Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 lutego br. marszałek Longin Pastusiak wystosował protest z żądaniem przeproszenia Polaków i odwołania nieprawdziwych informacji do francuskiego magazynu "Paris Match". Marszałek Senatu uznał publikację z ostatniego numeru tego magazynu, zawierającą nieprawdziwe i krzywdzące Polaków opisy zdjęć z czasów II wojny światowej, za kolejny przejaw antypolskiej kampanii.

W swoim liście marszałek L. Pastusiak napisał:

<<Jeszcze nie przebrzmiały echa uroczystości 60-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz-Birkenau, a nadal trwa antypolska kampania w niektórych zagranicznych środkach masowego przekazu. Oto w prestiżowym francuskim magazynie Paris Match z dnia 27 stycznia 2005 r. ukazały się na całą stronę dwa zdjęcia, które przedstawiają żandarmów prowadzących człowieka pod bronią. Podpis pod zdjęciami głosi, że "we wrześniu 1939 r., wkrótce po inwazji, milicjanci polscy na rozkaz Niemców nękają Żydów. Granatowa policja, która w 1943 roku liczyła 16 000 członków, przeszukuje getta i wyłapuje ukrywających się Żydów". Eksperci z Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także Muzeum Wojska Polskiego ponad wszelką wątpliwość orzekli, że żandarmi na zdjęciach nie są polskimi policjantami.

Tak więc po raz kolejny mamy do czynienia ze szkalowaniem Polski i Polaków w oczach światowej opinii publicznej i zakłamywaniem historii. Świadczy to o ignorancji i złej woli redaktorów i wydawców. Nie najlepiej mówi też o świadomości historycznej ludzi, których opinie przyjmowane są za prawdę.

Zdecydowanie protestuję przeciwko wypaczaniu historii. Oczekuję przeproszenia Polaków i odwołania nieprawdziwych informacji na łamach Paris Match'a>>.

* * *

3 lutego br. marszałek Longin Pastusiak wystosował do przewodniczącej Parlamentu Gruzji Nino Burjanadze depeszę z wyrazami współczucia w związku z tragiczną śmiercią premiera Gruzji Zuraba Żwanii:

"Poruszony wiadomością o tragicznym wypadku Premiera Gruzji Zuraba Żwanii, z głębokim smutkiem przekazuję na Pani ręce, w imieniu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz własnym, wyrazy szczerego żalu. Wraz z odejściem Zuraba Żwanii odchodzi zdolny polityk i reformator.

Proszę przyjąć wyrazy mego współczucia".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment