Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

5 września 2005 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła sprawozdanie z działalności w V kadencji Senatu (maj 2004 r. - wrzesień 2005 r.):

“Marszałek Senatu skierował do komisji:

-424 stanowisk rządu przekazanych w trybie art. 6 ustawy kooperacyjnej,

-209 informacji rządu o stanowisku rządu przekazanych w trybie art. 8 ustawy kooperacyjnej,

-27 opinii Komisji Europejskiej przekazanych przez rząd w trybie art. 7 ustawy kooperacyjnej,

-2 informacje o stanowisku rządu przesłane w trybie art. 9 ustawy kooperacyjnej,

-1 dokument przekazany przez rząd w trybie art. 5 ustawy kooperacyjnej,

-3 informacje rządu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej przekazane w trybie art. 3 ustawy kooperacyjnej.

OGÓŁEM - 666

Art. 6

Art. 8

Bez uwag - 91

Przyjęte - 47

Opinie - 127

Opinie - 2

Nie rozpatrywane - 206

Nie rozpatrywane - 160

RAZEM: 424

RAZEM: 209

 

Komisja rozpatrzyła:

-218 projektów aktów prawnych UE, co do których rząd przekazał swoje stanowisko w trybie art. 6 ustawy kooperacyjnej,

-49 projektów aktów prawnych UE, co do których rząd przekazał informację o swoim stanowisku w trybie art. 8 ustawy kooperacyjnej.

Komisja uchwaliła 129 opinii o projektach aktów prawa UE, w tym z art. 6 - 127, z art. 8 - 2.

Komisja rozpatrzyła 138 projektów aktów prawa UE i zdecydowała nie zgłaszać do nich uwag, w tym z art. 6 - 91, z art. 8 - 47.

Komisja podjęła decyzje o nierozpatrywaniu projektów aktów prawa UE w stosunku do 368 dokumentów, w tym z art. 6 - 206, z art. 8 - 160, z art. 9 - 2”.

Ponadto Komisja Spraw Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zaopiniowała następujące projekty aktów prawnych UE:

- Wnioski nierozpatrywane:

- przekazane w trybie art.6 ust. 1 pkt. 2 ustawy - sygn. Rady UE: 11526/05, 11641/05, 11673/05.

- przekazane w trybie art. 6 ust. 4 - sygn. Rady UE: (COM (2005) 374).

* * *

Odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego podsumowujące jej czteroletnią pracę na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz służb publicznych.

Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji senator Wiesław Pietrzak, który przedstawił sprawozdanie z czteroletniej kadencji oraz podziękował senatorom za kilkuletnią współpracę. W posiedzeniu wzięli również udział: marszałek Longin Pastusiak, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej, a także dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych.

Senator W. Pietrzak wręczył pamiątkowe ryngrafy senackie szefom resortów: MSWiA Ryszardowi Kaliszowi oraz obrony narodowej J. Szmajdzińskiemu, a także kierownikowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ministrowi Janowi Turskiemu.

Minister obrony narodowej J. Szmajdziński w swoim wystąpieniu odniósł się do podejmowanych przez komisję działań na rzecz budowania dobrego wizerunku Sił Zbrojnych RP. Podziękował za intensywne wsparcie realizacji procesów transformacyjnych SZ RP oraz za zainteresowanie udziałem polskich żołnierzy w misjach i operacjach wojskowych.

Minister J. Szmajdziński wręczył marszałkowi L. Pastusiakowi Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, przewodniczącemu komisji senatorowi W. Pietrzakowi pamiątkową szablę, a ryngrafy MON - wiceprzewodniczącym komisji senatorom Józefowi Dziemdzieli i Lesławowi Podkańskiemu. Medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych żyjącym żołnierzom II wojny światowej, ofiarom represji tamtych czasów oraz osobom w dowód wdzięczności za utrwalanie pamięci o czynie zbrojnym narodu polskiego, wyróżnieni zostali: marszałek L. Pastusiak i wicemarszałek Jolanta Danielak oraz senatorowie - Jerzy Adamski, Maria Berny, Grzegorz Niski, W. Pietrzak, L. Podkański, Andrzej Spychalski oraz minister J. Szmajdziński.

Podczas posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności komisji w V kadencji Senatu RP. Sprawozdanie zawiera szczegółowe omówienie wszystkich sfer aktywności komisji. Jak podkreślono w podsumowaniu, decyzja Senatu powołująca komisję, która zakresem swojej działalności obejmowała sferę bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, była trafna, ponieważ odzwierciedla to charakter współczesnych zagrożeń. Stwierdzono także z zadowoleniem, że postulaty kierowane do różnych instytucji państwowych w stanowiskach i opiniach przyjmowanych przez komisję były w większości realizowane.

Ponadto podkreślono, że w zakresie działalności legislacyjnej komisja z powodzeniem wprowadziła do rozpatrywanych ustaw wiele poprawek, które zapobiegły wejściu w życie wadliwych przepisów utrudniających realizację celów przyjętych w ustawach, bądź też porządkowały całe obszary spraw istotnych dla działalności państwa w sferze obronności i bezpieczeństwa.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych podsumowano pracę komisji w V kadencji Senatu RP i przyjęto sprawozdanie z jej działalności w tym okresie.

W sprawozdaniu omówiono szczegółowo m.in. prace ustawodawcze, posiedzenia o charakterze merytorycznym, udział senatorów w dyskusji na temat kształtu Europy, w kampanii przedreferendalnej, działalność członków komisji na forum międzynarodowym.

Jak stwierdzono w podsumowaniu, w V kadencji praca Komisji Spraw Zagranicznych zdominowana została przez bieżącą legislację dostosowującą polskie prawo do prawa Unii Europejskiej. Wymagało to dużego obciążenia pracą wszystkich senatorów, ale także sekretariatu komisji, biura legislacyjnego oraz innych pracowników Kancelarii Senatu. Dzięki dobrej organizacji pracy posiedzenia komisji przebiegały sprawnie, dyskusje były głęboko merytoryczne i praktycznie pozbawione emocji politycznych. We wszystkich rozpatrywanych sprawach senatorowie poszukiwali optymalnych kompromisów i wyjątkowe było rozstrzyganie różnic zdań w głosowaniach. Przedstawiciele komisji na forum międzynarodowym oraz krajowym brali udział w dyskusji na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Koncentrowała się ona m.in. wokół akcesji nowych członków, roli parlamentów narodowych w architekturze europejskiej, projektu Traktatu Konstytucyjnego oraz zagadnień związanych ze stworzeniem spójnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także właściwego przygotowania gospodarki europejskiej do podjęcia globalnej rywalizacji. Istotnym wkładem komisji do tej debaty był udział jej członków w sesjach Konwentu Europejskiego, w konferencjach COSAC, a także na gruncie krajowym w pracach Grupy Refleksyjnej oraz Forum “Wspólnie o przyszłość Europy”.

Informacje, które uzyskiwali senatorowie podczas wizyt w parlamentach i instytucjach unijnych, nabierały szczególnego znaczenia w trakcie spotkań z wyborcami w ramach kampanii przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Po 1 maja 2004 r. legislacyjna praca komisji, w związku ze zmianą przedmiotowego zakresu działania, koncentrowała się głównie na ratyfikacjach umów międzynarodowych.
Tematem posiedzeń komisji stały się też nowe zagadnienia, wśród nich ocena realizacji Strategii Lizbońskiej, rozbudowa portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy zasady precedencji kierowniczych stanowisk w Polsce. Senatorowie uczestniczyli też aktywnie w kontaktach międzyparlamentarnych w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP - UE, Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej, Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

W podsumowaniu podkreślono, że Komisja Spraw Zagranicznych była w minionych czterech latach jedną z najbardziej obciążonych obowiązkami: pod względem liczby odbytych posiedzeń (244) jest statystycznie ujęta na drugim miejscu, a pod względem liczby rozpatrzonych ustaw (281) na pierwszym miejscu w porównawczym zestawieniu opracowanym przez Kancelarię Senatu.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła jednogłośnie sprawozdanie ze swej działalności w V kadencji Senatu RP.

W sprawozdaniu omówiono szczegółowo omówiono prace ustawodawcze, tematykę pozostałych posiedzeń komisji, współpracę zagraniczną oraz inne prace komisji.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie z działalności komisji w V kadencji Senatu RP.

Jak stwierdzono w sprawozdaniu, komisja zorganizowała 217 posiedzeń, podczas których łącznie rozpatrzyła 232 ustawy uchwalone przez Sejm. W zakresie działania komisji była bieżąca i perspektywiczna polityka gospodarcza państwa, restrukturyzacja gospodarki, system finansowy państwa (w tym polityka pieniężna, budżet, kredyty, bankowość, polityka podatkowa i celna), fundusze celowe, ubezpieczenia, działania antymonopolistyczne, rynek kapitałowy, stosunki gospodarcze z zagranicą, turystyka, geologia, górnictwo i energetyka.

Do najważniejszych regulacji rozpatrywanych przez Komisję Gospodarki i Finansów Publicznych należały ustawy budżetowe. Pełniąc rolę koordynatora prac w Senacie nad tymi ustawami, komisja wnikliwie rozpatrywała opinie poszczególnych komisji senackich, przyjmując wiele zgłoszonych poprawek, z których znaczna część dotyczyła istotnych problemów państwa.

Na uwagę zasługuje także działalność ustawodawcza i uchwałodawcza komisji, dotycząca m.in. nowelizacji ustawy o rachunkowości czy uchwały w sprawie podatku od towarów i usług w budownictwie.

Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych odbyła ponadto kilkanaście posiedzeń niezwiązanych bezpośrednio z procesem legislacyjnym. Zwracała też szczególną uwagę na kontakty z obywatelami, instytucjami publicznymi i urzędami państwowymi, a także na kontakty międzynarodowe.

* * *

Na posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności przyjęła sprawozdanie ze swej działalności w V kadencji Senatu RP.

W sprawozdaniu omówiono szczegółowo zakres działania komisji i przyjęty tryb prac, działalność legislacyjną dotyczącą rozpatrywania ustaw, tryb prac nad ustawami budżetowymi, działalność legislacyjną dotyczącą przeprowadzania pierwszych czytań, zgłoszone inicjatywy ustawodawcze i uchwałodawcze, a także inne zadania komisji realizowane na podstawie przepisów Regulaminu Senatu.

Ponadto w sprawozdaniu przedstawiono zorganizowane przez Komisję Ustawodawstwa i Praworządności konferencje, prowadzoną korespondencję i kontakty międzynarodowe.

W sprawozdaniu zawarto także postulaty na przyszłość. Komisja Ustawodawstwa i Praworządności Senatu V kadencji zaapelowała do członków odpowiedniej komisji w następnej kadencji o kontynuację działań związanych z nową polityką karną (realizacja uchwały Senatu z 3 czerwca 2004 r.), ewentualne dążenie do reorganizacji resortu sprawiedliwości poprzez powołanie jednego pionu odpowiedzialnego za wykonywanie kar wolnościowych i izolacyjnych, przygotowanie i wniesienie projektu ustawy o stanowieniu prawa, przygotowanie projektu zmian w konstytucji dotyczących procesu stanowienia prawa, w szczególności roli Senatu w tym procesie, monitorowanie realizacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (postulat prezesa Trybunału Konstytucyjnego) i przygotowywanie stosownych inicjatyw ustawodawczych.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury przyjęto sprawozdanie z działalności komisji w V kadencji Senatu RP.

W sprawozdaniu omówiono m.in. działalność legislacyjną i merytoryczną komisji, a także tematykę nadsyłanej korespondencji.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment