Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Januarego Bienia, złożone na 10. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 9):

Warszawa, 2002.03.25

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Odpowiadając na przekazane - przy piśmie z dnia 5 marca br. znak: RJ/043/77/02/V - oświadczenie Pana Senatora Januarego Bienia w sprawie uprawnień do ulg inwalidów wojennych i wojskowych przedstawiam, co następuje:

Podstawowe uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin regulują przepisy ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 - tekst jednolity).

Powołanymi przepisami określone zostały uprawnienia do rent inwalidzkich dla inwalidów wojennych i wojskowych, jak również ustalanie wysokości tych rent i podstawy ich wymiaru. Gdy chodzi o renty inwalidów wojennych, to w zależności od stopnia niepełnosprawności renty inwalidów wojennych wynoszą 100% podstawy ich wymiaru dla inwalidów całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji jak też dla inwalidów całkowicie niezdolnych do pracy (dawna I i II grupa inwalidzka), a 75% podstawy ich wymiaru dla inwalidów częściowo niezdolnych do pracy (dawna III grupa inwalidzka).

Natomiast gdy chodzi o podstawę wymiaru rent inwalidów wojennych, to tę podstawę stanowi kwota bazowa obowiązująca w dniu przyznania rent.

Sprawa podstaw wymiaru rent inwalidów wojennych była rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny, który w postanowieniu zawartym w wyroku z dnia 21 czerwca 2000 r. sygn. akt K 2/99 zasygnalizował Radzie Ministrów potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w przedmiocie unormowania podstawy wymiaru rent inwalidów wojennych przyznanych przed dniem 1 stycznia 1999 r. W celu wykonania Postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym roku został przygotowany w resorcie pracy i polityki społecznej projekt ustawowego ujednolicenia podstaw wymiaru rent inwalidów wojennych. Projekt ten był również przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Jednakże prace nad tym projektem zostały wstrzymane ze względu na stan finansów publicznych, jak również przyjęte ustawy okołobudżetowe, którymi ograniczono bądź zniesiono szereg uprawnień wynikających z przepisów dotychczasowych.

Ograniczeniem lub zniesieniem uprawnień dotkniętych zostało wiele grup społecznych, wśród których można wymienić przykładowo: kombatantów, ubezpieczonych czy też bezrobotnych. W odniesieniu do tych grup ograniczenie lub zniesienie uprawnień obejmuje między innymi dla: kombatantów - zamrożenie na 2002 r. wysokości dodatku kombatanckiego i ryczałtu energetycznego, ubezpieczonych - obniżenie wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu, bezrobotnych - zniesienie uprawnienia do zasiłku przedemerytalnego. Również przyjętą ustawą okołobudżetową przesunięto na dzień 1 stycznia 2004 wejście w życie przepisów regulujących uprawnienia do świadczenia pieniężnego dla cywilnych ofiar wojny.

Z uwagi na powyższe resort pracy i polityki społecznej zamierza ponownie podjąć prace nad przygotowaniem projektu ustawowego ujednolicenia podstaw wymiaru rent inwalidów wojennych od 2003 roku. Natomiast gdy chodzi o podnoszoną sprawę ograniczenia ulg dla inwalidów wojennych i wojskowych w przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego, to ograniczenia te wynikają z przyjętej ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. Nr 4, poz. 34) zmieniającej dotychczasowe uprawnienia przysługujące w tym zakresie inwalidom wojennych, a wynikające z przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin. Stosownie do przyjętych regulacji inwalidzie wojennemu przysługuje prawo do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej, a inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów oraz przewodnikowi towarzyszącemu w podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przysługuje prawo do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej.

Z uwagi na protesty dotyczące ograniczeń w korzystaniu przez osoby niepełnosprawne z bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego wynikających z wprowadzonych zmian w resorcie pracy i polityki społecznej została podjęta inicjatywa mająca na celu zmianę przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 21 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw.

Należy jednocześnie wyjaśnić, iż rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 stycznia 2002 r. stanowi wykonanie delegacji wynikającej z przepisów ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin i określa rodzaje dokumentów poświadczających uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Jeśli zaś chodzi o sprawy związane z zaopatrzeniem w leki inwalidów wojennych i wojskowych, to sprawy te regulują przepis ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, 153 z późniejszymi zmianami).

Szczegółowych wyjaśnień dotyczących wprowadzonych zmian w zakresie uprawnień do bezpłatnych leków do inwalidów wojennych i wojskowych udzieliło Ministerstwo Zdrowia w związku z wnioskami Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych RP przekazanymi przy piśmie Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 stycznia br., znak: BPS/KONBP/9/2002 do resortu pracy i polityki społecznej.

Kopię tych wyjaśnień przesyłam w załączeniu.

Minister

z up.

Krzysztof Pater

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie