Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Januarego Bienia, złożonym na 14. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 13), przekazał Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 2002.05.15

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na - przekazane przy piśmie z dnia 29 maja br., znak: LP/043/149/02/V - oświadczenie Pana Senatora Januarego Bienia, złożone na 14 posiedzeniu Senatu RP w dniu 24 kwietnia 2002 r. w sprawie:

1) uznania okresów pracy pracowników inspekcji zatrudnionych w byłych gwarectwach, zrzeszeniach, zjednoczeniach kopalń i przedsiębiorstw górniczych oraz w zarządach spółek węglowych - za pracę górniczą,

2) przyznania pracownikom dozoru nadzorującym pracę górniczą pracowników fizycznych zatrudnionych pod ziemią w przodku - uprawnień do przeliczania okresów ich pracy przy ustalaniu wysokości górniczej emerytury po 1,8 za każdy rok takiej pracy.

Uprzejmie informuję, że postulaty te w ostatnich latach, były wielokrotnie rozpatrywane podczas prac sejmowych nad propozycjami zmian przepisów regulujących uprawnienia emerytalne górników.

W czasie tych prac uznano, że brak jest podstaw, aby przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur:

a) okresy prac pracowników (urzędników) byłych zjednoczeń, zrzeszeń gwarectw - uwzględniać przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur na takich samych zasadach, jak okresy pracy górniczej (np. przeliczając je przy zastosowaniu przelicznika 1,4 za każdy rok),

b) okresy pracy pracowników dozoru nadzorujących pracę pracowników fizycznych wykonujących prace górnicze pod ziemią w przodkach - traktować przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur, jak okresy ciężkiej pracy pracowników fizycznych pracujących w przodkach, tj. uwzględnić okresy ich pracy przy ustalaniu wysokości górniczych emerytur przy zastosowaniu przelicznika 1,8 za każdy rok (obecnie okresy pracy tych pracowników są przeliczane przy zastosowaniu przelicznika 1,5 za każdy rok.

Jeśli chodzi o okresy pracy pracowników (urzędników) byłych zjednoczeń, zrzeszeń, gwarectw przemysłu węglowego, to należy dodać, że okresy ich pracy od dziesiątków lat, przy ustawaniu uprawnień do górniczej emerytury, traktowane są jak okresy pracy równorzędnej z pracą górniczą; liczone są one przy wymiarze emerytury w wymiarze faktycznym, a nie jak okresy pracy górniczej, które przy wymiarze emerytury - w zależności od uciążliwości danej pracy - liczone są przy zastosowaniu przeliczników 1,8; 1,5; 1,4; 1,2, określonych w art. 51 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r., o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162 poz. 1118 z późn. zm.).

Biorąc zatem pod uwagę powyższe oraz to, że wprowadzany system emerytalny - zgodnie z założeniami reformy ubezpieczeń społecznych - ma na celu ujednolicenie uprawnień emerytalnych, tj. uzależnienie uprawnień do emerytury od osiągnięcia jednolitego wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, a wysokości emerytury od wielkości zgromadzonych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego - brak jest podstaw do podjęcia działań zmierzających do rozszerzenia dotychczasowych preferencyjnych uprawnień emerytalnych, m.in. w zakresie korzystniejszego liczenia okresów pracy górniczej, na nowe grupy pracowników.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Krzysztof Pater

PODSEKRETARZ STANU


Oświadczenie