Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 75. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, 2005-02-04

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Janusza Bielawskiego złożone podczas 75. posiedzenia Senatu RP w dniu 22 grudnia 2004 r., dotyczące kontraktowania świadczeń w rodzaju lecznictwo szpitalne, przesłane pismem Marszałka Senatu z dnia 4 stycznia 2005 r. znak BPS/DSK-043-11-05, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

W ramach nadzoru sprawowanego nad działalnością Narodowego Funduszu Zdrowia, Minister Zdrowia uzyskał wyjaśnienia z Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiotowej sprawie.

Dolnośląski Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia kontraktował świadczenia i zawierał umowy ze świadczeniodawcami, zgodnie z materiałami i wzorami umów przyjętymi w drodze zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawą planowania wysokości kontraktów ze świadczeniodawcami na rok 2005 była ocena wykonanych świadczeń w 2004 roku i wielkość środków w planie finansowym, przeznaczonym na dany zakres świadczeń. Zgodnie z przyjętą zasadą kontraktowania świadczeń w 2005 r., świadczenia w rodzaju lecznictwa szpitalnego zostały zdefiniowane w katalogu świadczeń szpitalnych, który zawiera wykaz procedur z określoną wartością wyceny punktowej.

W związku z powyższym wartość kontraktu zależy od rodzaju świadczenia w poszczególnych specjalnościach jakie dany szpital może realizować oraz od wartości punktowej przypisanej w katalogu dla określonego świadczenia. Nie ma znaczenia liczba posiadanych łóżek szpitalnych, bowiem nie są one przedmiotem kontraktowania.

Komisja powołana do postępowania konkursowego, w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwa szpitalnego, ogłoszonego przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, stosowała jednolite kryteria oceny ofert zgodnie z zarządzeniem nr 26/2004 Prezesa NFZ z dnia 13 października 2004 r. w sprawie określenia kryteriów oceny ofert postępowaniu w sprawie zawierania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 97 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) do zadań Funduszu należy:

• określenie jakości i dostępności oraz analiza kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym dla prawidłowego zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

• przeprowadzenie konkursów ofert, rokowań i zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także monitorowanie ich realizacji i rozliczanie.

Mając na uwadze powyższe uprzejmie wyjaśniam, że wartość podpisanych kontraktów, jak również towarzyszące im ceny, są wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy oddziałem funduszu a świadczeniodawcą. Warunki kontraktów wymagają akceptacji przez obie strony, przez co naturalną rzeczą jest występowanie różnic cenowych w kontraktach podpisywanych przez poszczególnych świadczeniodawców.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie