Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

6 czerwca 2004 r., na ręce Nancy Reagan, żony zmarłego byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, marszałek Longin Pastusiak przesłał depeszę kondolencyjną z wyrazami współczucia:

"Szanowna Pani Reagan,

Poruszony wiadomością o odejściu Prezydenta Reagana składam na Pani ręce wyrazy szczerego współczucia i żalu w imieniu własnym oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozostanie On wielkim mężem stanu nie tylko w pamięci Narodu amerykańskiego, ale również naszej - Polaków. Jego osoba w sposób trwały zapisała się w kartach historii Polski i całego świata. Nikt z nas Polaków nie wątpi, że postawa Prezydenta Reagana przyczyniła się w sposób nieoceniony do zmiany rzeczywistości, która nas otaczała.

Łączę się w głębokim smutku z Pani Rodziną i wszystkimi obywatelami Stanów Zjednoczonych".

* * *

9 czerwca 2004 r. odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą powołania brygady, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osobie prezydenta Rzeczpospolitej. Z tej okazji co roku, w czerwcu, obchodzone jest święto Biura Ochrony Rządu, jednostki odpowiedzialnej m.in. za zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym osobom pełniącym ważne funkcje publiczne.

W uroczystościach wzięli udział m.in. premier Marek Belka, marszałek Longin Pastusiak, minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, przedstawiciele parlamentu, szef Biura Ochrony Rządu generał Grzegorz Mozgawa, biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz pełniący obowiązki szefa Agencji Wywiadu, szefowie służb mundurowych wchodzących w skład MSWiA, szefowie służb ochrony osobistej z 29 państw oraz, przede wszystkim, jubilaci - funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i ich rodziny.

W swoim wystąpieniu premier M. Belka podziękował za poświęcenie oraz profesjonalizm, jakim funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu wykazują się podczas pełnienia służby w Polsce i poza jej granicami.

Podczas uroczystości wyróżnieni funkcjonariusze BOR otrzymali awanse na poszczególne stopnie wojskowe oraz odznaczenia państwowe.

* * *

15 czerwca 2004 r. w Sejmie odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze nowo wybranym posłom do Parlamentu Europejskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Józef Oleksy i Longin Pastusiak, premier Marek Belka, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz, szef Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów Polski i Unii Europejskiej. Następnie przewodniczący PKW F. Rymarz przekazał prezydentowi sprawozdanie o wynikach wyborów. Do zebranych przemówili prezydent A. Kwaśniewski i marszałek J. Oleksy.

Po wystąpieniach prezydenta i marszałka Sejmu przewodniczący F. Rymarz wręczył nowo wybranym posłom do PE zaświadczenia o wyborze.

13 czerwca br. do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani senatorowie obecnej kadencji: Genowefa Grabowska, Grażyna Staniszewska, Adam Gierek i Mieczysław Janowski.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego, nie można łączyć mandatu w parlamencie narodowym z mandatem eurodeputowanego. Na miejsce posła, który został wybrany do PE, do Sejmu wchodzi kolejna osoba z listy okręgowej z największą liczbą głosów uzyskanych w ostatnich wyborach parlamentarnych, z tej samej listy partyjnej. Jeśli senatorowi wygasa mandat, wtedy przeprowadza się wybory uzupełniające w okręgu, w którym dany senator został wybrany. Wybory zarządza się i przeprowadza w terminie trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu.

Z okazji wyboru do Parlamentu Europejskiego marszałek L. Pastusiak przesłał gratulacje wybranym senatorom. Marszałek wyraził zadowolenie z dostrzeżenia przez wyborców i nagrodzenia powierzeniem mandatu pracy i osiągnięć wybranych senatorów. Przekazał życzenia, by przyjęta misja tak zarówno zaszczytna, jak odpowiedzialna, przynosiła jak najwięcej sukcesów. Życzył satysfakcji z pracy nad pogłębieniem więzi łączących kraje europejskie oraz dla dobra naszego kraju i jego obywateli.

Marszałek L. Pastusiak wyraził jednocześnie żal, że nowo wybranych zabraknie w gronie senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, wśród których wyróżniali się swoją aktywnością i zaangażowaniem w pracy parlamentarnej. Jak stwierdził, ma nadzieję, że lata pracy senatorskiej będą wspominać jako satysfakcjonujący okres swojego życia.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment