Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

4 lipca br., w 16. rocznicę odrodzonego Senatu, odbyła się konferencja prasowa marszałka Longina Pastusiaka.

Podczas konferencji marszałek poinformował, że Senat obecnej kadencji zgłosił 6269 poprawek do 448 ustaw. W opinii marszałka, Senat, który ma w Polsce 512-letnią tradycję, jest potrzebny.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Sejm tej kadencji przyjął aż 84% poprawek senackich, a tendencja jest rosnąca; w poprzednich dwóch kadencjach wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 72% i 62%. "Albo coraz gorsza jest działalność legislacyjna Sejmu, albo coraz lepsza Senatu" - stwierdził.

Odrodzony Senat - mówił marszałek - w ciągu 16 lat funkcjonowania odbył 381 posiedzeń, na których rozpatrzył 2302 ustawy, do 1158 z nich zgłosił poprawki. Podkreślał jednak, że Izba, której pracami kieruje, to nie tylko "poprawiacz ustaw". Od 1989 roku Senat podjął 107 inicjatyw ustawodawczych oraz przyjął 2912 uchwał.

Marszałek podkreślał też rolę, jaką Senat odgrywa w opiece nad Polakami i Polonią za granicą. "Mówimy o 15-17 milionach naszych rodaków" - zaznaczył.

Marszałek L. Pastusiak przyznał, że jest w stanie wyobrazić sobie w Polsce jednoizbowy parlament, ale "nie przy obecnym poziomie kultury politycznej i legislacyjnej". "W Sejmie obecnej kadencji wniosek o uchylenie immunitetu objął 62 posłów, w Senacie - dwóch senatorów" - podkreślił.

Dodał, że budżet Senatu w 2005 roku wyniósł 123 miliony złotych, co oznacza miesięczny koszt 27 groszy w przeliczeniu na jednego Polaka. "Musimy we własnym sumieniu rozstrzygnąć, czy chcemy te pieniądze na Senat wydać" - powiedział.

* * *

5 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie wicemarszałek Kazimierz Kutz wziął udział w uroczystości wręczenia nagród tegorocznym laureatom "Złotej Setki Samorządów".

Krynica Morska w województwie pomorskim i Płock to - według Centrum Badań Regionalnych - gmina i miasto, gdzie w okresie ostatnich trzech lat dokonano największych inwestycji w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Na kryteria selekcji "Złotej Setki" składają się inwestycje dokonane w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Aby znaleźć się wśród laureatów, gmina musi przeznaczać na nie co najmniej 30% swoich trzyletnich dochodów, a także utrzymać deficyt (bądź nadwyżkę) w granicach 25% swojego bilansu rocznego.

Wicemarszałek K. Kutz, zwracając się do nagrodzonych, powiedział, że w każdej miejscowości i samorządzie w Polsce "można wymyślić coś, czego nikt nie wymyślił".

"W każdym miejscu są ukryte skarby i możliwości. Skarby są w ziemi, a możliwości są w człowieku. W Polsce właśnie to rozwija się w sposób fenomenalny i niezwykły. Wy jesteście tego przykładem" - argumentował. Jego zdaniem, samorządowcy potrafią "odkryć i unaocznić wielkość polskich rąk, umysłów i wyobraźni".

* * *

7 lipca br. marszałek Longin Pastusiak wydał oświadczenie w sprawie wolności mediów na Białorusi:

<<Opinia publiczna w Polsce coraz bardziej jest zaniepokojona i wyraża dezaprobatę wobec działań władz Republiki Białoruś, które są sprzeczne z powszechnie przyjętymi standardami międzynarodowymi oraz umowami dwustronnymi dotyczącymi praw mniejszości polskiej zamieszkałej na Białorusi.

Zatrzymanie w środę 6 lipca br. w Grodnie przez białoruskie służby bezpieczeństwa dziennikarzy protestujących w obronie tygodnika "Głos znad Niemna" wydawanego przez Związek Polaków na Białorusi i adresowanego do Polaków tam mieszkających dowodzą, że nasilają się represje skierowane przeciwko organizacjom polonijnym w tym kraju. Działania władz białoruskich polegające na dyskryminacji jedynego tytułu prasowego wydawanego na Białorusi w języku polskim są sprzeczne z normami międzynarodowymi, w tym - prawem prasowym, także obowiązującym na Białorusi. Wstrzymanie przed trzema miesiącami druku tygodnika "Głos znad Niemna" i ostatnie aresztowanie dziennikarzy pragnących legalnie wydawać to czasopismo jest naruszeniem zasad wolności prasy i wolności słowa.

Senat RP - sprawujący opiekę nad Polonią i Polakami za granicą - nie zna drugiego przypadku tak daleko idącej ingerencji w wewnętrzne sprawy mniejszości polskiej w jakimkolwiek kraju na świecie.

Wysoce niemoralne jest aprobowanie przez władze białoruskie wydawania pod tym samym tytułem fałszywego czasopisma, które nie jest autoryzowane przez Związek Polaków na Białorusi. Złamaniem wszelkich zasad jest umieszczenie w stopce redakcyjnej fałszywych numerów "Głosu znad Niemnem" informacji, że czasopismo jest wydawane przy wsparciu Senatu RP.

Oświadczam, że od czasu odmowy wykonania usługi druku "Głosu znad Niemna", którego wydawcą był Związek Polaków na Białorusi, wstrzymano finansową pomoc na zakup papieru i druk tego czasopisma. Wznowienie finansowej pomocy Senatu w wydawaniu "Głosu znad Niemna" w ramach realizowanego przez Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie zadania pn.: "Wspieranie prasy polskiej na Wschodzie" będzie możliwe, gdy "Głos znad Niemna" będzie mógł się ukazywać - jak poprzednio - jako pismo Związku Polaków na Białorusi.

Oczekuję od władz Republiki Białoruś zaprzestania szykanowania działaczy Związku Polaków na Białorusi i umożliwienie wydawania legalnego tygodnika "Głos znad Niemna">>.

* * *

7 lipca br. marszałek Longin Pastusiak wystosował do przewodniczącego Izby Lordów Lorda Falconer of Thoroton depeszę z wyrazami współczucia w związku z tragicznymi w skutkach zamachami bombowymi w Londynie:

"Wstrząśnięty wiadomością o tragicznych w skutkach zamachach bombowych w Londynie, z głębokim smutkiem przekazuję na Pana ręce, w imieniu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz własnym, wyrazy szczerego żalu.

Solidaryzujemy się w bólu z Rodzinami i najbliższymi ofiar oraz wszystkimi poszkodowanymi w tym akcie terroru.

Jeszcze raz przekonujemy się w bolesny sposób, jak wielkim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm. Jego zwalczanie wymaga mobilizacji i współpracy wszystkich krajów.

Proszę przyjąć wyrazy mego współczucia".

* * *

11 lipca br. marszałek Longin Pastusiak wręczył dyrektorowi generalnemu Poczty Polskiej Tadeuszowi Bartkowiakowi i pierwszemu zastępcy dyrektora generalnego Poczty Polskie Mieczysławowi Chabowskiemu statuetki "za okazane serce".

Wyróżnienie to ufundowane przez miesięcznik "Liderzy - dzieciom-seniorom" przyznawana jest przez specjalnie powołaną kapitułę, a otrzymują ją ci, którzy w najwyższym stopniu przyczyniają się do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Marszałek L. Pastusiak otrzymał jedną z pierwszych statuetek "za okazane serce".

* * *

W dniach 10-11 lipca br. delegacja Senatu RP, z senatorem Kazimierzem Pawełkiem, przebywała na Białorusi, gdzie uczestniczyła w obchodach 61. rocznicy akcji AK "Ostra Brama". Na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej w Więsławniętach, Sołach, Iwaszkowicach, Smorgoniach i Żodziszkach złożono wieńce i kwiaty. W uroczystościach wzięli udział byli żołnierze AK oraz Polacy mieszkający na grodzieńszczyźnie.

Ponadto delegacja spotkała się w Domu Polskim w Grodnie z władzami Związku Polaków na Białorusi.

* * *

13 lipca br. marszałek Longin Pastusiak, na wniosek Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, skierował do ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa pismo w sprawie objęcia nadzorem wszystkich procesów sądowych oraz postępowań prokuratorskich prowadzonych przeciwko: syndykowi Stoczni Gdańskiej SA., notariuszowi, który sporządził akt notarialny sprzedaży stoczni, członkom byłego Zarządu Stoczni Gdańskiej SA oraz byłemu Zarządowi Grupy Stoczni Gdynia SA.

Do Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych od dłuższego czasu napływały liczne interwencje dotyczące sprzedaży Stoczni Gdańskiej SA oraz prowadzonych przy tym postępowań prokuratorskich.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment