Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
Obwieszczenie PKW 20050116/000000/SNTU
116 stycznia 2005 r. odbyły się wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w województwie wielkopolskim, w okręgu wyborczym nr 36, obejmującym obszar powiatów: gnieźnieńskiego, kolskiego, konińskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wrzesińskiego oraz miasta na prawach powiatu: Konin. Wybory przeprowadziły: Państwowa Komisja Wyborcza, Okręgowa Komisja Wyborcza w Koninie i 486 obwodowych komisji wyborczych. W skład obwodowych komisji wyborczych powołano 4213 wyborców.
W okręgu wybierano 1 senatora spośród 8 kandydatów. Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 593 602. W głosowaniu wzięło udział (liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania) 18 861 wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 3,18%.
Liczba kart ważnych z głosami nieważnymi wyniosła 397, co stanowi 2,11% ogólnej liczby kart ważnych.Liczba kart ważnych z głosami ważnymi wyniosła 18 439, co stanowi 97,89% ogólnej liczby
kart ważnych.0
Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów ważnych:1. Antczak-Połatyńska Bożena Elżbieta 2344
zgłoszona przez Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
2. Florek Piotr 3026
zgłoszony przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP
3. Kowalska Wiesława 1704
zgłoszona przez Komitet Wyborczy Wyborców "Samorządność"
4. Streker-Dembińska Elżbieta 3909
zgłoszona przez Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
5. Wilk Izabela Maria 1019
zgłoszona przez Komitet Wyborczy Unii Wolności
6. Wojtaszek Jerzy Jan 3207
zgłoszony przez Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin
7. Zaleska Ewa Maria 1283
zgłoszona przez Komitet Wyborczy Stronnictwa Suwerenność-Praca-Sprawiedliwość
8. Zastawny Jan 1947
zgłoszony przez Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej.
W województwie wielkopolskim, w okręgu wyborczym nr 36, na senatora została wybrana E.
Streker-Dembińska.* * *
19 stycznia 2005 r. w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nowo wybranej senator Elżbiecie Streker-Dembińskiej zaświadczenia o wyborze na senatora. Zaświadczenie wręczył sędzia Stanisław Kosmala, wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Marszałek Longin Pastusiak, gratulując nowej pani senator powiedział, iż "dzięki temu wyborowi Izba będzie nie tylko lepsza, ale i piękniejsza". Podkreślił, że w Senacie 24% stanowią kobiety. Dodał, że liczy na dobrą współpracę z panią senator. Wyraził też przekonanie, że w Senacie bardzo się przyda samorządowe doświadczenie E. Streker-Dembińskiej.
Nowo wybrana senator wyraziła nadzieję, że okaże się pomocna, mimo iż do końca kadencji tej Izby zostało już niewiele czasu. Podziękowała za ciepłe przyjęcie w Senacie. Zadeklarowała pracę w senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
E. Streker-Dembińska została wybrana na senatora 16 stycznia br. w wyborach uzupełniających w woj. wielkopolskim, w okręgu wyborczym nr 36. Należy do SLD. Jest mgr. inż. elektroenergetykiem. Od sześciu lat pełniła funkcję starosty powiatu konińskiego.
* * *
25 stycznia 2005 . w Senacie odbyło się noworoczne spotkanie marszałka Longina Pastusiaka z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Polsce.
"Rok 2004 zapamiętamy w Polsce przede wszystkim jako datę wejścia do Unii Europejskiej, co było ukoronowaniem reform podjętych w kraju w ciągu ostatnich kilkunastu lat" - powiedział podczas spotkania marszałek L. Pastusiak.
Marszałek Senatu podkreślił, że członkostwo Polski w UE przynosi już wymierne korzyści w postaci ożywienia gospodarki i dostępu do funduszy unijnych.
W opinii marszałka, zadaniem Polski w UE jest wspieranie "inicjatyw zmierzających do upowszechniania fundamentalnych i słusznych wartości europejskich", takich jak demokracja i poszanowanie praw człowieka. "Tym przekonaniem kierowaliśmy się, uczestnicząc w złagodzeniu napięć społeczno-politycznych na Ukrainie" - dodał.
Marszałek L. Pastusiak wskazał też na problemy współczesnego świata, spośród których jako główny wymienił zagrożenie terrorystyczne. Wyraził nadzieję, że Nowy Rok "przyniesie pokój w regionach objętych konfliktami, między innymi w Iraku, na ziemiach palestyńskiej i izraelskiej oraz na objętych wojną obszarach w Afryce".
Marszałek, zwracając się do dyplomatów, podkreślał znaczenie współpracy między narodami w niesieniu pomocy podczas sytuacji kryzysowych, takich jak niedawny kataklizm w Azji Południowo-Wschodniej. "Łączymy się wszyscy w żalu z rodzinami tysięcy osób, które zginęły w wyniku działania tego żywiołu" - powiedział.
<<Włączamy się w międzynarodowy ruch pomocy dla ofiar tsunami, współtworząc jakże pokrzepiające zjawisko "globalizacji serc">> - dodał.
Marszałek na ostatnim spotkaniu noworocznym z Korpusem Dyplomatycznym w Senacie obecnej kadencji podkreślił też twórczy wkład, jaki Izba wnosi w prawo stanowione w Polsce. Marszałek L. Pastusiak, jak powiedział, "jest przekonany o zasadności istnienia drugiej izby parlamentu", a przekonanie to opiera "nie na sentymencie, ale na pragmatyzmie i doświadczeniu".
Dziekan Korpusu Dyplomatycznego w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk życzył Senatowi, aby przez swoją pracę legislacyjną przyczyniał się do poszanowania "autorytetu instytucji państwa, godności każdego człowieka i pokoju społecznego". "W budowaniu pokoju przez stanowienie dobrego prawa Senat ma w nas sojuszników i moralne wsparcie" - zadeklarował arcybiskup w imieniu korpusu.
* * *
26 stycznia 2005 r. marszałek Longin Pastusiak złożył hołd Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu - "Kurierowi z Warszawy", z którego ciałem trumna była wystawiona na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Wpisując się do księgi kondolencyjnej, marszałek L. Pastusiak podkreślił wkład Jana Nowaka-Jeziorańskiego w dynamizację życia Polonii amerykańskiej, w rozwój stosunków polsko-amerykańskich oraz demokratyzację Polski.
* * *
31 stycznia br. w Warszawie w wieku 90 lat zmarł Jan Mulak, senator i marszałek senior III kadencji, przewodniczący Komisji Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu. J. Mulak był nestorem polskiej lewicy, działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, wybitnym działaczem sportowym, twórcą polskiego wunderteamu lekkoatletycznego lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment