Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, złożonym na 18. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 16):

Warszawa, 2002-06-20

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Z dużą uwagą zapoznałem się z oświadczeniem Senatora Janusza Bielawskiego, dotyczącym Programu nauczania języka polskiego w szkołach ponadgimnazjalnych autorstwa Jarosława Klejnockiego, Jerzego Sosnowskiego, Doroty Zdunkiewicz-Jedynak oraz podręcznika Język polski. Literatura i nauka o języku (część I - do pracy w szkole, część 2 - do pracy w domu). Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych. Klasa I (kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym) Jarosława Klejnockiego, Barbary Łazińskiej, Doroty Zdunkiewicz-Jedynak.

Pragnę poinformować Pana Marszałka, że program i podręcznik zostały dopuszczone do użytku szkolnego zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych (Dz.U. z 1999 r. nr 14, poz. 130 i nr 41, poz.416 oraz z 2000 r. Nr 90, poz. 1000). Recenzentami programu nauczania byli: prof. dr hab. Edward Polański rekomendowany przez Towarzystwo Kultury Języka, prof. dr hab. Antoni Smuszkiewicz rekomendowany przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i mgr Piotr Bejnar-Bejnarowicz rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podręcznik został dopuszczony do użytku szkolnego na podstawie recenzji rzeczoznawców: dr Krystyny Długosz-Kurczabowej - z rekomendacji Towarzystwa Kultury Języka, dr. Tomasza Kowalczuka, prof. dr. hab. Edwarda Polańskiego - z rekomendacji Towarzystwa Kultury Języka, prof. dr. hab. Józefa Porayskiego-Pomsty - z rekomendacji Towarzystwa Kultury Języka..

Pragnę również podkreślić, że obowiązującym dokumentem jest podstawa programowa kształcenia ogólnego zawarta w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2002 r. Nr 51, poz. 458).

Nauczyciel może uzyskać program nauczania wybierając z wykazu programów dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra, może zmodyfikować program z wykazu (lub połączyć kilka programów) oraz opracować samodzielnie program nauczania. Każdy program nauczania musi być zgodny z zasadami edukacyjnymi zapisanymi w podstawie programowej oraz musi uwzględniać określone w tym dokumencie zadania, treści i zamierzone osiągnięcia nauczania.

Aktualnie oferta dopuszczonych do użytku szkolnego programów nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym i technikum wynosi 22. Wykaz tych programów wraz z informacją o wydawcy znajduje się na stronie internetowej www.menis.gov.pl (programy nauczania, liceum ogólnokształcące). Nauczyciele byłego województwa legnickiego nie są więc skazani na realizację kwestionowanego programu nauczania, mogą wybrać inny. Mogą również zmodyfikować ten program np. ograniczając liczbę godzin przeznaczonych na omawianie tekstów biblijnych, zwiększając zaś czas przeznaczony na nauczanie klasyki polskiej. Autonomię nauczyciela ogranicza jedynie podstawa programowa kształcenia ogólnego i standardy wymagań egzaminacyjnych. Dopuszczone do użytku szkolnego programy są jedynie propozycją.

Oferta dopuszczonych do użytku podręczników języka polskiego wynosi 18, wykaz jest umieszczony na stronie internetowej www.menis.gov.pl (podręczniki szkolne, wykaz podręczników szkolnych przeznaczonych do kształcenia ogólnego dopuszczonych do użytku po 10 marca 1999 r., liceum ogólnokształcące).

W razie problemów z wyborem właściwego programu nauczania lub stosownego podręcznika nauczyciele mogą uzyskać pomoc w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Filia w Legnicy (ul. Skarbowa 5).

Mam nadzieję, że wyjaśniłem wszystkie wątpliwości Pana Senatora.

Z wyrazami szacunku

w/w MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Tadeusz Sławecki


Oświadczenie