Oświadczenie


Główny Lekarz Weterynarii przedstawił informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58):

Warszawa, dnia 13 maja 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem złożonym na 57 posiedzeniu Senatu w dniu 4 marca 2004 r. przez Pana Adama Bielę - Senatora RP uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Zgodnie z treścią załącznika XII B rozdział 1 pkt 1 lit. e "Traktatu o przystąpieniu" z dnia 16 kwietnia 2003 r. istniała możliwość rozszerzenia jak i zmniejszenia listy polskich zakładów przetwarzających środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego z okresem przejściowym na pełne dostosowanie się do wymagań unijnych. Kompetencje w tym względzie uzyskała Komisja Europejska, która jednocześnie określiła kryteria jakie powinien spełnić zakład ubiegający się o przyznanie okresu przejściowego. Zakład taki musi zostać zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej w sposób ustalony prawem wspólnotowym. Zadaniem organów Inspekcji Weterynaryjnej było jedynie przedstawienie listy zakładów spełniających kryteria Komisji Europejskiej.

W kwestii dotyczącej wyjaśnienia zagadnień obejmujących postępowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie w zakresie dotyczącym zarówno uzyskania "okresu przejściowego" jak i kontroli przeprowadzonej przez ten organ Inspekcji Weterynaryjnej właściwym w sprawie jest Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Rzeszowie zs. w Krośnie. Zgodnie bowiem z treścią art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) organem wyższego stopnia, w stosunku do powiatowego lekarza weterynarii w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniu administracyjnym jest wojewódzki lekarz weterynarii. Co więcej w tej sprawie Państwo Kazimierz i Maria Chorzępa pismem z dnia 4 marca 2004 r. złożyli skargę do Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Została ona rozstrzygnięta przez ten organ Inspekcji Weterynaryjnej w piśmie z dnia 29 marca 2004 r. (WIWhig. 4022/13/04).

W odniesieniu zaś do kwestii spełniania przez Zakład Mleczarski "Nowość" s.c. w Trzebusce warunków weterynaryjnych należy wyjaśnić, że działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakłady mleczarskie obowiązane są spełnić warunki weterynaryjnej określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu, przetwórstwie, składowaniu i transporcie mleka oraz przetworów mlecznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 117, poz. 1011). Zatem określenie warunków weterynaryjnych dla poszczególnych zakładów nie odbywa się na podstawie indywidualnych rozstrzygnięć organu Inspekcji Weterynaryjnej bowiem ww. akt normatywny stanowi wzorzec prawny, do którego powinien dążyć każdy zakład w celu dostosowania się do wymagań prawa.

Z poważaniem

GŁÓWNY LEKARZ WETERYNARII

dr Piotr Kołodziej


Oświadczenie