Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
KRONIKA SENACKA
16 grudnia 2004 r., w 82. rocznicę zabójstwa pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza, marszałek Longin Pastusiak złożył kwiaty pod jego pomnikiem na warszawskiej Ochocie. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie Aleksandra Koszada i Edmund Wittbrodt.
Urodzony w 1865 r. Narutowicz był inżynierem, profesorem politechniki w Zurychu i politykiem. Został wybrany na prezydenta 9 grudnia 1922 r. głosami ówczesnej lewicy, centrum i mniejszości narodowej. Wywołało to ostre ataki prawicy, która próbowała nie dopuścić do jego zaprzysiężenia. Został zastrzelony 16 grudnia 1922 r. przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego.
* * *
17 grudnia 2004 r. z okazji urodzin prymasa Polski kardynała Józefa Glempa marszałek Longin Pastusiak przesłał życzenia następującej treści:
"Eminencjo,
Pragnę złożyć Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia z okazji 75. rocznicy urodzin. Czynię to z ogromną satysfakcją i radością. Niepodważalne są bowiem zasługi Waszej Eminencji w propagowaniu ducha ekumenizmu i otwartości w stosunku do każdego człowieka. Wrażliwość zaś Księdza Kardynała na problematykę społeczną owocuje w działalności charytatywnej Kościoła.
Również niepodważalne są zasługi Księdza Prymasa na rzecz dialogu i porozumienia społecznego dla dobra naszej Ojczyzny.
Wyrażając słowa uznania dla wieloletniej posługi Księdza Prymasa, życzę wielu jeszcze lat działalności ku pożytkowi naszego społeczeństwa i kraju. Życzę zdrowia i sił w stawianiu czoła współczesnym wyzwaniom i problemom, jakie niesie każdy dzień.
Z okazji zaś zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku składam Waszej Eminencji najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i wszystkiego dobrego na następne lata posługi kapłańskiej".
* * *
28 grudnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wystosował depesze do przewodniczących parlamentów państw, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi w regionie Azji Południowo-Wschodniej:
"Wstrząśnięty wiadomością o skutkach trzęsienia ziemi, które nawiedziło region Azji Południowo-Wschodniej z głębokim smutkiem przekazuję, w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz własnym, wyrazy szczerego współczucia.
Łączę się w bólu z Rodzinami i Najbliższymi tragicznie zmarłych oraz wszystkimi poszkodowanymi w tej katastrofie żywiołowej.
Proszę przyjąć wyrazy mego współczucia".
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment