Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
3 grudnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Korei Roh Moo-hyun. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Zbigniew Kulak.
Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że jest to historyczna wizyta, ponieważ prezydent Republiki Korei po raz pierwszy odwiedza Polskę. Dodał, że wizyta zbiegła się z obchodzoną niedawno 15. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.
Prezydent R. Moo-hyun powiedział, że Polska i Polacy cieszą się szacunkiem w Korei z uwagi na historię i obecne osiągnięcia. W opinii prezydenta, Polska ma teraz szansę na rozwój gospodarczy. Zapewnił, że Korea, która dopiero niedawno otrząsnęła się z kryzysu walutowego i zaczyna ponownie ożywioną działalność inwestycyjną, spogląda w stronę Polski.
Według prezydenta, Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej stała się atrakcyjna dla koreańskich koncernów. "Ten czynnik legł u podstaw obecnej wizyty w Polsce" - powiedział prezydent Korei. Dodał, że teraz dla Polski najważniejszą sprawą jest rozwój gospodarczy.
Wyraził przekonanie, że duma narodowa Polaków ukształtowana przez lata trudnej historii i narodowe cechy przyczynią się do rozwoju gospodarczego, bo już teraz Polska jest liczącym się krajem, który ma dobrą pozycję polityczną na arenie międzynarodowej.
Marszałek L. Pastusiak pogratulował Korei powrotu na szybką ścieżkę rozwoju i dodał, że związane z tym są duże oczekiwania, bo jak dotąd inwestycje południowokoreańskie w Polsce zajmują dopiero 17. miejsce na liście inwestycji zagranicznych. Również obroty handlowe między obu państwami są niewspółmierne do potencjału.
Marszałek Senatu podkreślił, że Polska jest krajem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta utoruje drogę do dynamicznego rozwoju współpracy gospodarczej.
* * *
W dniach 5-13 grudnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak przebywał w Stanach Zjednoczonych.
W dniach 6-7 grudnia 2004 r. w Waszyngtonie uczestniczył w Parlamentarnym Forum Transatlantyckim na Uniwersytecie Obrony Narodowej, skupiającym parlamentarzystów, przedstawicieli rządów i ekspertów politycznych z USA i Europy.
Podczas pobytu w USA marszałek Senatu spotkał się m.in. z republikańskim przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Richardem Lugarem i odebrał doktorat
honoris causa Uniwersytetu Karoliny Południowej (Appalachian State University) w Boone. W uzasadnieniu nadania tego tytułu podkreślono w szczególności wkład profesora L. Pastusiaka w rozwój politologii w zakresie stosunków polsko-amerykańskich oraz jego osiągnięcia w promowaniu międzynarodowej współpracy parlamentarnej. W uroczystości wzięli udział studenci i kadra naukowa Uniwersytetu w Boone.Marszałek L. Pastusiak spotkał się także z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej i polonijnego środowiska naukowego.
* * *
15 grudnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożyła minister spraw zagranicznych Gruzji Salome Zourabichwili. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie Aleksandra Koszada i Zbigniew Kulak.
Marszałek Senatu podkreślił, że Polska odnosi się z przyjaźnią do Gruzji. Uznała niepodległość Gruzji w 1992 r. Dodał, że Polska popiera integralność Gruzji. Według marszałka zbyt niski w stosunku do potencjału obu krajów jest poziom obrotów handlowych. "Chętnie widzielibyśmy więcej produktów gruzińskich na polskim rynku" - powiedział marszałek L. Pastusiak.
Także zdaniem minister spraw zagranicznych Gruzji wymiana gospodarcza jest zbyt mała. Minister wyraziła nadzieję, że wkrótce się to zmieni, gdyż towarzyszy jej 50 biznesmenów, którzy już podpisali kontrakty w Polsce. Minister S. Zourabichwili podkreśliła, że Gruzja jest zainteresowana ścisłą współpracą z Unią Europejską i NATO. Dodała, że Gruzja bardzo liczy na wsparcie Polski i chętnie skorzystałaby z naszych doświadczeń w negocjacjach z UE.
Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że Polska wspierała dotychczas aspiracje Gruzji i będzie to nadal czynić. Podziękował też gruzińskim władzom za umożliwienie Polakom, którzy mieszkają w Gruzji podtrzymywania polskości. Polonia w Gruzji liczy ponad tysiąc osób.
Podczas spotkania rozmawiano także o sytuacji w regionie i o stosunkach gruzińsko-rosyjskich.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment