Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Berny, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):
Warszawa, 16.05.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku!
Odpowiadając na pismo z dnia 8 kwietnia 2003 r., sygn. BPS/DSK-043-140-03, przekazujące oświadczenie Senatora RP Pani Marii Berny w sprawie zabezpieczania przez Policję imprez sportowych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
W trakcie interwencji przywracającej porządek zakłócony w następstwie, przywołanych w oświadczeniu Pani Senator "wydarzeń wrocławskich", Policja wykazała się pełnym profesjonalizmem. Akcja była przeprowadzona szybko i bez konieczności stosowania szczególnie dotkliwych środków przymusu bezpośredniego.
Jednocześnie informuję, iż podjęta została inicjatywa legislacyjna, zmierzająca do stworzenia nowych regulacji prawnych, które umożliwią zwiększenie skuteczności działania w zakresie zapobiegania i zwalczania agresywnych zachowań pseudokibiców.
Trwają prace podkomisji sejmowej przygotowującej projekt ustawy zmieniającej ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 roku o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1298 z późn. zm.). Policja przedstawiła propozycje, które obejmują uregulowania zaostrzające wymogi stawiane organizatorom imprez masowych w zakresie przygotowania obiektów pod kątem przeciwdziałania zakłóceniom porządku podczas imprez organizowanych na obiektach sportowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa na imprezach. Proponowane jest również zaostrzenie przepisów umożliwiających karanie naruszających prawo uczestników imprez masowych. Zasadnym wydaje się być wprowadzenie możliwości zasądzania od pseudokibiców zwrotu kosztów poniesionych przez służby państwowe, podczas przywracania naruszonego porządku publicznego oraz naprawienia szkody będącej skutkiem niszczenia mienia.
Ponadto informuję, iż w Komendzie Głównej Policji przygotowano projekt rozwiązań ustawowych w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji o kibicach sportowych. Intencją projektu jest stworzenie Krajowego Paktu Informacyjnego o Kibicach Sportowych, jako instytucji uczestniczącej w planowaniu i przygotowywaniu policyjnego zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa publicznego w miejscach imprez masowych oraz innych imprez, na których mogą pojawić się kibice. Podobne rozwiązania funkcjonują we wszystkich krajach Unii Europejskiej i stanowią dla Policji istotną pomoc w zwalczaniu chuligaństwa kibiców sportowych. Projektem tych rozwiązań podkomisja sejmowa będzie zajmować się w najbliższym czasie.
Obok działań doraźnych, istnieje potrzeba podjęcia przez wszystkie podmioty odpowiedzialne za sport i wychowanie, długofalowych przedsięwzięć takich jak np. wdrożenie do programów kształcenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych treści z zakresu prewencji kryminalnej, w szczególności związanych z zagrożeniami, których źródłem jest agresja i nietolerancja. Zasadna wydaje się również współpraca klubów sportowych i funkcjonujących przy nich klubów kibica na rzecz kształtowania właściwych postaw oraz zobowiązywanie klubów sportowych do podjęcia pracy wychowawczej z kibicami.
Z wyrazami szacunku
Krzysztof Janik