Oświadczenie


Prokurator Generalny przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, dnia 7 marca 2005 r.

Szanowny Pan

Kazimierz Kutz

Wicemarszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka Nr BPS/DSK-043-40/05 z dnia 10 lutego 2005 r. przesyłające tekst oświadczenia Senatora Adama Bieli złożonego podczas 76. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 lutego 2005 r., uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Na przestrzeni 2004 r. do Ministerstwa Sprawiedliwości napływały masowo pisma członków spółdzielni mieszkaniowych, zatytułowane jako petycje, dotyczące takich zagadnień, jak nieudostępnianie spółdzielcom dokumentów rozliczania kosztów budowy mieszkań, pobierania wysokich opłat przy przekształcaniu spółdzielczych mieszkań lokatorskich na tzw. mieszkania własnościowe, nieodprowadzania do budżetu Państwa kwot wpłaconych dobrowolnie przez spółdzielców z tytułu spłaty umorzeń kredytów.

W wyniku analizy dokonanej w Ministerstwie Sprawiedliwości stwierdzono, iż podnoszone zarzuty pod adresem zarządów spółdzielni mieszkaniowych kwalifikują się do rozpatrzenia przez organy statutowe spółdzielni, jak rady nadzorcze i walne zgromadzenia, natomiast zarzuty dotyczące rozliczeń spółdzielni z budżetem Państwa powinny być wyjaśnione przez właściwe urzędy skarbowe.

W związku z powyższym przekazano autorom petycji stosowne odpowiedzi.

Wyjaśniam przy tym, że Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny nie jest organem zwierzchnim w stosunku do spółdzielni, natomiast każdy obywatel uznając, że popełniono przestępstwo, ma prawo złożenia zawiadomienia do właściwej prokuratury poprzez wskazanie konkretnych okoliczności wskazujących na naruszenie przepisów prawa karnego.

Z poważaniem

Z upoważnienia

Prokuratora Generalnego

Karol Napierski

Prokurator Krajowy

Zastępca Prokuratora Generalnego


Oświadczenie