Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Marii Berny, złożonym na 12. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11), przekazał Minister Spraw Zagranicznych:

Warszawa, 10.04. 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na Oświadczenie Pani Senator Marii Berny, przekazane pismem nr LP/043/118/02/V z dnia 25 marca uprzejmie informuję, że:

Oświadczenie Pani Senator przyjmuję jako wyraz cennej troski o pomyślne kształtowanie stosunków polsko-ukraińskich.

Z informacji - posiadanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP - wynika, że 7 marca br. na posiedzeniu Rady Miejskiej Iwano-Frankowska zgłoszona została inicjatywa przyznania uprawnień kombatanckich 24 byłym żołnierzom SS-Galizien. Obecnie uważa się, że ta inicjatywa stanowiła próbę skompromitowania mera miasta Zinowija SZKUTIAKA, należącego do bloku wyborczego Wiktora JUSZCZENKI "Nasza Ukrajina". Do przyznania uprawnień nie doszło. Mer kategorycznie odrzucił możliwość podjęcia wspomnianej decyzji.

W Polskiej polityce pojęcia "terroryzm" używamy w znaczeniu prawno-międzynarodowym, odnoszącym się do wydarzeń bieżących. Nie zaprzeczamy, że można rozważać to pojęcie w odniesieniu do przeszłości, lecz tego typu prace wychodzą poza kompetencje MSZ - są one w pierwszej mierze domeną historyków i środowisk opiniotwórczych.

Bolesne wydarzenia z przeszłości postrzegamy w duchu "Wspólnego Oświadczenia Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy o Porozumieniu i Pojednaniu", podpisanego 21 maja 1997 roku. W dokumencie tym znalazły się także sformułowania oceniające - w odniesieniu do tragicznych wydarzeń, znanych z dawnej i nowej historii.

Polskie służby dyplomatyczne z uwagą obserwują proces postrzegania przeszłości przez Ukraińców - widzimy, że dla zdecydowanej ich większości zbrodnie, dokonane przez nacjonalistów były faktem, dla którego nie ma usprawiedliwienia.

Popieramy dalsze zbliżenie obu społeczeństw - z myślą o pogłębionym dialogu zostało powołane Europejskie Kolegium Uniwersytetów, gdzie wypracowywana jest szersza refleksja zarówno nad wszystkim, co z sąsiednim narodem łączy, jak i nad tym, co w przeszłości nas dzieliło. W analogicznym kierunku pracuje Instytut Polski w Kijowie - prowadzący swe prace na całej Ukrainie - oraz szereg placówek oświatowych, wyspecjalizowanych w kształceniu młodego pokolenia, w tym także Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponieważ władze Iwano-Frankowska nie podjęły działań - zmierzających do przyznania uprawnień kombatantom - nie widzę potrzeby wydawania w tej sprawie specjalnego oświadczenia.

Łączę wyrazy szacunku

Włodzimierz Cimoszewicz


Oświadczenie