Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 2005-02-24

Pan prof.
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku!

W związku z przekazanym przez Pana Marszałka wystąpieniem pana Tadeusza Bartosa Senatora Rzeczypospolitej polskiej, dotyczącym zajmowania rachunków bankowych szpitali uprzejmie wyjaśniam, iż wejście w życie art. 890 § 2 k.p.c., nie wyłącza obowiązywania art. 831 k.p.c.

Celem wprowadzenia zmiany w art. 890 było poddanie kontroli sądowej, wypłat z rachunków bankowych dłużnika, przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników.

Art. 890 nie ma zastosowania do tych środków finansowych, które podlegają ochronie na podstawie przepisów szczegółowych, w tym art. 831 k.p.c.

Obowiązywanie art. 831 k.p.c. powoduje więc, iż nie jest możliwe zajęcie całych rachunków bankowych szpitali.

Zajęcie z tytułu obowiązywania art. 890 dotyczy może tylko kwot nie będących wynagrodzeniem za usługę wykonywaną w ramach kontraktu z narodowym Funduszem Zdrowia, a w zakresie kwot pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia tylko do wysokości 25% ich wartości.

Powyższa interpretacja przepisów k.p.c. poparta jest wspólnym stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sprawiedliwości wypracowanym bezpośrednio przed wejściem w życie art. 890 k.p.c.

Wątpliwości i emocje, jakie towarzyszą obowiązywaniu art. 890 k.p.c. spowodowały, iż Minister Sprawiedliwości podjął prace zmierzające do zmian obecnego brzmienia przepisu art. 890 § 2,

Propozycja Ministra Sprawiedliwości przedstawiona została na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów w dniu 17 lutego 2005 r. Prace legislacyjne zmierzające do zmiany art. 890 mają być prowadzone w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej.

W kolejnej kwestii poruszonej w wystąpieniu, a dotyczącej traktowania szpitali jako przedsiębiorstwa, zwracam uwagę, iż pomimo szczególnej jego formy działania, trudno wyłączyć go spod definicji przedsiębiorcy zawartej w obowiązujących przepisach prawnych tj. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807) czy też ustawy k.c.

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są osobami prawnymi i działalność jaką wykonują można zakwalifikować do zarobkowej działalności usługowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły.

Również przepisy unijne, a w szczególności rozporządzenie Komisji (WE) oraz 364/2004 z dnia 25 lutego 2004 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 70/2001 za "przedsiębiorstwo" uważa podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną. Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek, firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, a także spółki lub konsorcja prowadzące regularną działalność gospodarczą.

Mając na względzie specyfikę działalności szpitala jako przedsiębiorcy oraz wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno świadczeniodawcy jak i świadczeniobiorcy, Minister Zdrowia w najbliższym czasie, podejmie kroki zmierzające do stworzenia samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej, prawnych możliwości odpłatnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie nie naruszającym praw osób podlegających ubezpieczeniu.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie