Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 kwietnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w konferencji pt. "Stosunki Polska-USA a Unia Europejska", zorganizowanej przez Studenckie Stowarzyszenie Przyjaciół ONZ. W spotkaniu uczestniczył także prof. Marek Belka.

W swoim wystąpieniu podczas konferencji marszałek Senatu wyraził pogląd, że w Polsce jest bardzo głębokie nastawienie proamerykańskie. Jego zdaniem, "proamerykańskie pokłady w Polsce są silniejsze niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim".

W opinii marszałka L. Pastusiaka, na stosunki polsko-amerykańskie decydujący wpływ mają czynniki sentymentalno-historyczne oraz interesy łączące oba kraje. Te czynniki to - jego zdaniem - udział Polaków w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wkład dyplomacji amerykańskiej w odzyskanie przez Polskę niepodległości, programy amerykańskiej pomocy dla Polski oraz to, że nigdy nie było wojny między naszymi krajami.

Zdaniem marszałka Senatu, Polska i USA mają "zbieżne interesy praktycznie na wszystkich płaszczyznach". Jak dodał, na bardzo ścisłe i bliskie kontakty obu krajów wskazują aż 5-krotne bezpośrednie spotkania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z prezydentem USA George'em Bushem.

W ocenie marszałka L. Pastusiaka, współpraca gospodarcza między oboma krajami odbiega od poziomu współpracy politycznej. "Udział USA w inwestycjach w Polsce jest stosunkowo niewielki, a na stosunki polsko-amerykańskie cieniem kładą się niedostateczny poziom obrotów handlowych, problem offsetu oraz sprawa wiz" - dodał.

* * *

2 kwietnia 2004 r. w Senacie RP marszałek Longin Pastusiak wręczył nagrody laureatom XII edycji konkursu Wiedzy o Parlamencie i Wybitnych Ludziach Tworzących Dzieje Polskiego Parlamentaryzmu, zorganizowanego pod patronatem marszałka Senatu RP oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie i Olsztynie.

Konkurs przebiegał w trzech etapach: I - przeprowadzono w szkołach, polegał on na prawidłowym wypełnieniu testu zawierającego 45 pytań; II - odbył się w szkole wskazanej przez Kuratorium Oświaty, polegał on na pisemnym opracowaniu trzech tematów z pięciu podanych do wyboru; finał konkursu - przeprowadzono w gmachu Senatu, był on egzaminem ustnym, uczestnicy odpowiadali na trzy pytania zawarte w wylosowanym zestawie pytań.

W obecnej edycji konkursu do I etapu przystąpiło 330 uczniów z 21 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego oraz 1474 uczniów z 87 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z woj. warmińsko-mazurskiego.

Do finału konkursu zakwalifikowało się po 6 uczniów z obu województw.

Marszałek Longin Pastusiak, gratulując laureatom, powiedział:

Z ogromną przyjemnością witam wszystkich bardzo serdecznie w budynku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiejsza uroczystość jest spotkaniem szczególnie miłym. Jest ono bowiem poświęcone XII edycji konkursu, w którym brała udział młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - na temat "Wiedzy o Parlamencie i Wybitnych Ludziach Tworzących Dzieje Polskiego Parlamentaryzmu".

Witam zdolną, wspaniałą młodzież oraz Państwa, ich opiekunów.

Proszę pozwolić jednak, że zwrócę się przede wszystkim do naszych młodych gości, to oni bowiem są bohaterami dzisiejszego dnia, jako laureaci Finału Konkursu Wiedzy o Parlamencie.

Przystępując we wrześniu ubiegłego roku do uczestniczenia w konkursie, podjęliście poważny trud zdobywania niełatwej wiedzy o Senacie i Sejmie, o historii polskiego parlamentaryzmu - z jednej strony - i współczesnej roli parlamentu, z drugiej.

Przechodzenie kolejnych etapów konkursowych nie było z pewnością łatwe. Wykazaliście się jednak znajomością prawa konstytucyjnego, procesu legislacyjnego, praw obywatelskich oraz historii Polski.

Zgromadzona przez Was wiedza pozwoliła na pokonanie kolejnych etapów konkursowych i znalezienie się w samej czołówce, wśród doborowego grona finalistów.

Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło w obu województwach - warmińsko-mazurskim i małopolskim - aż prawie dwa tysiące uczniów (1804 uczniów). Do drugiego etapu zakwalifikowały się 122 osoby, a w finale witamy Waszą wspaniałą dwunastkę.

Serdecznie gratuluję pokonania w szczytnej walce tak dużej liczby konkurentów.

Mam nadzieje, że wygrana będzie zachętą do dalszego rozwoju i wysiłku naukowego, a wiedza zdobyta podczas konkursu przybliżyła Wam mechanizmy funkcjonowania demokratycznego państwa. Wierzę zatem, że będziecie, jako świadomi, mądrzy obywatele, nadal interesować się polityką i sprawami publicznymi nie tylko Polski, ale całej zjednoczonej Europy. Może niektórzy wybiorą taki właśnie kierunek studiów? A może są wśród Was przyszli politycy lub przedstawiciele rządu?

Nauczycielom, pedagogom gratuluję wspaniałych wychowanków. Dziękuję także za trud włożony w przygotowanie i ukierunkowanie młodzieży. Z pewnością bez Państwa wysiłku i zaangażowania nie byłoby takich wspaniałych wyników.

Podziękowanie kieruję także do przedstawicieli Kuratoriów Oświaty i Wychowania z Olsztyna i Krakowa. Jako współorganizatorzy konkursu wykazali zmysł organizacyjny, bardzo istotny przy koordynacji tak skomplikowanego przedsięwzięcia. Niemało wysiłku kosztowało sprawdzanie prac i dokonywanie oceny. Tym bardziej dziękuję, ponieważ to za Państwa sprawą z młodych ludzi wyrosną świadomi obywatele, mądrzy członkowie społeczeństwa obywatelskiego.

Wśród finalistów - uczniów szkół gimnazjalnych - I miejsce zdobył Jacek Galiszewski z Zespołu Szkół nr 2 w Gorlicach; II - Michał Ptaszyński z Gimnazjum nr 9 w Olsztynie; III - Monika Majzner z Gimnazjum nr 1 w Barczewie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobył Jarosław Woźniak z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu; II - Wojciech Maciejewski z 3 LO w Olsztynie; III - Anna Kupiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie.

Szkołom, do których uczęszczają zdobywcy pierwszych miejsc, Kancelaria Senatu RP ufundowała zestawy komputerowe. Wszyscy finaliści konkursu, a także ich nauczyciele, otrzymali upominki.

* * *

2 kwietnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak, zgodnie z postanowieniem prezydenta RP, za wybitne zasługi w działalności w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego odznaczył Janusza Dominika Osińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Marka Andrzeja Iwanowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego jest organizacją społeczną propagującą znaczenie pieśni legionów Dąbrowskiego - hymnu polskiego - jako swoistej syntezy zrywów niepodległościowych, wolnościowych i demokratycznych. Krzewi patriotyzm, zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków, a także wśród Polonii. Od czerwca 2003 r. marszałek L. Pastusiak jest prezesem stowarzyszenia.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń odbyły się obrady Prezydium SMTMD, w czasie których przedstawiono między innymi inicjatywę zorganizowania zlotu młodzieży polonijnej oraz zlotu gwieździstego w Margoninie.

* * *

5 kwietnia br. marszałek Longin Pastusiak przyjął przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danutę Waniek. Podczas spotkania przewodnicząca przekazała sprawozdanie Krajowej Rady i Telewizji z rocznego okresu działalności oraz informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

* * *

5 kwietnia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wystosował do przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych Meksyku Enrique Jacksona Ramireza depeszę z wyrazami współczucia w związku z tragiczną w skutkach powodzią w Meksyku:

"Wstrząśnięty wiadomością o poważnej w skutkach powodzi w Meksyku, z głębokim smutkiem przekazuję na Pana ręce, w imieniu Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz własnym, wyrazy szczerego współczucia.

Łączę się w bólu z obywatelami Meksyku, Rodzinami i najbliższymi tragicznie zmarłych oraz wszystkimi poszkodowanymi w tej katastrofie żywiołowej".

* * *

6 kwietnia 2004 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie zorganizowane w 15. rocznicę obrad Okrągłego Stołu. Na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes Rady Ministrów Leszek Miller, marszałek Longin Pastusiak, wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Józef Oleksy, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, przedstawiciele rządu i parlamentu. W spotkaniu wzięli udział także uczestnicy tego wydarzenia sprzed 15 lat - członkowie zespołów ds. reform politycznych, ds. gospodarki i polityki społecznej oraz ds. pluralizmu związkowego, współprzewodniczący podzespołów, rektorzy wyższych uczelni humanistycznych. Spośród obradujących przy Okrągłym Stole obecni byli m.in.: reprezentanci ówczesnej strony rządowej - gen. Wojciech Jaruzelski, Mieczysław Rakowski, gen. Czesław Kiszczak, Jerzy Urban, Stanisław Ciosek oraz przedstawiciele ówczesnej opozycji - Bronisław Geremek, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Bujak, senator Andrzej Wielowieyski, Henryk Wujec, a także przedstawiciele Kościoła z ks. bp. Alojzym Orszulikiem.

Z okazji rocznicy wydano pełną dokumentację obrad Okrągłego Stołu, przygotowaną przez zespół pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Borodzieja. Zawiera ona dokumenty strony partyjno-rządowej, przedstawicieli Kościoła, OPZZ, wywiady i dyskusje uczestników tych historycznych rozmów, a także materiały dotąd nieznane i niepublikowane - pokazujące lata 1986-89, czas obrad - stenogramy zespołów i podzespołów, Komisji Porozumiewawczej, zapis porozumień "okrągłostołowych", publikacje prasowe, również wydawnictw opozycyjnych.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment