Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

1 lipca 2004 r.

W dniach 1 i 2 lipca 2004 r. odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

1 lipca 2004 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Koszalinie odbyło się posiedzenie, podczas którego senatorowie zapoznali się z perspektywami rozwoju szkolnictwa wojskowego na przykładzie szkolenia dowódców - przeciwlotników.

Informację na temat kierunków szkolnictwa wyższego w kontekście wchodzących w życie ustaw o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony przedstawił płk Andrzej Kaliszewski, wicedyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego w Ministerstwie Obrony Narodowej. Omówił także specyfikę szkolenia dowódców -przeciwlotników.

W dyskusji głos zabierali senatorowie oraz zaproszeni goście: komendant centrum Szkolenia Sił Powietrznych płk Jan Olech, byli komendanci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Witold Niedek i Zdzisław Patoła, ppłk Ryszard Grajek, szef Oddziału Szkolnictwa Wojskowego Wojsk Lotniczych, a także przedstawiciele CSSP.

Tego samego dnia senatorowie mieli okazję obserwować szkolenie żołnierzy przeciwlotników w Przykoszarowym Ośrodku Szkolenia Taktycznego.

Tego samego dnia Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego odbyła kolejne posiedzenie w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, gdzie zapoznała się z problematyką szkolenia kadr Straży Granicznej, a także uzawodowienia tej formacji. Informację na ten temat przedstawił ppłk Dariusz Fitas, naczelnik Wydziału Organizacji i Naboru Komendy Głównej Straży Granicznej. Uwarunkowania finansowe tych zagadnień omówił ppłk Zdzisław Solawa, dyrektor Biura Finansów w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Senatorowie mieli również okazję obserwować adeptów Straży Granicznej podczas zajęć szkoleniowych.

2 lipca 2004 r. na posiedzeniu w Ośrodku Szkolenia Karwice omawiano problemy związane z funkcjonowaniem poligonów wojskowych w kontekście współpracy Polskich Sił Zbrojnych z Siłami Zbrojnymi NATO oraz współpracy z lokalnymi samorządami.

W tej części obrad uczestniczyli m.in. szef Szkolenia Wojsk Lądowych gen. dyw. Andrzej Baran, szef Zarządu Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Andrzej Solnica, , zastępca komendanta Centralnego Poligonu Sil Powietrznych płk Kazimierz Rudnicki, burmistrz miasta i gminy Drawsko Pomorskie Zbigniew Ptak, burmistrz miasta i gminy Kalisz Pomorski Andrzej Hypki, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Adam Potocki.

W dyskusji wskazywano, że mimo iż gminy chcą gościć u siebie wojsko, stawiają często nadmierne wymagania finansowe. Dotyczy to wysokości opłat za place ćwiczeń, które wnosi armia. Tylko w tym roku z tego tytułu do kasy Drawska wpłynęło 8,5 miliona złotych, a Kalisza Pomorskiego - 11 milionów. Większość gmin pobiera z tego tytułu niski podatek, a inne, jak Drawsko i Kalisz - maksymalny, czyli 36 groszy za metr kwadratowy placów ćwiczeń. Jak wskazywano, gminy pośrednio i tak wystarczająco zarabiają na ćwiczących wojskach, w związku z tym można by ograniczyć dochody bezpośrednie, zwłaszcza że obiekty szkoleniowe wymagają ciągłych, niemałych nakładów na modernizację. Senatorowie zapowiedzieli, że będą o tych problemach rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Na poligonie w Drawsku, na pasie taktycznym "Bucierz", senatorowie obserwowali strzelania poligonowe - "Kierowanie ogniem pododdziału ogólnowojskowego w natarciu".

Tego samego dnia senatorowie spotkali się z kadrą dowódczą 12 DZ i zapoznali się z doświadczeniami i wnioskami z udziału żołnierzy 12 DZ w misji stabilizacyjnej w Iraku.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Poprawek do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, uchwalonych przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 13 grudnia 2002 r.

Rozwiązania zaproponowane w poprawkach przedstawił i uzasadnił wiceminister infrastruktury Witold Górski, wysłuchano także informacji przekazanych przez wicedyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzeja Misztala. Pozytywną opinię na temat sejmowej ustawy ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Poprawki, których dotyczyła przedmiotowa ustawa, zmierzały do poprawy bezpieczeństwa statków i portów morskich przed zagrożeniami terroryzmem i innymi czynami o charakterze przestępczym. Zmiany polegają na zwiększeniu wymagań dotyczących instalowania na statkach morskich systemu automatycznej nawigacji, wprowadzeniu zapisu historii statku jako środka nadzoru nad jednostkami pływającymi oraz ustanowieniu międzynarodowego kodeksu ochrony statku i obiektu portowego.

Wejście w życie poprawek spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w ustawodawstwie polskim, nowelizacji będą wymagały ustawa - Kodeks morski oraz ustawa o bezpieczeństwie morskim, a ponadto będzie się to wiązało z wydatkami ponoszonymi przez armatorów, zarządy portów i administrację morską.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem rozpatrywanej ustawy sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Czesławę Christową.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy - Prawo telekomunikacyjne.

Komisja wysłuchała opinii wiceministra infrastruktury Wojciecha Hałki oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tadeusza Matusiaka. Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli posłowie Antoni Mężydło, Janusz Piechociński i Andrzej Różański, przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Komendy Głównej Policji, a także Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Krajowej Izby Elektroniki i Telekomunikacji, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Ustawa, która była projektem rządowym, zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.

W ustawie określono m.in. zasady wykonywania i kontroli działalności telekomunikacyjnej, prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i użytkowników, warunki regulowania rynków telekomunikacyjnych i świadczenia usługi powszechnej, warunki gospodarowania częstotliwościami i warunki przetwarzania danych w telekomunikacji oraz ochrony tajemnicy telekomunikacyjnej, a także wymagania, jakim powinny odpowiadać aparatura oraz urządzenia radiowe i telekomunikacyjne.

W wyniku dyskusji, a następnie kolejnych głosowań Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 33 poprawek do rozpatrywanego prawa telekomunikacyjnego.

Część z zaproponowanych poprawek dotyczyła podziału kompetencji między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W rządowym projekcie zaproponowano, by URTiP był głównym regulatorem na tym rynku. Sejm wprowadził zapisy, w myśl których KRRiT prowadziłaby rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych wykorzystujących określone technologie cyfrowe, a także miała inne kompetencje w tej sprawie. Komisja opowiedziała się za skreśleniem sejmowych zapisów w tym zakresie i powrotem do wersji rządowej.

Inna propozycja komisji wprowadzała na nowo przepis, zgodnie z którym zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w systemie usługi przedpłaconej (tzw. pre-paid) w sieciach komórkowych byłoby uzależnione od okazania dokumentu tożsamości. Tym samym zostałaby zniesiona anonimowość użytkowników kart przedpłaconych. Zapis taki znajdował się w projekcie rządowym, Sejm go jednak usunął.

Na zakończenie posiedzenia ustalono, że stanowisko Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury w sprawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne zarekomenduje Izbie senator Józef Sztorc.

2 lipca 2004 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Rozwiązania przyjęte w nowelizacji, która była projektem rządowym, rekomendowali senatorom wiceministrowie edukacji narodowej i sportu Tadeusz Szulc i Hanna Kuzińska. Zapoznano się także z opiniami dyrektora Departamentu Finansów Samorządów w Ministerstwie Finansów Dariusza Atłasa i wicedyrektora Departamentu Pragmatyki Zawodowej w MENiS Artura Klawenka. Wysłuchano także uwag szczegółowych Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja wprowadza nowe rozwiązania w zakresie awansu zawodowego, wynagradzania i zatrudniania nauczycieli.

W wyniku dyskusji, a następnie kolejnych głosowań połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi wprowadzenie 22 poprawek do nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustalono, ze proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Irena Kurzępa. Do stanowiska większości komisji zgłoszono wniosek mniejszości, zawierający 2 poprawki, na którego sprawozdawcę wybrano senatora Stanisława Huskowskiego.

6 lipca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrzyła i zaopiniowała następujące wnioski o dotację z budżetu Kancelarii Senatu na wykonanie zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, przedstawione przez Zespół Finansów Polonijnych:

  1. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym
  2. A. AKCJA LETNIA

    1. (nr wniosku 232) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie kosztów transportu uczestników pobytów edukacyjnych w Polsce (w ramach "Programu pomocy oświatowej poza granicami kraju dla wszystkich poziomów nauczania języka polskiego") - 250 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 240 000 zł.

    2. (nr wniosku 176) Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Lubuski Oddział Wojewódzki w Zielonej Górze - kolonie polonijne dla dzieci i młodzieży, integracyjny obóz letni dla dzieci i młodzieży z rodzin polskich mieszkających na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - 48 320 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 31 360 zł.

    3. (nr wniosku 191) Fundacja "O uśmiech dziecka" w Makowie Mazowieckim - międzynarodowy turnus intergracyjno-terapeutyczny w Kartuzach - 13 240 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 13 240 zł.

    4. (nr wniosku 216) Związek Harcerstwa Polskiego w Warszawie - polsko-ukraiński obóz w Kostiuchnówce koło Maniewicz: "Odbudowa skansenu pobojowiska legionowego na Wołyniu" - 27 750 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    5. (nr wniosku 217) Związek Harcerstwa Polskiego w Warszawie - kolonie dla dzieci polonijnych z Ukrainy w Grotnikach - 11 500 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 11 500 zł.

    6. (nr wniosku 226) Fundacja "Oświata Polska za Granicą" w Warszawie - dofinansowanie wakacyjnego pleneru malarskiego "Nadniemeńskie impresje" dla utalentowanej młodzieży z polskich szkół na Wileńszczyźnie - 25 500 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    7. (nr wniosku 230) Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Oddział Warszawski - integracyjny obóz edukacyjno-sportowy na Krymie dla młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Polski - 6300 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 6300 zł.

    8. (nr wniosku 237) Fundacja "Młoda Europa" w Bydgoszczy - pobyt wakacyjny dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego z Kazachstanu w Wiktorowie, na Szlaku Piastowskim, z uwzględnieniem elementów edukacyjnych - 45 457 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 15 000 zł.

    B. WSPIERANIE ORGANIZACJI POLONIJNYCH

    9. (nr wniosku 63) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny w Białymstoku - refundacja kosztów utrzymania Polskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lechici" w okresie od grudnia 2002 roku do stycznia 2004 roku - 4360 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    10. (nr wniosku 196) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą (wniosek nr 31) - 210 870 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 82 124 zł.

    11. (nr wniosku 207) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą (wniosek nr 34 - organizacje z Austrii i Niemiec) - na kwotę 59 540 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 17 240 zł.

    12. (nr wniosku 208) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą (wniosek 33 - organizacje w Argentynie) - 179 300 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 50 000 zł.

    13. (nr wniosku 218) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie remontu Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie (w ramach "Programu wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą") - 17 240 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    14. (nr wniosku 219) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie działalności Studenckiej Międzyuczelnianej Organizacji Kresowiaków (w ramach "Programu wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą") - 33 330 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 17 241 zł.

    15. (nr wniosku 220) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie działalności Grodzieńskiego Zjednoczenia Społecznego "Klub polskich tradycji narodowych" Polski Zespół Dziecięcy "Grodzieńskie Słowiki" - 22 988 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 22 988 zł.

    16. (nr wniosku 224) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie organizacji Rady Prezesów Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych - 29 885 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 29 885 zł.

    17. (nr wniosku 233) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą (wniosek nr 42 - organizacje w Australii) - 25 287 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 25 287 zł.

    18. (nr wniosku 231) Fundacja "Oświata polska za granicą" w Warszawie - dofinansowanie transportu na warsztaty teatralne i uszycie strojów do nowego spektaklu "Obora" Polskiego Studio Teatralnego w Wilnie - 8000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    19. (nr wniosku 241) Fundacja "Oświata polska za granicą" w Warszawie - pomoc rzeczowa dla środowisk polonijnych w Czechach, na Białorusi, Litwie i Ukrainie - 55 550 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 13 469 zł.

    C. KULTURA

    20. (nr wniosku 172) Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział w Mrągowie - X Festiwal Kultury Kresowej - Mrągowo 2004 - 109 900 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 100 000 zł.

    21. (nr wniosku 203) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - polonijne warsztaty chóralne w Koszalinie - 195 402 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    22. (nr wniosku 211) Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie - wystawa w 50. rocznicę śmierci zasłużonego dla kultury polskiej artysty topografa, działającego we Florencji i w Nicei, pod roboczym tytułem "Stamperia Polacca. Samuel Tyszkiewicz - topograf emigracyjny" - na kwotę 55 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    23. (nr wniosku 225) Związek Ukraińców w Polsce - "Taniec jednoczy" - IX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych - 18 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    24. (nr wnioski 228) Stowarzyszenie Region Leszno w Europie w Lesznie - uroczystości otwarcia międzynarodowej wystawy zatytułowanej "Przyjaciele z Unii", 10 września 2004 r. - 8000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 8000 zł.

    25. (nr wniosku 236) Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Chóru Akademickiego Politechniki Częstochowskiej - Polacy - Polakom, tournee koncertowe Argentyna - Urugwaj - 40 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 40 000 zł.

    26. (nr wniosku 239) Stowarzyszenie Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krebane" w Brusach - X Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Dni Kultury Kaszubskiej" - 30 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na kwotę 21 600 zł.

    D. ZADANIA WYDAWNICZE

    27. (nr wniosku 187) Fundacja "Semper Polonia" w Warszawie - wydanie książki "Historia Polaków w Argentynie" - 31 360 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 31 360 zł.

    28. (nr wniosku 234) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie wydania drugiej edycji książki "Polacy i Polonia w Finlandii" - 5630 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 5630 zł.

    29. (nr wniosku 235) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie wydania kwartalnika "Scena Polska" w Holandii - 11 494 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną 11 494 zł.

    30. (nr wniosku 242) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - dofinansowanie wydania i tłumaczenia drugiej części podręcznika do matematyki - 68 965 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    E. POMOC CHARYTATYWNA

    31. (nr wniosku 189) Fundacja Pomost - Pomoc Polakom na Wschodzie w Radomiu - pomoc charytatywna dla organizacji polonijnej "Centrum Kultury Polskiej Kopernik" w Pietropawłowsku, Kazachstan - 236 008 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    32. (nr wniosku 190) Fundacja Pomost - Pomoc Polakom na Wschodzie w Radomiu - opieka nad Polonią - charytatywna pomoc dla Związku Polaków na Ukrainie - 172 412 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    F. VARIA

    33. (nr wniosku 223) Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu - radio lokalne dla Polonii - 83 800 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

    34. (nr wniosku 227) Związek Sybiraków w Warszawie - IV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - 12 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na postulowaną kwotę 12 000 zł.

    35. (nr wniosku 243) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - przygotowanie do obchodów 60. rocznicy operacji AK "Ostra Brama" - 22 989 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie na wnioskowaną kwotę 22 989 zł.

  3. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze inwestycyjnym

  1. (nr wniosku 71) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - zakup maszyny drukarskiej dla redakcji "Kuriera Wileńskiego" - 470 600 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

2. (nr wniosku 72) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - zakup budynku i remont Domu Polskiego we Lwowie - 4 850 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Emigracji i Polaków za Granicą zapoznała się z problemem finansowania społecznej redakcji Polskiego Towarzystwa Radiowego "Radio Lwów". Po wysłuchaniu wyjaśnień wiceprezesa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Henryka Banasiuka komisja postanowiła zwrócić się do szefa Kancelarii Senatu o przeprowadzenie przez audytora kancelarii kontroli rozliczeń finansowych fundacji z Polskim Towarzystwem Radiowym "Radio Lwów" w 2003 roku.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska omawiała projekt Krajowego Planu Uprawnień do Alokacji Emisji CO2.

Senatorowie wysłuchali wprowadzenia, które przedstawił wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak. W swoim wystąpieniu wiceminister przypomniał o konieczności kontrolowania emisji gazów cieplarnianych i ewentualnych skutkach ich emisji w kontekście protokołu z Kioto. Poinformował także o opracowaniu koncepcji funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił dyrektor Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska Wojciech Jaworski.

25 października 2003 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/87/WE z 13 października 2003 r., ustanawiająca system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych na terenie Wspólnoty. Na mocy tego rozporządzenia od 1 stycznia 2005 r. na terenie Wspólnoty zostanie wdrożony system handlu uprawnieniami do emisji. Celem dyrektywy jest stworzenie możliwości realizacji zobowiązań Wspólnoty Europejskiej i jej państw członkowskich dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych w bardziej skuteczny sposób poprzez efektywny europejski rynek handlu uprawnieniami do emisji, przy możliwie najmniejszym ograniczeniu rozwoju gospodarczego i poziomu zatrudnienia. Uczestniczącym w systemie instalacjom, określonym w załączniku do dyrektywy, zostaną przydzielone uprawnienia do emisji CO2, które będą mogły być przedmiotem obrotu finansowego. Projektowany system handlu emisjami wydaje się najlepszą z metod realizacji redukcji zanieczyszczeń zarówno w zakresie kosztowym, jak i rzeczowym. Wprowadzenie systemu zbywalnych uprawnień do emisji może znacząco zmienić funkcjonowanie podmiotów. Zamiast sztywnych i zachowawczych, często antymotywacyjnych administracyjnych regulacji bezpośrednich pojawi się elastyczne rozwiązanie rynkowe, stwarzające podmiotom możliwość wyboru sposobu wypełniania wymagań ekologicznych. Uzyskają możliwość wyboru najefektywniejszej metody dostosowania się do obowiązujących dopuszczalnych limitów emisji zanieczyszczeń.

W imieniu rządu za wypełnianie zadań wynikających z prawa międzynarodowego dotyczącego ochrony atmosfery, w tym za wypełnianie krajowych limitów emisji, odpowiedzialny jest minister środowiska. W tym celu na mocy ustawy zostanie powołana jednostka administrująca, zarządzająca systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce - krajowy administrator systemu handlu emisjami. Jej celem będzie nadzorowanie systemu handlu uprawnieniami do emisji. Najważniejszym obecnie zadaniem jest utworzenie rejestru pozwalającego na gromadzenie danych na temat wielkości emisji z poszczególnych instalacji objętych systemem inwentaryzacji emisji, monitorowanie przyznanych uprawnień emisyjnych oraz gromadzenie danych na temat przeprowadzanych transakcji.

Podczas posiedzenia stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące projektu Krajowego Planu Alokacji Uprawnień przedstawił Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Senatorowie wysłuchali także wypowiedzi Zbigniewa Kamieńskiego - wicedyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy oraz Wiesławy Bogutyn - wicedyrektor departamentu w tym resorcie.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i produktów cukrowych.

Rozwiązania przyjęte w ustawie, która była projektem rządowym, zarekomendował komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu stwierdziło, że nowelizacja sejmowa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Rozpatrywana ustawa zawiera przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. W załączniku określono wielkość zapasów produktów rolnych, powyżej której ich właściciele lub samoistni posiadacze są zobowiązani do składania informacji, dotyczących stanu tych produktów. Konieczność nowelizacji ustawy powstała na skutek wykreślenia przez Komisję Europejską niektórych towarów, tj. wieprzowiny, drobiu, mięsa wołowego, margaryny i ananasów, z listy towarów objętych dotychczas limitem posiadania zapasów. Sejm zdecydował o wejściu w życie ustawy z dniem ogłoszenia.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i produktów cukrowych. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Janusz Lorenz.

7 lipca 2004 r.

Na swym posiedzeniu, z udziałem wiceministra środowiska Andrzeja Mizgajskiego, Komisja Ochrony Środowiska kontynuowała rozpatrywanie ustawy - Prawo łowieckie. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 24 czerwca br.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowań komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie 11 poprawek do ustawy sejmowej. Spośród nich 10 miało charakter redakcyjny i uściślający, a 1 - charakter merytoryczny i zmierzała do wprowadzenia obowiązku zasięgania przez Polski Związek Łowiecki opinii dyrekcji Lasów Państwowych przy ustalaniu kierunków i zasad rozwoju łowiectwa oraz zasad selekcji populacyjnej zwierząt łownych. Ustalono, że sprawozdanie w imieniu komisji złoży senator Włodzimierz Łęcki.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono podjętą 2 lipca br. uchwałę Sejmu RP w sprawie usunięcia niezgodności w ustawie z dnia 23 listopada 2002 r. o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich.

Senatorowie wysłuchali wyjaśnień wiceministra infrastruktury Witolda Górskiego. Zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywany projekt uchwały związany był z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 29 października 2003 r., który zakwestionował zgodność części przepisów ustawy nowelizującej ustawę o portach i przystaniach morskich z Konstytucją RP. Prezydent RP - zgodnie z art. 122 ust. 4 Konstytucji RP - po zasięgnięciu opinii marszałka Sejmu, 2 lutego br. skierował do Sejmu tekst ustawy w celu usunięcia w nim niezgodności wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się za przyjęciem uchwały sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Czesława Christowa.

* * *

Senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zapoznali się z informacją Rzecznika Praw Obywatelskich o działalności za 2003 r., z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.

Informację na ten temat przedstawił rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll. Rzecznikowi towarzyszyli jego zastępca Stanisław Triciuk, dyrektor i wicedyrektor Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Urszula Szkodzińska i Kazimierz Nalaskowski.

Omawiając problemy, jakie napotkał urząd rzecznika podczas działalności w 2003 r., prof. A. Zoll zwrócił uwagę na następujące kwestie: hiperinflację ustawodawczą (Dziennik Ustaw za rok 2003 ma objętość ponad 16 tys. stron), potrzebę uchwalenia ustawy o stanowienia prawa, wypadki "ustawianych" konkursów na niektóre stanowiska, niejasne kryteria konkursowe, a także niszczenie dokumentacji uniemożliwiające odwołanie się od decyzji, korupcję stanowiącą zagrożenie dla funkcjonowania państwa. Rzecznik wskazał także na problemy z wymiarem sprawiedliwości, w tym stosowanie cenzury prewencyjnej, upolitycznienie prokuratury (niewszczynanie pewnych spraw oraz nadmierny pośpiech w prowadzeniu innych) oraz zbyt małą uwagę poświęconą prawom osób pokrzywdzonych przestępstwem (wypadki drogowe, błędy w sztuce lekarskiej). W opinii rzecznika, istnieje potrzeba budowy społeczeństwa obywatelskiego, m.in. poprzez edukację dla rozwoju, przygotowanie diagnozy stanu edukacji, prowadzenie poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Ponadto za bardzo poważne problemy rzecznik uznał katastrofę w ochronie zdrowia, destabilizację systemu zabezpieczeń społecznych, w tym "dziką weryfikację" świadczeń, wykonywaną przez ZUS, niezgodną z prawem, niedoszacowanie (na poziomie 25%) w ustawie budżetowej wysokości środków na pomoc społeczną, zlikwidowanie funduszu alimentacyjnego, potrzebę gruntownej weryfikacji Karty Nauczyciela, nierozwiązanie kwestii odszkodowań dla zabużan czy problemy z prawem konsumenckim.

Prof. A. Zoll wskazał na potrzebę uchwalenia ustawowego zakazu lichwy, zmiany polityki karnej w kierunku wskazanym w uchwale Senatu, za co podziękował komisji, a także konieczność otoczenia właściwą opieką żołnierzy zawodowych, których dotknęła wielka redukcja zatrudnienia.

W swoim wystąpieniu omówił ponadto działalność międzynarodową rzecznika praw obywatelskich, a w tym upowszechnianie standardów pracy ombudsmana i warunków skuteczności jego działania oraz upowszechniania praw człowieka.

W dyskusji głos zabrali senatorowie: Zbigniew Romaszewski, Ewa Serocka, Anna Kurska, Andrzej Jaeschke, Gerard Czaja, Marek Balicki oraz Teresa Liszcz, którzy poruszyli m.in. następujące kwestie:

- jakość stanowionego prawa, potrzeby dostępu do informacji,

- konieczność wprowadzenia instrumentu prawnego, który umożliwi dochodzenie sprawiedliwości w wypadku, gdy sprawy formalne blokują tę możliwość,

- problem wypowiedzeń przez właścicieli użytkowania mieszkań w prywatnych kamienicach,

- marginalizacja społeczeństwa na terenach popegeerowskich,

- permanentna nowelizacja ustaw na skutek działania grup lobbingowych,

- potrzeba uchwalenia ustawy o lobbingu,

- "zawłaszczanie" państwa przez grupy zawodowe,

- zasadność powołania Krajowej Rady Legislacyjnej,

- problem wprowadzenia dodatkowych zryczałtowanych opłat za niektóre świadczenia zdrowotne i cel tego posunięcia (fiskalny, regulacyjny?),

- potrzeba uchwalenia ustawy o tworzeniu prawa jako ustawy organicznej,

- likwidacja zasadniczych uregulowań prawa pracy,

- wprowadzenie czystego kontradyktoryjnego modelu w postępowaniu przed sądami cywilnymi (ostatnio przyjęta nowelizacja kpc),

- nadużywanie wygasania stosunku pracy (w ustawach samorządowych, narodowym funduszu zdrowia, o ochronie przyrody i innych).

Na zakończenie posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przewodnicząca senator T. Liszcz podziękowała rzecznikowi i wszystkim jego współpracownikom za ogromną i bardzo potrzebną pracę na rzecz społeczeństwa.

* * *

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego. Senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Protokołu zmieniającego do Europejskiej konwencji o zwalczaniu terroryzmu, sporządzonego w Strasburgu dnia 15 maja 2003 r.

Ustalenia zawarte w przedmiotowym protokole omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ Andrzej Misztal. W posiedzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Pozytywną opinię na temat ustawy sejmowej wyraziło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W przedmiotowym protokole rozszerzono i sprecyzowano m.in. katalog przestępstw, których dla celów ekstradycji nie uważa się za przestępstwa polityczne albo za pozostające w związku z przestępstwami politycznymi albo za przestępstwa popełnione z pobudek politycznych. Jego wejście w życie nie spowoduje konieczności wprowadzenia zmian w ustawodawstwie polskim oraz nie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami dla budżetu państwa.

W głosowaniu połączone komisje opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Niskiego.

* * *

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu rozpatrywali ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie nazwy "Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie".

Pozytywną opinię o ustawie, która była projektem poselskim, przedstawił wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Szulc. Wysłuchano także informacji rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Janusza Berdowskiego. Żadnych uwag do rozpatrywanej ustawy sejmowej nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (uchwała z 15 maja 2003 r.), potencjał naukowy uczelni przemawia za nadaniem jej nazwy "Akademia Pedagogiczna im. Jana Długosza w Częstochowie". Rozpatrywana ustawa ma wejść w życie 1 października br.

W głosowaniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Januarego Bienia.

8 lipca 2004 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Unii Europejskiej w celu rozpatrzenia projektu rozporządzenia Rady, zezwalającego na przesunięcie pomiędzy limitami ilościowymi na wyroby włókiennicze i odzieżowe pochodzące z Socjalistycznej Republiki Wietnamu (COM (2004) 422 końcowy), wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Stanowisko rządu w tej sprawie i jego uzasadnienie przedstawiła Kopijkowska-Nowak - wicedyrektor Departamentu Polityki handlowej w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Barbara.

Przedmiotowe rozporządzenie zmierza do umożliwienia w bieżącym roku importu do Unii Europejskiej dodatkowych ilości wyrobów włókienniczych pochodzących z Wietnamu. Rząd popiera proponowane zmiany. Rozporządzenie nie rodzi żadnych skutków prawnych i utrzymuje obowiązujące ograniczenia w imporcie wyrobów włókienniczych z tego kraju. Oprócz obowiązujących obecnie kontyngentów, zwiększonych o niewykorzystaną kwotę z 2003 r., nadal będzie stosowany zakaz importu tych produktów na terytorium Wspólnoty. Z uwagi na fakt, że Polska przed 1 maja br. nie stosowała ograniczeń w imporcie wietnamskich wyrobów włókienniczych, zwiększenie dotychczasowego kontyngentu UE, który nasz kraj stosuje od dnia akcesji, umożliwi w większym stopniu utrzymanie tradycyjnych kontaktów handlowych Polski z Wietnamem.

Komisja Spraw Unii Europejskiej poparła projekt rozporządzenia Rady, zezwalającego na przesunięcie pomiędzy limitami ilościowymi na wyroby włókiennicze i odzieżowe pochodzące z Socjalistycznej Republiki Wietnamu wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono projekt decyzji Rady w sprawie wniosku Burkina Faso o przystąpieniu do Protokołu w sprawie cukru z krajów AKP (COM (2004) 386 końcowy) wraz z projektem stanowiska Rządu w tej sprawie.

Cel projektu, stanowisko rządu oraz jego uzasadnienie przedstawiła wicedyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Izabela Lewandowska.

Na mocy protokołu w sprawie cukru z krajów AKP Unia Europejska zobowiązana jest do importowania po cenach gwarantowanych określonej ilości cukru z krajów AKP będących stroną protokołu. Komisja Europejska ustaliła, że Burkina Faso nie spełnia warunków umożliwiających przystąpienie do tego protokołu ze względu na fakt, że konsumpcja wewnętrzna cukru jest wyższa niż produkcja krajowa, a każdy ewentualny eksport musiałby być uzupełniany przez import tego towaru. W związku z tym komisja wniosła o odrzucenie wniosku Burkina Faso. Polski rząd wyraził poparcie dla tego stanowiska. Podjęcie przez Radę tej decyzji nie powoduje żadnych skutków prawnych, społecznych, gospodarczych ani finansowych.

Komisja Spraw Unii Europejskiej wyraziła poparcie dla projektu decyzji Rady wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie.

Podczas posiedzenia zapoznano się ponadto z informacją rządu, przygotowaną w związku z art. 8 ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem RP w UE. Dotyczyła ona projektu decyzji Rady w sprawie reprezentacji narodu cypryjskiego w Parlamencie Europejskim w wypadku osiągnięcia porozumienia odnośnie do problemu cypryjskiego. Rząd nie zgłosił zastrzeżeń do propozycji Komisji Europejskiej, zdecydowanie ją popierając. W ocenie Polski decyzja Rady stanowi wyraz uznania dla społeczności tureckiej w kontekście koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania UE normalizacji sytuacji na Cyprze. Takie prawidłowe funkcjonowanie oznaczałoby zjednoczenie wyspy oraz włączenie całego społeczeństwa cypryjskiego do UE.

Komisja Spraw Unii Europejskiej zapoznała się również z wnioskiem dotyczącym decyzji Rady upoważniającej Zjednoczone Królestwo do wprowadzenia specjalnych środków stanowiących odstępstwo od art. 11 Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych.

12 lipca 2004 r.

"Projekty ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego a współczesne wyzwania wobec szkolnictwa wyższego i nauki" - to temat posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

W posiedzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki Marek Bartosik, wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Szulc, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego w tym resorcie Teresa Bader, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Jerzy Błażejowski, posłanki Danuta Grabowska i Maria Nowak, wiceprezes PAN Jan Strelau, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej Andrzej Jamiołkowski, przedstawiciele władz wyższych uczelni, Parlamentu Studenckiego, Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Konferencji Rektorów Uczelni Niepaństwowych.

Zebrani podjęli dyskusję nad zasadami tworzenia i kierunkami rozwojowymi szkolnictwa wyższego w kontekście całego systemu edukacji oraz w związku z rozwojem nauki i gospodarki.

Uznano wagę takich spotkań dla doskonalenia systemu edukacji oraz rozwoju nauki i gospodarki.

15 lipca 2004 r.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono "Sprawozdanie z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2003 roku".

Sprawozdanie przedstawił przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych Bogdan Cybulski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie zapoznali się ze stanem sejmowych prac nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej. Informację na ten temat przedstawił przewodniczący komisji senator Zbyszko Piwoński.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment