Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
18 lipca br. marszałek Longin Pastusiak skierował pismo do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mirosława Sekuły, w którym zaproponował, aby przedmiotem badań kontrolnych w 2006 r. były wszystkie aspekty sprzedaży Stoczni Gdańskiej SA.
* * *
13 lipca br. marszałek Senatu, na wniosek Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, skierował do ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa pismo w sprawie objęcia nadzorem wszystkich procesów sądowych oraz postępowań prokuratorskich prowadzonych przeciwko syndykowi Stoczni Gdańskiej SA, notariuszowi, który sporządził akt notarialny sprzedaży stoczni, członkom byłego Zarządu Stoczni Gdańskiej SA oraz byłemu Zarządowi Grupy Stoczni Gdynia SA.
Do Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych od dłuższego czasu napływały liczne interwencje dotyczące sprzedaży Stoczni Gdańskiej SA oraz prowadzonych w tej sprawie postępowań prokuratorskich.
* * *
21 lipca br. zmarł Stanisław Stomma, marszałek senior, senator I kadencji Senatu RP, wybrany w wyborach do Senatu 4 czerwca 1989 r. z województwa płockiego, członek Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.
Urodził się 18 stycznia 1908 r. w Szacunach, na Litwie, w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1922-1928 uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. Zygmunta Augusta w Wilnie, następnie studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego (1928-1932); doktorat z prawa karnego uzyskał w 1937 r.
W czasie okupacji był nauczycielem na tajnych kompletach w Wilnie, po wojnie pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Habilitował się w roku 1947 (wniosek o tytuł profesora nie został nigdy uwzględniony). Od 1946 r. był członkiem zespołu redakcyjnego "Znaku" (w latach 1946-1953 jego redaktorem naczelnym) i "Tygodnika Powszechnego".
W 1950 r. zwolniony z pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim z powodu związków ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku", ponownie został przyjęty w 1956 r. W 1978 r. przeszedł na emeryturę.
Publicysta "Tygodnika Powszechnego", "Znaku" i "Res Publiki" (od 1987 r.).
W czasie studiów był działaczem Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Odrodzenie". W latach 1958-1964 - prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie; w latach 1957-1976 poseł na Sejm, przewodniczący Koła Posłów "Znak". W marcu 1968 r. był współautorem interpelacji poselskiej koła w sprawie represji stosowanych wobec młodzieży. 9 lutego 1975 r. jako jedyny poseł nie głosował za zmianą w Konstytucji PRL, co stało się powodem końca jego oficjalnej kariery politycznej.
W latach 1981-1985 był przewodniczącym Prymasowskiej Rady Społecznej. Założyciel i pierwszy prezes Klubu Myśli Politycznej "Dziekania" (1984-1989).
Członek Komitetu Obywatelskiego; uczestnik obrad plenarnych Okrągłego Stołu i negocjacji w zespole ds. reform politycznych.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1969), Orderem Orła Białego (1994) oraz odznaczeniem Das Grosse Verdienstkrenz (RFN).
* * *
W związku z zamachem bombowym w Szarm El Sheik marszałek Longin Pastusiak przesłał na ręce przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Arabskiej Republiki Egiptu Saftwata el Sherifa depeszę kondolencyjną:
"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznym w skutkach zamachu bombowym w Szarm El Sheik. W imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz własnym przekazuję na Pana ręce wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu. Łączymy się
w bólu z rodzinami i najbliższymi ofiar oraz poszkodowanymi w tym akcie terroru.
W tych smutnych chwilach pragnę podkreślić znaczenie wysiłków całej społeczności międzynarodowej na rzecz zwalczania zjawiska terroryzmu i zapobiegania kolejnym tego rodzaju wydarzeniom" - napisał marszałek.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment