Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

27 lipca br. w podwarszawskim Okuniewie otwarto uroczyście Zlot "Szare Szeregi", pierwsze w historii spotkanie polskich harcerek i harcerzy z całego świata w Polsce. W uroczystości wziął udział przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Rzemykowski, a także generał dywizji arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prof. Andrzej Stelmachowski. Odczytany został list marszałka Senatu RP Longina Pastusiaka:

"Bardzo dziękuję za zaproszenie na światowy zlot harcerstwa polskiego, który skupia harcerzy i ich rodziny spoza kraju. Czuję się zaszczycony i wzruszony tym zaproszeniem, jednak ważne obowiązki nie pozwalają mi uczestniczyć w tej historycznej uroczystości.

Chciałbym jednak serdecznie pozdrowić wszystkich uczestników Zlotu. Senat jako opiekun Polonii i Polaków za granicą przywiązuje szczególną wagę do więzi, które krwią i bohaterstwem łączą Polaków z krajem. Trudno przecież o większe bohaterstwo, niż to które wykazali młodzi wówczas ludzie, harcerze w nierównej walce z okupantem. To umiłowanie wolnej ojczyzny kazało im walczyć, a potem niejednokrotnie zmusiło do opuszczenia kraju. To spotkanie w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego tu dziś w wolnej Polsce jest symboliczne, bo spotykają się nie tylko harcerze, ich potomkowie, ale wszyscy, którzy walczyli o nasz kraj na różny sposób, na różnych frontach, cierpieli w łagrach i na wygnaniu. Teraz Polska naprawdę jest wolna. Spełniło się Wasze marzenie i możemy wszyscy być z tego dumni.

Jeszcze raz serdecznie wszystkich pozdrawiam. Jestem szczęśliwy, że młodzi ludzie kultywują tradycje ojców i dziadków życzę wiele radości i słońca każdego dnia Zlotu".

W czasie zlotu uczestnicy m.in. wezmą udział w uroczystościach rocznicowych Powstania Warszawskiego, pójdą w pielgrzymce na Jasną Górę, odwiedzą Kraków.

Zlot został zorganizowany z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju (ZHP pgK) z siedzibą w Londynie i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" dla uczczenia i upamiętnienia 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W zlocie uczestniczy około 800 polskich harcerzy z 14 krajów świata: Argentyny, Australii, Białorusi, Estonii, Francji, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.

Środki finansowe na zorganizowanie zlotu przekazała w dużej mierze Kancelaria Senatu RP. W organizacji pomogło także Wojsko Polskie, Urząd m.st. Warszawy i wielu innych sponsorów.

Patronat nad zlotem objął prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment