału własnego oferenta w wysokości 50% kosztu wnioskowanej aparatury. Na wniosek Przewodniczącego Rady "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 20003-2005", wysokość udziału własnego oferenta została obniżona do wysokości 25%. W dniu 4 kwietnia br. informacja o zmianie wymagań związanych z udziałem własnym oferentów została zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie