Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 grudnia 2004 r. w Senacie odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczenia o wyborze na senatora nowo wybranemu senatorowi Klemensowi Ścierskiemu. Zaświadczenie wręczył przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Ferdynand Rymarz.

* * *

2 grudnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał na ręce prezesa Waldemara Siwińskiego list z gratulacjami z okazji 85. rocznicy powstania Polskiej Agencji Prasowej:

"Szanowny Panie Prezesie,

Polska Agencja Prasowa jest szacowną jubilatką. Ma 85 lat. To dużo w życiu człowieka, ale też dużo w życiu redakcji. Niewiele tytułów w kraju może poszczycić się tak długą tradycją. W tym czasie przez Agencję przewinęły się setki dziennikarzy. Tu właśnie szlify dziennikarskie zdobywali znakomici publicyści, reportażyści i pisarze - sztandarowe dziś już nazwiska polskiego dziennikarstwa: Marian Podkowiński, Edmund Osmańczyk, Ryszard Kapuściński, Wojciech Jagielski, Leszek Mazan, Marek Ostrowski, Krzysztof Mroziewicz. To jedynie świadczy o tym, jak znakomitą szkołą dziennikarską jest PAP. Choć praca to niewdzięczna, bo anonimowa uczy młodych adeptów solidnego warsztatu reporterskiego.

Informacja we współczesnym świecie to podstawa komunikacji. Reporterzy Polskiej Agencji Prasowej skutecznie rywalizują z innymi mediami w przekazywaniu wiadomości. Czynią to profesjonalnie i szybko. Przez lata pracy Polska Agencja Prasowa wypracowała sobie dobrą markę na polskim rynku medialnym. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie prasy, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych bez informacji agencyjnych. To Wasze informacje stanowią często zaczyn do obszernych doniesień prasowych, do cyklu publikacji. Jesteście znakomitą częścią "czwartej władzy". Pragnę zapewnić Państwa, że choć jesteście anonimowi dla społeczeństwa, to dla polityków jesteście znani i rozpoznawalni. Ja osobiście bardzo cenię sobie współpracę z agencyjnymi dziennikarzami. Podziwiam Państwa za to, że w tej pogoni za informacjami i rywalizacji potraficie zachować umiar i rozwagę, że cechuje Was profesjonalizm.

Dziękując w imieniu Senatu RP za dotychczasową współpracę, pragnę Państwu złożyć serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu, życzyć samych dobrych lat i codziennie mnóstwa newsów".

* * *

9 grudnia 2004 r. w Senacie odbyła się zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej konferencja "Wzajemne relacje administracji rządowej i samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy w regionie".

Konferencję otworzył przewodniczący komisji senator Zbyszko Piwoński. Następnie referat na temat relacji i kryteriów stosunków wzajemnych między administracją rządową a administracją samorządową, a także na temat statusu wojewody jako przedstawiciela rządu w regionie wygłosił prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego.

O dylematach polityki regionalnej mówił dr hab. inż. Janusz Zaleski z Politechniki Wrocławskiej.

Wystąpienie Marka Nawary, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, dotyczyło ograniczeń samorządu regionalnego w procesie wdrażania nowego ustroju państwa jako wyzwań na przyszłość.

Ponadto podczas konferencji na temat relacji między administracją rządową a samorządem terytorialnym w sprawowaniu władzy w regionie wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Krystyna Gurbiel oraz przewodniczący Związku Województw RP Andrzej Ryński.

* * *

10 grudnia 2004 r. w Senacie odbyła się konferencja pt. "Czy biedne państwo powinno płacić bogatemu Kościołowi?". Spotkanie zostało zorganizowane przez senatorów z klubu Lewica Razem w związku z projektem ustawy o zniesieniu funduszu.

Projekt ustawy o zniesieniu Funduszu Kościelnego został skierowany do komisji senackich: Ustawodawstwa i Praworządności, Polityki Społecznej i Zdrowia, Gospodarki i Finansów Publicznych. Podpisali się pod nim głównie senatorowie SLD i UP. Zdaniem wnioskodawców, zniesienie tej instytucji przyniosłoby ponad 78 mln złotych oszczędności w budżecie państwa.

* * *

15 grudnia 2004 r. w siedzibie prymasa Polski odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem posłów i senatorów. W spotkaniu uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Józef Oleksy i Longin Pastusiak.

Prymas kard. Józef Glemp życzył parlamentarzystom satysfakcji ze służby ojczyźnie. "Dzielenie się opłatkiem jest życzeniem dobra, a dzielenie się nim nie przychodzi wielu łatwo, gdy są napięcia społeczne" - powiedział prymas. Dodał, że na przedstawicielach świata polityki ciąży bardzo duże zadanie: "opanowania tego, co jest codziennością i pogodzenia z tym, co jest kontynuacją naszych ambicji narodowych".

Kardynał J. Glemp powiedział, że "obszar życia społeczno-politycznego musi obejmować całego człowieka, bo nie żyjemy każdy osobno, tylko w społeczeństwie". Zaznaczył, że jego marzeniem jest, "by Polska mogła zachować wymiar tradycyjny opłatka i kolęd, przeczytania Ewangelii odnoszącej się do narodzin Chrystusa". Ocenił, że treści, które są bardzo głębokie dla ludzi wiary, często się spłyca. "To, co jest ponadczasowe i wypracowane przez wieki, przez naszych praojców, było kontynuowane poprzez właściwe wychowanie" - powiedział kardynał.

Marszałek Sejmu Józef Oleksy, wyrażając szacunek i uznanie dla Kościoła, życzył prymasowi w imieniu parlamentarzystów zdrowia i sukcesów w służbie Kościołowi i ojczyźnie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment