Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Anulewicza, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 22 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Andrzeja Anulewicza w sprawie restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej zawartą w piśmie z dnia 17 lutego 2004 r., znak: BPS/DSK-043-86-04, uprzejmie informuję:

Celem powołania Krajowej Spółki Cukrowej S.A. jest stworzenie silnego, polskiego podmiotu w sektorze cukrowniczym i dostosowania Spółki do panującej na rynku cukru, międzynarodowej konkurencji. Z uwagi na niewykorzystywane w blisko 40% zdolności produkcyjne Krajowa Spółka Cukrowa S.A. generuje wysokie koszty działalności i jest nie konkurencyjna w porównaniu z innymi podmiotami działającymi na rynku cukru. Niezbędna jest zatem głęboka restrukturyzacja, której zasadniczym elementem jest regionalna koncentracja produkcji, w posiadających perspektywy rozwojowe, cukrowniach.

Podstawą decyzji o koniecznym wygaszeniu niektórych cukrowni jest wyłącznie rzetelna i merytoryczna ocena ich potencjału gospodarczego zawarta w Programie restrukturyzacji opracowanym i przyjętym do realizacji przez Zarząd KSC S.A.

Należy mieć na uwadze, że Krajowa Spółka Cukrowa S.A. po połączeniu stanowi jeden podmiot o strukturze wielozakładowego koncernu. Wszelkie działania podejmowane przez Zarząd KSC S.A. należy zatem ocena z punktu widzenia interesu całej Spółki KSC "Polski Cukier" S.A. i osiągnięcia złożonych celów jej powołania.

Regionalna koncepcja restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz postanowienia ustawy o regulacji rynku cukru, a w przyszłości, zaimplementowane do polskiego prawa, regulacje Unii Europejskiej, zabezpieczają interesy plantatorów buraków cukrowych.

Pracownicy Spółki zostali objęci Pakietem Socjalnym, a wdrażanie Programu restrukturyzacji podporządkowane zostało minimalizacji niekorzystnych społecznie skutków. Zagospodarowanie zbędnego majątku likwidowanych cukrowni w pierwszej kolejności ma prowadzić do tworzenia nowych miejsc pracy w uruchamianej, przy udziale partnerów gospodarczych nowej działalności poza cukrownictwem.

Z poważaniem

Minister
z up. Podsekretarz Stanu
Józef Woźniakowski


Oświadczenie