Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 25):
Warszawa, dnia 2.12.2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora Janusza Bielawskiego na 26 posiedzeniu Senatu w dniu 30 października 2002 r. dotyczące trudnej sytuacji placówek ochrony zdrowia w województwie dolnośląskim, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Sytuacja finansowa zakładów opieki zdrowotnej, w szczególności szpitali, stanowi istotny problem i zagrożenie dla funkcjonowania służby zdrowia. Na trudną sytuację finansową samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej składa się niedobór środków finansowych i nieustalone kryteria rozdziału tych środków w kasach chorych, a ponadto ich nieracjonalne wydatkowanie. Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej - Dz.U. Nr 91, poz. 480 z późn. zm. samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej pokrywa we własnym zakresie ujemny wynik finansowy.
Z uwagi na brak zarówno możliwości prawnych, środków finansowych i uzasadnienia ekonomicznego takich działań, nie jest planowane oddłużenie zakładów opieki zdrowotnej.
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją przepisów prawnych regulujących organizację i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, w tym między innymi nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej umożliwiającej poprawę sytuacji finansowej zakładów. Propozycje rozwiązań mają na celu zapewnienie funkcjonowania takiej ilości placówek służby zdrowia, aby pacjenci mieli zagwarantowaną właściwą dostępność do usług zdrowotnych. Jednak ostateczny kształt proponowanych rozwiązań znany będzie po zakończeniu procesu legislacyjnego.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że obowiązek określony w art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) dotyczący zrównoważenia kosztów kasy z jej przychodami, ma charakter bezwzględny. Podobne obowiązki będą w przyszłości ciążyć na Narodowym Funduszu Zdrowia. Uprzejmie informuję, iż dopóki projekt ustawy o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia nie wejdzie w życie, finansowanie świadczeń zdrowotnych musi pozostać na niezmienionym poziomie, chociażby z uwagi na spadek realnych dochodów kas chorych. Po wejściu w życie przedmiotowego projektu Fundusz będzie miał obowiązek zapewnić ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych ubezpieczonym, w szczególności poprzez wstąpienie w prawa i obowiązki kas chorych wynikające z umów o udzielenie świadczeń zdrowotnych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy między kasami chorych a świadczeniodawcami. Umowy te będą obowiązywać do czasu zawarcia nowych umów na warunkach wynikających z w/w projektu ustawy. Fundusz dzięki swojej jednorodnej i spójnej strukturze organizacyjnej będzie mógł lepiej i efektywniej wykorzystywać środki finansowe pozostające w jego dyspozycji zapewniając finansowanie świadczeń zdrowotnych na jednolitym poziomie w skali całego kraju.
Mam nadzieję, że przygotowywane projekty zmian legislacyjnych i organizacyjnych zmierzających do uporządkowania systemu ochrony zdrowia pozwolą na dostosowanie zasobów placówek ochrony zdrowia do potrzeb pacjentów oraz możliwości finansowych płatników, umożliwią polepszenie sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia, a tym samym nie doprowadzi to do likwidacji zakładów, których istnienie jest niezbędne.
Mariusz Łapiński