Oświadczenie


Prokurator Krajowy przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55):

Warszawa, dnia 16.02.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka z dnia 3 lutego 2004 r. nr BPS/DKS-043-48/04 przesyłające tekst oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Janusza Bielawskiego podczas 55. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29 stycznia 2004 roku, uprzejmie informuję, że w Prokuraturze Apelacyjnej we Wrocławiu zbadane zostały akta śledztwa 5 Ds. 100/03 Prokuratury Rejonowej w Lubinie prowadzonego w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie, dotyczące przestępstwa z art. 218 § 1 kk. w zw. z art. 12 kk.

Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostało w dniu 22 kwietnia 2003 r. na podstawie zawiadomienia o przestępstwie złożonego w dniu 4 kwietnia 2003 r. przez Prezydenta Miasta Lubina, do którego dołączono kierowane do Prezydium Miasta Lubina pismo Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie, pismo Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego we Wrocławiu oraz 52 oświadczenia pracowników Ośrodka.

Z treści wymienionych wyżej pism oraz oświadczeń wynika, że Urszula R. jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie do czasu odwołania z zajmowanego stanowiska, to jest do kwietnia 2003 r., naruszała prawa podległych sobie pracowników działaniami uchybiającymi ich godności, a także stosowała wobec nich różnego rodzaju szykany i zastraszenie wymuszając na nich w ten sposób określone zachowanie.

W toku prowadzonego przez prokuratora śledztwa, czynności procesowe realizowane były systematycznie i nie stwierdzono nieuzasadnionych przewlekłości tego postępowania. Część przesłuchań na podstawie art. 311 § 3 k.p.k. powierzono do wykonania Policji.

Dotychczas w sprawie tej przesłuchano ponad 220 osób, z których część zamieszkuje poza Lubinem. Kilkakrotnie przesłuchiwana była również Urszula R., z zachowaniem trybu określonego w art. 183 §1 k.p.k.

Niezależnie od tego zgromadzono i dołączono do akt sprawy dokumentację mającą związek z organizacją i funkcjonowaniem Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie, zapiski i notatki służbowe dotyczące realizacji zadań służbowych przez personel tego Ośrodka oraz korespondencję związaną z działalnością związków zawodowych.

Aktualne ustalenia śledztwa potwierdzają podejrzenie zaistnienia przestępstwa z art. 218 § 1 k.k.

Dodać należy, że liczni świadkowie zeznając na temat okoliczności odnoszących się do przebiegu pracy zawodowej i sposobu kierowania Ośrodkiem przez Urszulę R. potwierdzili, że czują się pokrzywdzeni jej postępowaniem.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy przedłużyła czas trwania śledztwa w tej sprawie do 22 lutego 2004 r.

Z akt głównych liczących 5 tomów wynika, że ostatnie czynności procesowe związane z przesłuchaniem świadków, w okresie od 28 stycznia do 5 lutego br. prokurator wykonywał osobiście.

Z uwagi na to, że materiał dowodowy wymaga dalszego kompletowania i jego weryfikacji w drodze kolejnych czynności procesowych, ujętych w planie śledztwa, z pewnością zajdzie potrzeba ponownego przedłużenia czasu postępowania przygotowawczego.

Nie można też wykluczyć, że wpływ na czas trwania postępowania mogą mieć konsekwencje związane z ewentualną zmianą roli procesowej Urszuli R. przesłuchiwanej dotychczas wyłącznie w charakterze świadka.

Aktualnie śledztwo to jest objęte nadzorem służbowym Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Z poważaniem

Karol Napierski


Oświadczenie