Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 września 2005 r., w 66. rocznicę wybuchu II wojny światowej, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystości pod pomnikiem Poległych Pocztowców na Zaspie.

Przemawiając podczas uroczystości marszałek Senatu powiedział:

Spotykamy się dzisiaj w dniu i miejscu szczególnym. Dokładnie w 66. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

To na Westerplatte, a jednocześnie w budynku Poczty Polskiej w Gdańsku, 1 września 1939 roku rozegrał się jeden z pierwszych, niespotykany w historii, niezwykły i tragiczny epizod z czasów II wojny światowej. To właśnie pracownicy - obrońcy Poczty Polskiej zacięcie bronili jej gmachu. Zapisali krwią i życiem jedną z najdramatyczniejszych, a zarazem najpiękniejszych - w sensie patriotyzmu i oddania ideom niepodległości i wolności - kart naszej historii.

Atak nazistów na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku rozpoczął się punktualnie o godz. 4.45, równocześnie z atakiem na Westerplatte.

Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku bronili się bohatersko. Część z nich zginęła od kul już w pierwszym dniu natarcia; część po kapitulacji - na skutek odniesionych ran i poparzeń, pozostali na skutek wyroków wydanych przez niemieckie sądy za rzekome uprawianie partyzantki.

Dzisiaj - dokładnie 66 lat od tamtych chwil - stoimy przy mogiłach poległych pocztowców, aby przypomnieć i przywołać wydarzenia tej tragicznej przeszłości. Chcemy wciąż przypominać, szczególnie ludziom młodym, by składając hołd hartowi ducha i wielkiemu patriotyzmowi, wyrazić szacunek dla bohaterskich czynów tamtych dni.

Stoimy w miejscu szczególnym, które jest jednym z symboli Gdańska. Jest zarazem symbolem bohaterstwa narodowego i bezgranicznego poświęcenia wszystkich Polaków, którzy walczyli o wolność i godność w czasie II wojny światowej.

Chcę podkreślić, że pomnik-mogiła pomordowanych Pocztowców w Gdańsku został odrestaurowany dzięki akcji “Trzy razy Raz”. Akcję tę zainicjowały i przeprowadziły pocztowe związki zawodowe.

To dzięki wielkiej rodzinie Pocztowców i przy pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, przeprowadzono prace renowacyjne, które nadały i podkreśliły wyjątkowy charakter tego miejsca.

To także dzięki inicjatywie i ogromnej pracy uczniów Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku oraz studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, również ściana budynku Poczty Polskiej - gdzie rano odbywały się uroczystości - z symbolicznie odciśniętymi dłońmi pocztowców czekających na śmierć, “krzyczy” swą tragiczną wymową także i do nas współczesnych.

Jeszcze raz, po 60 latach od zakończenia tej najtragiczniejszej z wojen, pochylmy w zadumie głowy nad losem tych, którzy pokazali, jak żyć i jak umierać za Polskę.

Cześć Ich pamięci!

* * *

5 września 2005 r., przed ostatnim posiedzeniem Senatu w V kadencji, odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Longina Pastusiaka i wicemarszałków - Jolanty Danielak, Ryszarda Jarzembowskiego oraz Kazimierza Kutza. Podczas konferencji podsumowano cztery lata pracy Senatu.

“Senat V kadencji był pracowity, rozsądny, kompetentny i udowodnił, że można pracować merytorycznie bez walki politycznej” - stwierdził marszałek L. Pastusiak. Jako dowód na pracowitość Izby marszałek przytoczył dane: Senat zajmował się 899 ustawami, zgłosił do nich ponad 7 tys. poprawek. Sejm pozytywnie rozpatrzył 83% poprawek senackich. W poprzedniej kadencji Senat zgłosił ponad 6,5 tys. poprawek; Sejm przyjął 73% z nich.

W opinii marszałka L. Pastusiaka, Senat jest potrzebny. “Senat przyczynił się do jakości stanowionego prawa, a jego roczne utrzymanie to 3 złote 22 grosze na 1 mieszkańca naszego kraju. W sumie 123 mln zł. Niech każdy odpowie sobie w sumieniu, czy lepiej tyle zapłacić i mieć lepsze prawo, czy z tego zrezygnować” - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że w V kadencji Senat pracował systematycznie. “Nie zdarzyło się, by przekroczył konstytucyjny czas wymagany na rozpatrzenie ustawy” - dodał. Podkreślił również, że senatorowie nie chcieli być tylko “poprawiaczami” ustaw i zgłaszali własne projekty. Senat zgłosił 26 własnych inicjatyw - 16 Sejm przyjął, jedną - o równym statusie kobiet i mężczyzn - odrzucił, a 9 innymi nie zdążył się zająć. Wśród inicjatyw Senatu były takie ustawy, jak o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, o ochronie środowiska, o prawie wodnym. Z inicjatywy Senatu ustanowiono dzień 22 lutego dniem ofiar przestępstw, 2 maja - dniem Polonii i Polaków za granicą, a 16 października - Dniem Papieża Jana Pawła II. Zdaniem marszałka, Senat V kadencji był szczególnie aktywny na forum międzynarodowym. “Uczestniczyliśmy w przygotowaniach Polski do wejścia do UE, przyczyniliśmy się do harmonizacji prawa polskiego” - wyliczał. Delegacja Senatu złożyła wizytę w 25 państwach, przyjęliśmy 18 oficjalnych delegacji - kontynuował.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że razem z nim w delegacje zagraniczne jeździli przedsiębiorcy. “W czasie tych wizyt dochodziło do podpisania ważnych kontraktów gospodarczych, tak więc przyczyniliśmy się również do ożywienia współpracy gospodarczej” - ocenił.

“Jeśli chodzi o Polonię, podczas obecnej kadencji poszerzyliśmy zakres podmiotów, poprzez które udzielamy pomocy Polakom za granicą. W tej chwili jest to 68 podmiotów” - podkreślił marszałek L. Pastusiak. Przypomniał, że Senat bezpośrednio nie może finansować Polonii, może to robić za pomocą organizacji pozarządowych. Senat finansuje zadania programowe: naukę języka polskiego, podtrzymywanie kultury i obyczajów polskich oraz zadania inwestycyjne: budowy szkół polskich, domów kultury polskiej.

Wicemarszałek J. Danielak uzupełniła, że w trakcie obecnej kadencji nastąpiło zjednoczenie środowisk polonijnych we Francji, powstała Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu, wprowadzono jasne reguły przyznawania środków finansowych na realizację zadań w środowiskach polonijnych.

W opinii wicemarszałka K. Kutza, który był senatorem poprzedniej kadencji, w obecnej podniósł się poziom kultury politycznej.

* * *

5 września 2005 r. marszałek Longin Pastusiak wręczył odznaczenia państwowe pracownikom Kancelarii Senatu.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek powiedział:

Czuję się zaszczycony, że mogę w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć wysokie odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Kancelarii Senatu.

Jeżeli historia oceni działalność Senatu V kadencji pozytywnie, to jest to przede wszystkim zasługa obecnych tu pracowników Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, na czele z panem Adamem Witalcem, ministrem - szefem Kancelarii Senatu.

Działalność Senatu, jako drugiej izby Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, byłaby praktycznie niemożliwa bez sprawnej pracy całego zespołu pracowników Kancelarii. Dzięki Państwa pracy i dobrej atmosferze wzajemnego zaufania, współpracy i życzliwości, między Izbą Senatorską a pracownikami Kancelarii powstała trwała więź. Naszym wspólnym celem była w tej upływającej kadencji, i będzie nadal, sprawna i aktywna działalność Senatu dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszyscy pragniemy, aby społeczeństwo postrzegało naszą izbę lepiej, coraz bardziej pozytywnie.

Ciągle istnieje dylemat: “być albo nie być” dla Senatu.

My jesteśmy przekonani o tym, że swoją działalnością Senat V kadencji przyczynił się do poprawy jakości stanowionego prawa.

Przy obecnym poziomie kultury politycznej i prawnej Senat jest szczególnie potrzebny. Dzięki poprawkom Senatu uniknęliśmy wielu błędów prawnych. Stało się to również dzięki Waszej ofiarnej pracy.

Życzę wszystkim pracownikom dalszej owocnej i satysfakcjonującej pracy oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Podczas uroczystości odznaczenia otrzymali:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski: Barbara Alicja Cendrowska, Maria Stanisława Laskowska, Małgorzata Lipińska.

- Złoty Krzyż Zasługi: Ryszard Stanisław Jarosz, Stanisław Michał Włodarz, Jacek Maria Michałowski, Ewa Nawrocka.

- Srebrny Krzyż Zasługi: Andrzej Artowicz, Robert Tadeusz Bobrowski, Maria Arleta Bułatek, Małgorzata Barbara Dąbała-Niemiec, Halina Janina Jakubiszak, Hanna Jakubowska, Barbara Kapis, Artur Kozłowski, Robert Marek Kubaś, Sławomir Legat, Jadwiga Anna Pomianowska-Bąk, Stanisław Puzyna, Henryka Rogalska, Bożenna Antonina Rowińska, Grażyna Skibińska, Tomasz Adam Skwarek, Lidia Anna Spyrko vel Śmietanko, Irena Elżbieta Szymanowska, Marta Zofia Tulczyńska, Janusz Wysmułek, Bogumiła Zabłudowska.

- Brązowy Krzyż Zasługi: Elżbieta Nowak, Elżbieta Joanna Owczarek, Maciej Robert Pindelski, Emil Janusz Tomala, Dorota Ewa Wojucka.

* * *

6 września 2005 r. w Tarnowie wicemarszałek Jolanta Danielak otworzyła 13. Światowe Forum Mediów Polonijnych. Podczas uroczystości wicemarszałek Senatu powiedziała:

W imieniu marszałka Senatu RP prof. dr hab. Longina Pastusiaka, oraz własnym, pragnę gorąco podziękować za zaproszenie do Tarnowa.

Już po raz trzynasty spotykają się tu przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych, świata gospodarki, biznesu, kultury i nauki z przedstawicielami mediów polonijnych i polskich z całego świata. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania tak wielu znakomitych przedstawicieli środowisk dziennikarskich polonijnej prasy, radia i telewizji.

Pragnę wyrazić głęboką radość z faktu, iż także w bieżącym roku zaszczyt otwarcia kolejnego, XIII Światowego Forum Mediów Polonijnych oraz spotkania z Państwem stał się moim udziałem.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, jako tradycyjny opiekun Polonii
i Polaków za granicą, zawsze wspierał Rodaków rozproszonych po świecie. Tempo, w jakim zmienia się społeczne i gospodarcze oblicze świata, zmusza nas do poszukiwania nowych form współpracy, adekwatnych do potrzeb środowisk polskich i polonijnych w świecie, opartych na zasadach partnerstwa. Władze Senatu przywiązują dużą wagę do stałego poszerzania wiedzy o aktualnych problemach nurtujących naszych Rodaków żyjących za granicą. Nie trzeba podkreślać, jak istotną rolę odgrywacie Państwo w tym zadaniu. Ciąży na Was jednocześnie ogromna odpowiedzialność za przekazywanie obrazu Polski milionom naszych rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny. Państwa praca w ogromnym stopniu określa siłę ich więzi z Polską, z jej tradycją, obyczajem, kulturą i przede wszystkim językiem.

Wypełnianie dziennikarskiej misji to także sposobność prezentacji aktywności środowisk polskich i polonijnych z krajów, które Państwo tu reprezentujecie.

Dzięki Waszej pracy, dzięki Waszym codziennym kontaktom z przedstawicielami naszych krajowych mediów opinia publiczna w Polsce i poza nią jest na bieżąco informowana o sprawach dla Was istotnych, o ważnych wydarzeniach, a czasem o skomplikowanym położeniu, w jakim znalazła się polska mniejszość narodowa w danym czasie.

Pragnę mocno podkreślić, że troską Senatu było zawsze, aby środowiska polskie otrzymywały pomoc od władz kraju osiedlenia oraz aby ich prawa jako mniejszości narodowych były respektowane, zgodnie z normami międzynarodowymi.

Obserwacja z tej perspektywy rozwoju sytuacji wokół demokratycznie wyłonionych władz Związku Polaków na Białorusi, wokół tytułów prasowych wydawanych przez tę organizację społeczną budzi i musi budzić sprzeciw. Senat dał wyraz swemu stanowisku w uchwale podjętej w dniu 28 lipca 2005 roku, a dotyczącej sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi.

W dokumencie stwierdza się wyraźnie:

(...)W ostatnim czasie władze Białorusi, naruszając prawa człowieka, zwiększyły zakres i stopień represji wobec wielu Polaków tam mieszkających, szczególnie wobec członków i działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka i stosowanych przez władze Republiki Białoruś szykan i represji w stosunku do mniejszości polskiej skupionej w Związku Polaków na Białorusi i jego władz wyłonionych w demokratycznych wyborach w marcu br.(...)”

W sprawach ważnych dla Polaków w kraju i poza granicami władze Państwa Polskiego mówią jednym głosem.

Dziś wolna, demokratyczna Polska, należąca do rodziny europejskiej, to kraj ciągłych przemian, rozwoju, kraj wielkich aspiracji. Tę prawdę winniście Państwo przekazywać jak najrzetelniej, jak najlepiej potraficie. Wsparcie mediów polonijnych i polskich za granicą jest niezwykle istotne dla budowania pozytywnego wizerunku naszej wspólnej Ojczyzny i stanowi jeden z priorytetów polityki Senatu wobec polskiej diaspory w świecie w obecnej, V kadencji.

Wiele racji przyznać należy norweskiemu antropologowi Thomasowi Eriksenowi: żyjemy w erze informacji, poddani presji czasu, którą uczony nazywał tyranią chwili. Wobec dynamicznego rozwoju procesu komunikacji w wymiarze globalnym dziennikarstwo staje się prawdziwą sztuką. Sztuką nie tylko wyboru, ale również - co może ważniejsze - kreacji.

Rola mediów w kształtowaniu światopoglądu i moralności społeczeństwa określana jest jako kluczowa. Źródłem obrazu świata, jaki powstaje w świadomości każdego z nas, jest rodzina, szkoła oraz przekaz medialny, za którego kształt Państwo jesteście odpowiedzialni. Dlatego tak ważne jest, aby prasa, radio, telewizja i pozostałe media elektroniczne w rzetelny sposób promowały te cechy i wartości, które od początku naszej cywilizacji stanowią o jej sile i jakości. Ufam, że i w Państwa pracy znajdą one poczesne miejsce.

Dziś na tej sali zgromadzili się przedstawiciele mediów polonijnych i polskich z całego świata. Reprezentujecie Państwo nie tylko najróżniejsze środowiska, ale też różne warsztaty dziennikarskie i różny sposób podejścia do informacji. Dlatego dobrze, że istnieje takie forum, na którym możecie Państwo wymieniać doświadczenia, doskonalić warsztat i zawiązywać przyjaźnie.

Pragnę podziękować z tego miejsca Organizatorom Forum za podjęcie po raz kolejny tej cennej inicjatywy, za przygotowanie jak zwykle bogatej oferty programowej tym razem prezentującej region śląski.

Słowa uznania kieruję do zgromadzonych tu dziennikarzy, za ogromną pracę na rzecz promocji pozytywnego wizerunku Polski i Polaka w krajach Waszego osiedlenia.

Życzę Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz wielu sukcesów w pracy na rzecz naszej wspólnej Ojczyzny.

Tegoroczne, 13. Światowe Forum Mediów Polonijnych odbywało się w dniach 5-12 września br. Jego tematem była rola mediów polonijnych w tworzeniu kontaktów środowiskowych i utrzymywaniu więzi z krajem oraz promocja Polski w świecie. Tegorocznym tematem wiodącym była perspektywa europejska regionu śląskiego w XXI wieku: przemysł, kultura, turystyka.

Organizatorem forum, w którym wzięło udział około 150 dziennikarzy z 24 krajów, było Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, a współorganizatorem i partnerem strategicznym Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych w Katowicach.

* * *

6 września 2005 r. w Gdańsku marszałek Longin Pastusiak wziął udział w otwarciu XIII Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2005.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Z ogromną przyjemnością uczestniczę w tegorocznych już XIII Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO.

Jest to impreza okrzepła w swej strukturze, choćby i z tego powodu, że jest organizowana po raz trzynasty. Z tego też powodu dość trudno jest powiedzieć coś szczególnie “odkrywczego” i uniknąć banalnych, być może, stwierdzeń. Chcę jednakże wyrazić przekonanie, że największą wartością tych targów i potwierdzeniem sensu ich organizowania jest tak liczna obecność wystawców i szacownych gości. Jest to dowód, że dwadzieścia kilka lat ich istnienia targów nie osłabiło chęci spotykania się tutaj, w Gdańsku, w gronie specjalistów związanych z przemysłem budowy statków i całą gospodarka morską.

Jestem przekonany, że taka sytuacja cieszy wszystkich, którzy w nawiązywaniu nowych kontaktów - i podtrzymywaniu już istniejących - upatrują szansę na rozwój i powodzenie swych przedsięwzięć biznesowych.

Te tradycyjne już spotkania gospodarcze przedstawicieli tak wielu krajów cieszą zapewne także włodarzy Gdańska. Międzynarodowe Targi BALTEXPO są bowiem doskonałą okazją do promocji miasta i całego regionu, ich aktualnych walorów i możliwości rozwojowych.

Jestem przekonany, że podobnie jak poprzednie edycje targów, także i tegoroczna będzie impulsem dla rozwoju współpracy.

Polski przemysł budowy i remontu statków, a także obecne tu na targach inne firmy reprezentujące polską gospodarką morską, od lat są atrakcyjnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych.

Jestem przekonany, że zgodnie z intencją organizatorów i wolą uczestników targów tegoroczna “trzynastka” okaże się szczególnie szczęśliwa i sprzyjająca tej edycji BALTEXPO.

Niech tradycyjny dźwięk dzwonu okrętowego obudzi dobrego ducha targów; niech spotkaniom towarzyszą satysfakcjonujące rozmowy i efekty biznesowe; niech czas spędzony na targach BALTEXPO i w Gdańsku będzie czasem owocnym i mile wspominanym.

Wszystkim Państwu życzę wiele dobrego i do zobaczenia za dwa lata na kolejnych Międzynarodowych Targach BALTEXPO.

* * *

15 września 2005 r. marszałek Longin Pastusiak przyjął dar Poczty Polskiej dla Senatu RP - gobelin z godłem narodowym.

Marszałek L. Pastusiak, który społecznie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, przypomniał, że Senat RP i Poczta Polska są inicjatorami powołania przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - jednej z dwóch takich placówek na świecie - Centrum Edukacyjnego, którego celem będzie upowszechnianie wiedzy o symbolach narodowych.

Poczta Polska jest patronem będomińskiego Muzeum.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment