Oświadczenie złożone
przez senatora Adama Bielę
Oświadczenie skierowane do głównego lekarza weterynarii Piotra Kołodzieja
Pismem z dnia 6 lutego 2004 r. powiatowy lekarz weterynarii w Rzeszowie, powołując się na instrukcję głównego lekarza weterynarii z dnia 16 stycznia 2004 r., GIW hig 500/2/04, powiadomił Marię i Kazimierza Chorzępów - właścicieli Zakładu Mleczarskiego "Nowość" SC w Trzebusce, gmina Sokołów Małopolski na Podkarpaciu - o możliwości złożenia wniosku w sprawie zgłoszenia zakładu Komisji Europejskiej w celu uzyskania okresu przejściowego do 30 kwietnia 2005 r. na dokończenie modernizacji.
Pomimo że pismo odebrane zostało przez adresatów 11 lutego 2004 r., wniosek został złożony w terminie, to jest wysłany listem poleconym nadanym w polskim urzędzie pocztowym w dniu 12 lutego 2004 r., co jest zgodne z wymogami k.p.a. Do wniosku załączone zostały dokumenty dotyczące działań modernizacyjnych zakładu, opracowane przez specjalistów z zakresu weterynarii z Francji, z uwzględnieniem norm stosowanych w Unii Europejskiej dla zakładu produkującego sery bez konserwantów. Przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego opracowanie technologiczne przesłane zostało zarówno powiatowemu lekarzowi weterynarii w Rzeszowie, jak i wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii z siedzibą w Krośnie, wraz z wnioskiem z dnia 12 września 2003 r. w sprawie wydania orzeczenia dotyczącego określenia warunków weterynaryjnych i sanitarnych, jakie zakład ma spełniać w sytuacji przetwarzania do 500 tysięcy l mleka w roku.
Prawomocne orzeczenie w tej sprawie nie zostało wydane do dnia dzisiejszego zarówno przez organ I, jak i II instancji Inspekcji Weterynaryjnej. W świetle zaś §42 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 5 lipca 2002 r., w sprawie szczególnych warunków weterynaryjnych przy pozyskiwaniu, przetwórstwie, składowaniu i transporcie mleka oraz przetworów mlecznych, zakład spełnia wszelkie wymagania weterynaryjne i sanitarne, jako zakład przetwarzający do 500 tysięcy l mleka w roku.
Powiatowy lekarz weterynarii w Rzeszowie uznał jednak pismem z dnia 25 lutego 2004 r., doręczonym stronie w dniu 3 marca 2004 r., że wniosek o zgłoszenie Komisji Europejskiej zakładu w celu uzyskania okresu przejściowego nie może być rozpatrzony, gdyż został złożony po terminie, to jest 23 lutego 2004 r., co jest niezgodne z prawdą.
Dlaczego właściciele Zakładu Mleczarskiego "Nowość" w Trzebusce zostali pozbawieni obrony swojego uzasadnionego interesu prawnego przez brak możliwości zaskarżenia pisma powiatowego lekarza weterynarii w Rzeszowie, pisma pozbawionego cech orzeczenia, skoro instrukcja głównego lekarza weterynarii z dnia 16 stycznia 2004 r. zaleca stosowanie trybu postępowania administracyjnego w sprawie kontrolowania prac dostosowawczych w z
akładach przetwarzających i przechowujących środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego oraz zmiany kategorii zakładów C i B1?Dlaczego powiatowy lekarz weterynarii w Rzeszowie w przedmiotowej sprawie przeprowadził kontrolę weterynaryjną zakładu w dniu 27 lutego 2004 r. bez spisania protokołu kontroli, zaś w dniu 1 marca 2004 r. sporządził jeden protokół nr 1/II/III/2004 z dwóch kontroli, nie uwzględniając wyjaśnień i zastrzeżeń właścicieli, co stanowi naruszenie zarówno art. 68, jak i 79 k.p.a?
Dlaczego organy Inspekcji Weterynaryjnej niszczą metodami administracyjnymi działalność gospodarczą polskich prywatnych podmiotów przetwórstwa rolno-spożywczego spełniających wymagania sanitarne i weterynaryjne określone w polskim ustawodawstwie?
Adam Biela