Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

W związku z wydarzeniami na Białorusi 3 sierpnia 2005 r. marszałek Longin Pastusiak wystosował do Gienadija Vasiljevicza Nowickiego, przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białoruś, list następującej treści:

"Jestem głęboko zaniepokojony eskalacją działań władz białoruskich i represjami skierowanymi przeciwko mniejszości polskiej, w tym także działaczom Związku Polaków na Białorusi.

Znając Pańskie zaangażowanie w rozwój współpracy pomiędzy naszymi krajami i narodami, opartej na wzajemnym poszanowaniu, partnerstwie i dobrosąsiedztwie, zwracam się do Pana o spowodowanie przestrzegania międzynarodowych standardów dotyczących poszanowania praw człowieka i ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych".

W liście marszałek przypomniał, że Senat 28 lipca br. podjął uchwałę dotyczącą sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. W uchwale napisano: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczy protest wobec rozszerzania się i pogłębiania antypolskiej polityki władz Republiki Białorusi i łamania praw mniejszości polskiej w tym kraju. W ostatnim czasie władze Białorusi, naruszając prawa człowieka, zwiększyły zakres i stopień represji wobec wielu Polaków tam mieszkających, szczególnie wobec członków i działaczy Związku Polaków na Białorusi. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka i stosowanych przez władze Republiki Białoruś szykan i represji w stosunku do mniejszości polskiej skupionej w Związku Polaków na Białorusi i jego władz wyłonionych w demokratycznych wyborach w marcu br. Senat RP zwraca się do Prezydenta RP i Rządu RP o podjęcie skutecznych działań w celu zapewnienia przestrzegania praw polskiej mniejszości na Białorusi".

* * *

9 sierpnia 2005 r. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z polskimi dziećmi z Białorusi przebywającymi w Polsce na wakacjach zorganizowanych przez Fundację "O uśmiech Dziecka" w Makowie Mazowieckim we współpracy z oddziałami Związku Polaków na Białorusi w Grodnie i Swisłoczy.

Spotkanie to odbyło się w ramach zwiedzania polskiego parlamentu. Marszałek opowiadał gościom m.in. o historii i roli Senatu w Polsce. Dodał również, że to właśnie Senat opiekuje się Polonią za granicą, również tą na Białorusi. W 2005 roku Senat przeznaczył ponad 800 tysięcy złotych na dofinansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży z Białorusi. Pomoc finansowa przekazywana jest organizacjom pozarządowym. Dotychczas najwięcej pieniędzy otrzymało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (ponad 100 tys. zł).

Na koniec, po wzajemnych podziękowaniach ze strony przewodniczącego Fundacji Jana Chylińskiego i marszałka L. Pastusiaka, dzieci zaśpiewały dwie nostalgiczne piosenki o Polsce przy akompaniamencie akordeonu.

Fundacja "O Uśmiech Dziecka" działa od 1992 roku. Zajmuje się m.in. pośrednictwem w organizowaniu kolonii dla polskich dzieci z Litwy i Białorusi. Ten wyjazd zorganizowano we współpracy z oddziałami Związku Polaków na Białorusi w Grodnie i Swisłoczy.

* * *

10 sierpnia 2005 r. w holu głównym Senatu marszałek Longin Pastusiak otworzył wystawę "Znak Orła Białego na archiwalnych kartach pocztowych", zorganizowaną przez Dyrekcję Generalną Poczty Polskiej wspólnie z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca dyrektora generalnego Poczty Polskiej Mieczysław Chabowski i komisarz wystawy Aniela Agata Wawrzyk z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Na wystawie zaprezentowano unikatową kolekcję kart pocztowych, podarowaną Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie przez zmarłego w 2001 roku kolekcjonera Kazimierza Owczarskiego z Warszawy. Szczególną wartość mają karty pocztowe wydane na przełomie XIX i XX wieku, których tematyka skupiona jest wokół motywu "Znaku Orła Białego".

Prezentowane karty są mniejsze niż współczesne, niektóre z nich zawierają korespondencję. Wśród kart ze znakiem Orła Białego są serie z polskimi poetami, m.in. Adamem Mickiewiczem, Janem Kochanowskim czy Juliuszem Słowackim, kartki świąteczne, noworoczne, a także wykonane ręcznie akwarelą.

* * *

14 sierpnia 2005 r., w 25. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystości odsłonięcia siedmiu murales. W uroczystości uczestniczyła także wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka oraz przedstawiciele lokalnych władz. Murales (obrazy ścienne malowane farbami) namalowane na filarach wiaduktu przy ul. Okopowej, stanowiącego jeden z głównych węzłów komunikacyjnych Gdańska, przedstawiają wydarzenia strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., m.in. zawiązanie się komitetu strajkowego, stoczniową drukarnię, rozmowy z komisją rządową oraz podpisanie Porozumień Sierpniowych. Cykl zamyka obraz ukazujący obalenie muru berlińskiego. Autorami murales jest dwóch gdańskich artystów: stypendysta College of Art w Londynie Piotr Szwabe oraz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Tomasz Zabrocki. Inspiracją do wykonania murales były archiwalne zdjęcia z sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Przy wyborze fotografii pomagał artystom organizator strajku Bogdan Borusewicz. Murales będzie można oglądać mniej więcej przez 6-7 lat; tyle bowiem wynosi trwałość farb użytych przez malarzy.

Tego samego dnia marszałek L. Pastusiak wziął udział w prezentacji dorobku projektu wagon.lublin.pl. Wzięli w niej udział uczestnicy wydarzeń z Sierpnia'80 - Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Lis. Na prezentacji była też obecna wicepremier I. Jaruga-Nowacka. Obecne władze "Solidarności" reprezentował m.in. szef związku Janusz Śniadek.

Wagonem kolejowym o nazwie wagon.lublin.pl podróżowali po Polsce młodzi wolontariusze (studenci, dziennikarze i artyści) - uczestnicy projektu, którzy zbierali świadectwa o protestach robotniczych z lipca i sierpnia 1980 roku. Wagon, który stanął na bocznicy Stoczni Gdańskiej, nieopodal historycznej Sali BHP, wyruszył w swoją trasę 17 lipca br. z Lublina. W lipcu 1980 roku wybuchł tam strajk w lokomotywowni PKP. Na swojej trasie wagon.lublin.pl zatrzymał się w 17 miejscowościach, gdzie w 1980 r. odbywały się protesty robotnicze, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Świnoujściu, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Kielcach, Białymstoku. Zbierano relacje uczestników Sierpnia'80 o ich indywidualnych przeżyciach związanych z Solidarnością oraz pamiątki z tego okresu.

* * *

15 sierpnia 2005 r., z okazji Święta Wojska Polskiego i 85. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana wart z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Obecni byli też premier Marek Belka, marszałkowie Sejmu i Senatu - Włodzimierz Cimoszewicz i Longin Pastusiak, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, kombatanci różnych formacji wojskowych, harcerze.

Uroczystość rozpoczęła się przeglądem pododdziałów, dokonanym przez prezydenta i zwierzchnika Sił Zbrojnych A. Kwaśniewskiego.

Podczas Apelu Pamięci zgromadzeni oddali cześć poległym w walkach o wolność kraju. Do apelu wezwano m.in. "twórców zwycięstwa z 1920 roku", żołnierzy II wojny światowej, żołnierzy biorących udział w powstaniu styczniowym i listopadowym oraz wszystkich żołnierzy, którzy pełnili służbę w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Po apelu oddano salwę honorową.

Z okazji święta warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza wystawiły m.in. wojska lądowe, siły powietrzne, Marynarka Wojenna, Żandarmeria Wojskowa, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Pomorski Okręg Wojskowy, Śląski Okręg Wojskowy, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej oraz 10. Brygada Kawalerii Pancernej.

Na płycie grobu złożono wieńce, m.in. od prezydenta, od Sejmu, Senatu, wojskowego protokołu dyplomatycznego, sądów i trybunałów, resortu obrony narodowej, dowódców sił zbrojnych, ordynariuszy polowych oraz kapituły orderu Virtuti Militari. Uroczystości zakończyły się pokazem musztry paradnej i defiladą pododdziałów.

Tego samego dnia w Belwederze prezydent A. Kwaśniewski wręczył akty nominacji generalskich oraz ordery i odznaczenia. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu W. Cimoszewicz i L. Pastusiak, prezes Rady Ministrów M. Belka, minister obrony narodowej J. Szmajdziński, szef Sztabu Generalnego WP gen. Czesław Piątas, przedstawiciele Wojska Polskiego, rządu i parlamentu oraz członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent wręczył także ordery i odznaczenia państwowe, złożył także podziękowania za udział w działaniach stabilizacyjnych w Iraku oraz wzorowo pełnioną służbę. Podziękowania przyjęli przedstawiciele czterech zmian polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku wraz z kolejnymi dowódcami gen. Andrzejem Tyszkiewiczem, gen. Mieczysławem Bieńkiem, gen. Andrzejem Ekiertem i gen. Waldemarem Skrzypczakiem.

Podczas uroczystości prezydentowi A. Kwaśniewskiemu zostali przedstawieni tegoroczni absolwenci-prymusi wyższych szkół wojskowych.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment