Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

16 marca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska dyskutowała o edukacji ekologicznej w kontekście dotychczasowych działań i planów na przyszłość.

Otwierając posiedzenie, przewodniczący komisji senator Adam Graczyński podkreślił, że w dziedzinie ochrony środowiska nie ma sporów politycznych, wszyscy są zgodni, że chcą żyć w czystym środowisku.

Wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak zwrócił uwagę, że ochrona jest procesem wymagającym stałej uwagi i troski. Szczególny nacisk należy położyć na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wspiera wraz z resortem środowiska szereg działań w tym zakresie. W formalnym procesie kształcenia za realizację zadań z zakresu ekologii jest odpowiedzialny resort edukacji. Resort środowiska podejmuje działania dotyczące tzw. edukacji nieformalnej. Przedsięwzięcia edukacyjne poprzez organizowanie szkoleń akcji i kampanii ukierunkowanych na zmianę świadomości ekologicznej szerszych grup społecznych realizują m.in. centra edukacji ekologicznej, organizacji pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa, ośrodki edukacyjne leśnych kompleksów promocyjnych, gminne ośrodki kultury, ogrody botaniczne i zoologiczne.

Ważnym elementem działań edukacyjnych resortu środowiska jest, prowadzona od wielu lat, współpraca z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, w tym z regionalnymi centrami edukacji ekologicznej, których głównym zadaniem jest kształtowanie odpowiedzialności społeczeństwa za stan środowiska naturalnego oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu.

Do najważniejszych działań realizowanych przez Ministerstwo Środowiska w ostatnich latach należały m.in.: opracowanie dokumentów strategicznych - Narodowej Strategii Ekologicznej oraz Narodowego Programu Edukacji Ekologicznej, centralne obchody Dnia Ziemi, obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska Forum Edukacji Ekologicznej Eko Media Forum, Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO, przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii pod hasłem "Czyste środowisko? Naturalnie! Polska w Unii Europejskiej" czy kampania "Dzień bez samochodu".

Działania podejmowane przez resort edukacji przedstawił wiceminister edukacji narodowej i sportu Franciszek Potulski.

Podejmowanie problematyki ekologicznej w procesie dydaktycznym szkoły odbywa się w dwóch wymiarach. Jednym jest ścieżka edukacyjna realizowana w szkole podstawowej gimnazjum i szkole średniej. Drugi wymiar edukacji ekologicznej pojawia się w blokach przedmiotowych lub w tradycyjnych przedmiotach.

Resort podejmuje także działania na skalę międzynarodową oraz współpracuje z różnymi organizacjami, również pozarządowymi, realizującymi zadania z zakresu edukacji ekologicznej.

Można stwierdzić, że polski model edukacji ekologicznej znajduje się w fazie transformacji związanej z przechodzeniem od tradycyjnie pojmowanej edukacji ekologicznej, ukierunkowanej głównie na relacje między człowiekiem a środowiskiem do innego wymiaru tej edukacji, określanej mianem edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Jej treści obejmują zintegrowaną problematykę społeczną, gospodarczą i środowiskową.

17 marca 2004 r.

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas posiedzenia stanowisko rządu w sprawie nowelizacji sejmowej prezentował wiceminister skarbu państwa Andrzej Szarawarski. Na temat ustawy wypowiadali się także dyrektor Departamentu Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych w tym resorcie, przedstawiciele MON i Departamentu Zwierzchnictwa Prezydenta nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W nowelizacji doprecyzowano przepisy dotyczące wprowadzania w stanie wojennym zarządu komisarycznego w przedsiębiorstwach, także kapitału zagranicznego, które wytwarzają wyroby lub świadczą usługi o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa lub obronności kraju.

Zgodnie z rozpatrywaną ustawą, w przedsiębiorstwach państwowych zarząd taki będzie ustanawiał organ założycielski, w spółkach handlowych, w których Skarb Państwa ma co najmniej 50% udziałów - minister skarbu państwa uprawniony do władania tym zakresem, dla pozostałych spółek - właściwy terytorialnie wojewoda.

Funkcję zarządcy komisarycznego mogłaby pełnić "osoba posiadająca kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie organizacji i funkcjonowania przedsiębiorców". Koszty funkcjonowania zarządcy będą obciążać tego, kto go ustanowił. Zarządca uzyskał na mocy nowelizacji prawo do pracy w organach danego przedsiębiorstwa (rada nadzorcza, zarząd itp.) i uzyskiwania od nich stosownych informacji.

W myśl nowelizacji, wszelkie decyzje władz firmy, która wytwarza wyroby lub świadczy usługi z zakresu określanego jako ważny dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, wymagają zgody zarządcy komisarycznego. Będzie on mógł nawet wydawać na piśmie polecenia władzom firmy w sprawie ich działalności. Polecenia te podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu. Firma będzie jednak mogła w ciągu trzech dni odwołać się od decyzji komisarza do organu, który go powołał. Ten przesądzi o sprawie ostatecznie, choć samo wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji komisarza.

W dyskusji, a następnie w głosowaniu rozpatrywana ustawa o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej nie wzbudziła kontrowersji. W wypracowanym stanowisku Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Janusza Koniecznego.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska przystąpiła do rozpatrywania ustawy o ochronie przyrody.

Przygotowana w resorcie środowiska ustawa ma zastąpić w całości przepisy obowiązujące od 1991 r. Do projektu rządowego, rozpatrywanego przez Sejm na tzw. szybkiej ścieżce europejskiej, posłowie wprowadzili szereg poprawek.

Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Określono w niej cele, zasady i formy ochrony przyrody żywej i nieożywionej oraz krajobrazu przez zachowanie, zrównoważenie użytkowania oraz odnawianie zasobów, tworów i składników przyrody. Ustawa precyzuje sposób realizacji tych celów oraz określa organy administracji zobowiązane do właściwych działań.

Wśród zmian przyjętych przez Sejm znalazł się zapis, że rada gminy wyraża zgodę, a nie jedynie opiniuje, jak chciał rząd, objęcie jej terenów nową formą ochrony przyrody - obszarem europejskiej sieci Natura 2000. Ten zapis, a także inne dotyczące sieci Natura 2000 wzbudziły w dyskusji największe kontrowersje.

O uchylenie tego zapisu apelowała podczas posiedzenia wiceminister środowiska Ewa Symonides. Jak stwierdziła, obszary chronione Natura 2000 nie oznaczają ograniczenia dostępu do nich. To ochrona, ale w warunkach gospodarczego wykorzystania tych terenów. Chodzi jedynie o niepogarszanie ich stanu. Obowiązek uzgadniania z gminami tych terenów przesunie termin przekazania projektów tych obszarów Komisji Europejskiej. Uniemożliwi to wykonanie przez Polskę obowiązków wynikających z Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej. Jeśli Polska nie przedstawi listy terenów, Komisja Europejska może wystąpić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o ukaranie nas za brak sieci obszarów chronionych.

Podczas posiedzenia swoje opinie o ustawie sejmowej przedstawili także dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Zasobów Przyrody w Najwyższej Izbie Kontroli A. Głowacki, dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", Bohdan Szymański z Polskiego Klubu Ekologicznego, prezes Ligi Ochrony Przyrody Władysław Skalny i Paweł Pawlaczyk z Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Szereg uwag zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Ponadto komisja dysponowała opinią prof. Wojciecha Radeckiego z Zespołu Prawa Ochrony Środowiska PAN we Wrocławiu. W opinii prof. W. Radeckiego, zaletą nowej ustawy o ochronie przyrody jest wprowadzenie rozwiązań pozwalających na realizację Natury 2000, znaczne rozbudowanie przepisów o ochronie gatunkowej oraz o ogrodach botanicznych i zoologicznych, a także wprowadzenie porządku w ustawie. Niemniej, w opinii profesora, zawiera ona poważne wady.

Ponadto propozycje wprowadzenia zmian do ustawy zgłosił Związek Leśników Polskich Parków Narodowych, Tatrzański Park Narodowy.

Ministerstwo Finansów negatywnie ustosunkowało się do przyjętych z inicjatywy posłów przepisów przewidujących rekompensowanie z budżetu państwa jednostkom samorządu terytorialnego utraconych dochodów z tytułu zwolnień od podatków i opłat lokalnych parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz parków krajobrazowych. W opinii resortu, wprowadzone przez Sejm zmiany mogą skutkować poważnymi obciążeniami dla budżetu państwa i są sprzeczne z rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

W dyskusji szereg wniosków legislacyjnych zgłosili senatorowie Franciszek Bachleda-Księdzularz, Apolonia Klepacz i Adam Graczyński.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska postanowiono, że senatorowie będą kontynuowali prace nad ustawą o ochronie przyrody na kolejnym posiedzeniu, 24 marca br. Wówczas zostaną przegłosowane postulowane poprawki i przyjęte stanowisko komisji w tej sprawie.

* * *

Na swym posiedzeniu senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowali rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 11 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji, zawierały one uściślenia i doprecyzowania zapisów przyjętych przez Sejm.

W jednej z zaakceptowanych zmian zaproponowano przesunięcie terminu ostatecznego wyboru ubezpieczenia, lub też zakwalifikowania się do odpowiedniego ubezpieczenia ZUS lub KRUS o jeden kwartał i wprowadzono taką możliwość dla osób prowadzących specjalną produkcję rolną.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.

Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości. Przedstawi go Izbie senator Sławomir Izdebski. Wniosek zmierzał do przywrócenia nadzoru nad KRUS ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.

19 marca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Otwierając posiedzenie, przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz poprosiła przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratora w Departamencie Legislacyjno-Prawnym Wacława Michrowskiego o krótkie uzasadnienie rozpatrywanej nowelizacji. Senatorowie dysponowali ponadto opinią Biura Legislacyjnego, w której omówiono założenia ustawy uchwalonej z przedłożenia rządowego oraz przedstawiono propozycje zmian.

Rozpatrywana nowelizacja zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Zaproponowane przepisy mają uregulować odpowiedzialność karną za zdefiniowane w nowelizacji pojęcie przestępstwa terrorystycznego, ułatwianie nielegalnego wjazdu, tranzytu i pobytu na terytorium RP, a także uregulować zasady powoływania wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych.

W dyskusji senatorowie nie kwestionowali potrzeby zwiększenia rygoryzmu w zwalczaniu terroryzmu i rozwiązań przyjętych w ustawie. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zwrócił się do komisji o wprowadzenie poprawek mających na celu usunięcie błędu legislacyjnego w czwartej zmianie w art. 258 w §3 i §4.

Pod głosowanie poddano wnioski senatorów T. Liszcz, Gerarda Czai i Aleksandry Koszady. Uzyskały one aprobatę komisji. Ustalono, że podczas obrad Izby sprawozdanie w tej sprawie złoży senator G. Czaja.

W drugiej części posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyła się dyskusja na temat działalności komorników, związana z publikacją w tygodniku "Polityka" nr 7 z 14 lutego br.

Senatorowie otrzymali obszerny, dwudziestostronnicowy materiał przygotowany przez Krajową Radą Komorniczą, zawierający odniesienie się do spraw opisanych w artykule prasowym, a także do regulacji prawnych i innych uwarunkowań pracy komorników.

W dyskusji głos zabrali: wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski, dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego w tym resorcie Mirosław Szwagierczak oraz przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej - prezes Iwona Karpiuk-Suchecka i Andrzej Kulągowski. Na dyskutowany temat wypowiadali się senatorowie T. Liszcz, Marek Balicki, Ewa Serocka, G. Czaja, Andrzej Jaeschke, Zbigniew Romaszewski i Anna Kurska. Poruszyli oni m.in. następujące problemy:

Na zakończenie prezes Krajowej Rady Komorniczej przypomniała działania podejmowane przez samorząd (m.in. dopominanie się uchwalenia ustawowego zakazu eksmisji "na bruk") i zapowiedziała dalsze prace nad wytworzeniem właściwej etycznej postawy komorników w wykonywaniu zawodu.

23 marca 2004 r.

Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu dotyczyło sytuacji pism regionalnych i lokalnych poświęconych kulturze oraz ich wpływowi na kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego.

W dyskusji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Kultury oraz prasy regionalnej i lokalnej wskazywano m.in., że wychodzące w terenie pisma odgrywają istotną rolę w nagłaśnianiu i promowaniu lokalnych inicjatyw i wydarzeń kulturalnych, podczas gdy media ogólnopolskie poświęcają tym zagadnieniom bardzo mało miejsca. Podstawowym problemem, z którym pisma regionalne i lokalne borykają się w swojej działalności, są kłopoty finansowe.

24 marca 2004 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Senatorowie wysłuchali omówienia i uzasadnienia przyjętych zmian, które przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Ciećwierz, a także wicedyrektorzy Departamentu Rejestrów Państwowych i Departamentu Prawnego w tym resorcie Dorota Kraśnicka i Andrzej Rudlicki. Swoją opinię wraz z uwagami szczegółowymi dotyczącymi propozycji zmian przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zmierza do dostosowania polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej, a także do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Znowelizowana przez Sejm ustawa umożliwi obywatelom polskim podróżowanie i przekraczanie granic poszczególnych państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego.

Zgodnie z nowelizacją, Polacy będą mogli przekraczać granice UE, zarówno na podstawie dowodu w postaci karty, jak i dowodów osobistych starego wzoru - książeczkowych, które zachowują ważność do końca 2007 r.

Nowych, plastikowych dowodów nie trzeba będzie zmieniać, kiedy Unia zrealizuje plany wprowadzenia w dokumentach tożsamości mikrochipów z zakodowanymi odciskami palców i wizerunkami twarzy, dającymi się odczytywać za pomocą komputerów straży granicznej czy policji.

Nowelizacja wprowadza również inne rozwiązania dostosowujące prawo polskie do unijnego, w tym możliwość przyznawania obywatelom innych krajów unijnych numeru PESEL lub ich czasowego zameldowania na terenie Polski. Wprowadzono również przepis, na podstawie którego obywatele polscy zamieszkali za granicą, ubiegający się o wydanie paszportu, mogą mieć możliwość nadania numeru PESEL z urzędu.

Dzięki noweli pojawiła się także możliwość wydania, na wniosek rodziców lub opiekunów, dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła 13. roku życia.

W kolejnych głosowaniach Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 14 poprawek, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego i popartych przez resort spraw wewnętrznych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wybrano senator Aleksandrę Koszadę.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 161 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej służb medycyny pracy, przyjętej w Genewie dnia 26 czerwca 1985 r.

Rozwiązania zawarte w przedmiotowej konwencji omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Szczepański. Pozytywną opinię na temat ustawy ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Przedmiotowa konwencja dotyczy obowiązku podjęcia przez państwa, które ją przyjęły, działań zmierzających do utworzenia spójnej polityki w dziedzinie medycyny pracy. Konwencja definiuje na swoje potrzeby "służbę medycyny pracy", określa jej funkcje, sposób tworzenia, status w stosunku do pracowników i pracodawców.

Materia objęta treścią konwencji jest uregulowana w ustawodawstwie polskim w aktach ustawowych i podustawowych (m.in. w kodeksie pracy, ustawie o służbie medycyny pracy, ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawie o społecznej inspekcji pracy oraz w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej).

W opinii wnioskodawców ustawy, ratyfikacja konwencji będzie potwierdzeniem kontynuacji prowadzonej przez Polskę polityki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony zdrowia pracowników.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Zbigniew Kulak.

W drugim punkcie porządku dziennego komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencji o Europolu), sporządzonej w Brukseli dnia 26 lipca 1995 r.

Sejmowa ustawa ratyfikacyjna była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra spraw zagranicznych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Leszka Ciećwierza. Zapoznali się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.

Ratyfikacja konwencji związana jest z wypełnieniem postanowień akcesyjnych dotyczących przyjęcia wspólnotowego dorobku prawnego w zakresie spraw wewnętrznych. Umożliwi ona pełną współpracę policyjną oraz koordynację zwalczania przestępczości na terenie UE w ramach Europejskiego Urzędu Policji - "Europolu".

W głosowaniu komisja poparła ustawę sejmową. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Kulaka.

Następnie Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przystąpiła do rozpatrywania ustaw dostosowujących polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.

Senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Po wysłuchaniu informacji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji L. Ciećwierza i wicedyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w tym resorcie Doroty Kraśnickiej, a także zapoznaniu się z uwagami biura legislacyjnego w głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Zychowicza.

Ponadto rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Senatorowie wysłuchali informacji Ewy Kubis, wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i uwag biura legislacyjnego.

Rozpatrywana nowelizacja ustawy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/65/WE z 23 września 2002 r. w sprawie sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość oraz zmieniająca dyrektywę Rady 90/619/EWG oraz dyrektywy 97/7/WE i 98/27/WE. Zmierza do wprowadzenia do polskiego systemu prawnego przepisów zwiększających bezpieczeństwo usług finansowych świadczonych na odległość m.in. za pomocą Internetu czy telefonu.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Ustalono, że zaproponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Janusz Bargieł.

O kolejnej rozpatrywanej ustawie o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw informacji udzielał prezes UOKiK Cezary Banasiński. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej i dostosowuje polskie prawo antymonopolowe do europejskiego systemu ochrony konkurencji. Zaproponowane zmiany dotyczą współpracy między Komisją Europejską a UOKiK w zakresie postępowań dotyczących stosowania przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator J. Bargieł.

Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o wyrobach budowlanych.

Informacji na temat rozwiązań przyjętych w ustawie sejmowej udzielali główny inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Urban i jego zastępca Roman Zieliński.

Ustawę sejmową uchwalono na podstawie projektu rządowego. Ustawa rozgranicza zakresy regulacji obecnie obowiązujących ustaw o systemie oceny zgodności oraz ustawy o wyrobach budowlanych. W ustawie o wyrobach budowlanych zostaną kompleksowo uregulowane zasady wprowadzania do obrotu tych wyrobów zgodnie z systemem zarówno europejskim, jak i krajowym. Proponuje się wprowadzenie procedur kontrolnych i administracyjnych dotyczących rynku wyrobów budowlanych oraz określa się wyspecjalizowane organy nadzoru.

W głosowaniu komisja zaproponowała Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Władysław Mańkut.

Podczas posiedzenia rozpatrywano także ustawę o czasie pracy kierowców. Ustawę uchwalono na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra infrastruktury. Z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie zapoznały senatorów p.o. dyrektora Biura Kadr Ministerstwa Infrastruktury Elżbieta Kazanecka i główny specjalista w tym biurze Danuta Konopka. Swoje uwagi przedstawiło biuro legislacyjne.

Ustawa reguluje czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunków pracy, obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych oraz zakres stosowania norm unijnych dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i gwarantowanych okresów wypoczynków.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Jak ustalono, sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Bogusław Mąsior.

Ponadto rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tym punkcie senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez wiceminister zdrowia Wacławę Wojtalę, której towarzyszyła Izabela Trojanowska - główny specjalista w Departamencie Prawnym w tym resorcie. Komisja wysłuchała także opinii biura legislacyjnego.

Sejmowa nowelizacja została uchwalona na podstawie projektu rządowego. Ma ona uregulować zasady realizacji świadczeń zdrowotnych obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego poruszających się w granicach Wspólnoty, zakres tych świadczeń oraz zasady ich finansowania.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Kulaka.

Podczas tego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono także ustawę o ochronie przyrody.

O przyjętych w niej rozwiązaniach mówiła w imieniu rządu wiceminister środowiska Ewa Symonides. Szereg uwag zgłosiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu senatorowie poparli ustawę sejmową i postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Mańkuta.

Kolejnym rozpatrzonym aktem była ustawa o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

Na temat przyjętych w nowelizacji sejmowej rozwiązań wypowiadał się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Wysłuchano również opinii biura legislacyjnego.

Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem rządowym. Nowelizacja zmierza do dostosowania polskiego ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Najważniejsze zapisy zawarte w nowelizacji sejmowej dotyczą zasad powadzenia ksiąg hodowlanych i wydawania zaświadczeń hodowlanych oraz warunków importu materiału biologicznego. Ponadto ustawa reguluje zasady współpracy i wymiany informacji pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wskazano senatora B. Mąsiora.

Podczas posiedzenia rozpatrywano także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Po wysłuchaniu informacji wiceministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego i zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego w głosowaniu opowiedziano się za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator W. Mańkut.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o kontroli skarbowej.

Na temat przyjętych w niej rozwiązań udzielał informacji wiceminister finansów, szef Służby Celnej Wiesław Czyżewicz. Zapoznano się także z opinią biura legislacyjnego.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym. Wprowadzono w niej przepisy regulujące zasady i okoliczności udostępniania informacji pochodzących z banku lub innej instytucji finansowej oraz krąg podmiotów, które mogą podczas postępowania podatkowego uzyskać powyższe informacje. Zmiany te dotyczą pomocy państw członkowskich UE w dziedzinie podatków bezpośrednich oraz współpracy tych państw z Komisją Europejską w zakresie kontroli wykorzystywanych środków własnych UE.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora B. Mąsiora.

Również bez poprawek przyjęto ustawę - Prawo celne. O zawartych w niej przepisach mówił wiceminister finansów W. Czyżewicz. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Zychowicza.

Ustawa sejmowa powstała na podstawie projektu rządowego. Od 1 maja br. na terytorium Polski obowiązywać będzie Wspólnotowy Kodeks Celny wraz z pozostałymi przepisami regulującymi politykę celną na terenie Unii. Ogólność zapisów tej regulacji powoduje konieczność wprowadzenia przepisów, które będą stanowiły "łącznik" między przepisami Unii a obowiązującym prawem krajowym, a także doprecyzują zasady postępowania w określonych kategoriach spraw.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne. Spotkała się ona z aprobatą komisji. Ustalono, że przyjęcie jej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Z. Zychowicz.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zapoznano się z informacją o działalności Rzecznika Interesu Publicznego w 2003 r. wraz z wnioskami wynikającymi ze stanu przestrzegania przepisów ustawy. Informację przedstawił rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński.

W swoim wystąpieniu rzecznik wskazał najistotniejsze problemy związane z działalnością jego urzędu w 2003 r. , a wśród nich:

W dyskusji głos zabrał senator Gerard Czaja, który zwrócił się o uszczegółowienie niektórych danych, oraz senator Teresa Liszcz, która podziękowała rzecznikowi interesu publicznego za nienaganne wykonywanie trudnej funkcji i nadzwyczaj oszczędne gospodarowanie funduszami w podległym mu urzędzie.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych.

W tej części posiedzenia uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak, wicedyrektorzy Departamentu Zezwoleń i Koncesji oraz Departamentu Prawnego w tym resorcie Jan Rybczyński i Marcin Wereszczyński. Komisja zapoznała się także z uwagami szczegółowymi Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu

Sejmową nowelizację uchwalono na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt ma za zadanie przede wszystkim dostosować regulację dotyczącą nabywania uprawnień do wykonywania zawodu detektywa do wspólnotowego systemu uznawania kwalifikacji, który wdrożono do prawa polskiego w ustawie z 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.

Nowelizacja sejmowa wprowadza pojęcie "tajemnicy detektywa", łagodniejsze zasady wydawania zezwoleń na usługi detektywistyczne oraz ograniczenie dostępu do danych z rejestru detektywów.

Dyskusja, w której udział wzięli senatorowie Teresa Liszcz, Robert Smoktunowicz, Gerard Czaja, przedstawiciele MSWiA oraz biura legislacyjnego, koncentrowała przede wszystkim się wokół problemów podniesionych w opinii senackiego biura.

W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Wszystkie wnioski uzyskały poparcie resortu spraw wewnętrznych i zostały jednogłośnie przyjęte przez senatorów. Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych przedstawi podczas posiedzenia plenarnego senator T. Liszcz.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ochrony Środowiska kontynuowała rozpatrywanie ustawy o ochronie przyrody.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkudziesięciu poprawek do ustawy sejmowej. W przyjętym stanowisku senatorowie uwzględnili szereg zmian zbieżnych z sugestiami senackiego biura legislacyjnego, resortu środowiska oraz instytucji i środowisk zajmujących się ekologią.

Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Ochrony Środowiska w sprawie ustawy o ochronie przyrody wybrano senator Apolonię Klepacz.

25 marca 2004 r.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 161 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej służb medycyny pracy, przyjętej w Genewie dnia 26 czerwca 1985 r.

W imieniu rządu przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej rekomendował wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Dagmir Długosz. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Alicję Stradomską.

Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister zdrowia Wacławy Wojtali, a także zapoznali się z uwagami biura legislacyjnego.

W dyskusji pojawiły się krytyczne opinie na temat ustawy sejmowej. Wskazywano m.in. na zbyt krótki czas jej uchwalania, związany z koniecznością dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. W opinii senatorów, nowelizacja jest zbyt skomplikowana i napisana trudnym językiem. Istnieje obawa, że koszty obsługi świadczeń obywateli polskich w UE będą wyższe od planowanych.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem jednej poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnej z propozycją biura legislacyjnego. Zaproponowano zastąpienie w art. 1 w pkt 15, w art. 78a w ust. 2 w pkt 2 wyrazów <<lub "inne równoznaczne">> wyrazami "lub inne równoznaczne wyrazy". Dodawane w art. 1 pkt 15 art. 78a i 78b dotyczyły przedmiotu zamówienia. Stanowiły one powtórzenie przepisów art. 29 i 30 Prawa zamówień publicznych, które w aktualnym stanie prawnym stosuje się odpowiednio przy zawieraniu umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Art. 78a ust. 2 pkt 2 odbiegał jednak brzmieniem od art. 29 ust. 3, skutkiem czego był niezrozumiały. Dlatego należało użyć takiego sformułowania, jak w art. 29 ust. 3 Prawa zamówień publicznych - "lub inne równoznaczne wyrazy".

Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw zarekomenduje Izbie senator Wojciech Pawłowski.

Następnie Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia spotkała się z ministrem zdrowia Leszkiem Sikorskim i zapoznała z jego stanowiskiem na temat "Strategii zmian w systemie opieki zdrowotnej", przygotowanej przez Zespół ds. Rozwiązań Systemowych w Ochronie Zdrowia.

Zespół został powołany przez ministra zdrowia 15 stycznia br. Ma on stworzyć zasady, na których powinny opierać się przepisy regulujące ochronę zdrowia. W jego skład wchodzi 12 osób. Są to specjaliści różnych dziedzin, m.in. lekarze, ekonomiści, prawnicy.

Minister L. Sikorski poinformował senatorów, że zespół nie ukończył jeszcze prac. Zapewnił jednocześnie, że kluczową sprawą, na którą eksperci zwracają uwagę podczas prac zespołu, jest zagwarantowanie pacjentom ciągłości udzielania świadczeń.

"Najważniejszą kwestią jest stworzenie takiego systemu, w którym pacjent będzie miał jasny zakres świadczeń, jakie gwarantuje mu konstytucja" - podkreślił minister zdrowia.

Minister L. Sikorski poinformował, że zaproponowano m.in. powołanie grupy ekspertów, która zajmie się przygotowaniem koszyka usług przysługujących pacjentom w ramach ubezpieczenia. Chodzi o świadczenia, które będą uwzględniały zarówno skuteczność leczenia, jak i związane z tym koszty. Minister dodał, że eksperci zaproponowali też powołanie podobnej jednostki, która "w sposób obiektywny ustalałaby optymalne stawki i taryfy na dane usługi", niezależnej od ministra zdrowia i od NFZ. Jej podstawowa działalność dotyczyłaby ustalania cen i kosztów świadczeń zdrowotnych. "Myślę, że nasze dotychczasowe doświadczenia, pokazujące różnice cen między poszczególnymi świadczeniodawcami, są wystarczającym dowodem na to, że warto taką instytucję powołać" - powiedział.

Jak wyjaśnił minister L. Sikorski, początkowo obydwie grupy mogłyby funkcjonować w ramach resortu zdrowia. "W przyszłości mogłyby stać się odrębnymi jednostkami" - dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że eksperci w swoich pracach kierują się daleko idącym pragmatyzmem i racjonalnym podejściem do sytuacji. Opowiadają się oni za utrzymaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jako "instytucji płatnika".

Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców.

Nowelizację, która była projektem poselskim, omówił poseł sprawozdawca Stanisław Jonas. W tej części posiedzenia wzięli także udział przedstawiciele resortu finansów i gospodarki. Zapoznano się także z opinią biura legislacyjnego.

W dyskusji ustawa sejmowa nie wywołała żadnych kontrowersji i w głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia w tej sprawie wybrano senatora Franciszka Bobrowskiego.

* * *

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

Przyjęte w ustawie sejmowej rozwiązania omówiła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja miała na celu wydłużenie z 12 do 24 miesięcy okresu stosowania dopłat z budżetu państwa do oprocentowania, czyli w praktyce również okresu spłaty, kredytów zaciągniętych od 1 lipca 2003 r. do 30 kwietnia 2004 r. przez producentów rolnych na zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji rolniczej lub do produkcji żywności metodami ekologicznymi i przystosowanie gospodarstw rolnych do tej produkcji, a także na postęp biologiczny w rolnictwie.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Anulewicza.

Ponadto Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

W głosowaniu rozpatrywana ustawa uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Marian Kozłowski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywano ustawę - Prawo celne oraz ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne.

Senatorowie zapoznali się z informacjami na temat obu ustaw uchwalonych przez Sejm, przedstawionymi przez wiceministra finansów, szefa Służby Celnej Wiesława Czyżewicza. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek obu rozpatrywanych ustaw. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator Bogusław Mąsior.

Następnie Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o kontroli skarbowej.

Po wysłuchaniu informacji i uzasadnienia przyjętych przez Sejm przepisów oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego w głosowaniu senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do nowelizacji sejmowej i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Mańkuta.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców.

Sejmowa nowelizacja została uchwalona na podstawie projektów poselskich. Ma ona umożliwić dokończenie procesów restrukturyzacyjnych i zapobiec upadłości małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie mogą wywiązać się z terminowego regulowania należności. Wnioskodawcy zaproponowali wydłużenie terminów na uregulowanie przez objęte ustawą podmioty zaległych zobowiązań finansowych.

W głosowaniu rozpatrywana nowelizacja uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Andrzej Wielowieyski.

W piątym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

Sejmowa ustawa powstała na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania rządu w toku prac legislacyjnych upoważniono ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w imieniu którego wystąpiła podsekretarz stanu w tym resorcie Daria Oleszczuk. W opinii senackiego biura legislacyjnego ustawa nie budziła zastrzeżeń legislacyjnych.

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Podczas posiedzenia do przyjętych w nowelizacji rozwiązań ustosunkowała się wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Swoje uwagi zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Uchwalona przez Sejm ustawa stanowiła wynik prac nad projektem poselskim wniesionym 18 lutego br. W nowelizacji wprowadzono szczegółowe zasady dotyczące prefinansowania (tj. udzielania pożyczek z budżetu państwa beneficjentom funduszy strukturalnych, którzy nie posiadają wystarczających środków na rozpoczęcie i zrealizowanie projektu), określono relacje między budżetem państwa a budżetem Unii Europejskiej oraz doprecyzowano przepisy dotyczące sposobu rozliczania dotacji z budżetu państwa (w związku z zasadą stosowania tych przepisów do wydatkowania środków pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności).

W głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Mańkuta.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Rozwiązania przyjęte w ustawie w imieniu rządu omówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński. Opinię na temat nowelizacji sejmowej przedstawiło także biuro legislacyjne.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy sejmowej wraz z poprawkami. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Genowefę Ferenc.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej rekomendował senatorom prezes UOKiK C. Banasiński. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawki do rozpatrywanej nowelizacji. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator G. Ferenc.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencji o Europolu), sporządzonej w Brukseli dnia 26 lipca 1995 r.

Senatorowie zapoznali się z rozwiązaniami zawartymi w przedmiotowej konwencji, które omówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozytywną opinię na temat ustawy ratyfikacyjnej przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za zarekomendowaniem Senatowi rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Wiesław Pietrzak.

Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali także ustawę o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych.

W imieniu rządu ustawę rekomendował wiceminister spraw zagranicznych i administracji Tadeusz Matusiak, o przyjętych w niej zapisach wypowiadali się także przedstawiciele Departamentu Koncesji i Pozwoleń oraz Departamentu Prawnego w tym resorcie. Zapoznano się również z opinią biura legislacyjnego.

W głosowaniu Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Dziemdzielę.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

Podczas posiedzenia stanowisko rządu zaprezentował wiceminister obrony narodowej Maciej Górski. Na temat sejmowej nowelizacji wypowiadał się także prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej Andrzej Jaworski. W tej części posiedzenia udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta. Ponadto zapoznano się z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym. Nowelizacja wprowadza nowe zasady realizacji prawa żołnierzy służby zawodowej do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym w miejscu pełnienia służby oraz zmierza do zagwarantowania im prawa do godnego mieszkania po zakończeniu zawodowej służby wojskowej. Intencją wnioskodawców było zapewnienie pełnej dyspozycyjności lokali mieszkalnych będących w zasobie AMW oraz docelowe obniżenie kosztów funkcjonowania systemu zakwaterowania kadry zawodowej.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 30 poprawek do tekstu nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Pietrzaka.

* * *

Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury zebrała się w celu rozpatrzenia ustawy o wyrobach budowlanych.

Zawarte w ustawie sejmowej rozwiązania omówili główny inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Urban i jego zastępca Robert Dziwiński. Do zapisów sejmowych ustosunkował się także wiceminister infrastruktury Witold Górski. Ponadto komisja zapoznała się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o wyrobach budowlanych, zbieżnych ze zmianami zawartymi w stanowisku Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Włodzimierz Łęcki.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo budowlane.

Na temat zapisów przyjętych przez Sejm wypowiadali się przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego A. Urban i R. Dziwiński, a także wiceminister W. Górski. Zapoznano się również z opinią biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do znowelizowanej przez Sejm ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Sergiusza Plewę.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury rozpatrywano ustawę o czasie pracy kierowców.

Senatorowie wysłuchali wystąpienia wiceministra infrastruktury W. Górskiego oraz zapoznali się z uwagami biura legislacyjnego.

W głosowaniu senatorowie poparli wprowadzenie 2 poprawek do ustawy sejmowej. Jak ustalono, sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Kazimierz Drożdż.

30 marca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pracowała nad przygotowaniem projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu w związku z ustawą o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. W posiedzeniu uczestniczył marszałek Longin Pastusiak.

Senatorowie zapoznali się z propozycjami Prezydium Senatu, a także wysłuchali uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła powołać zespół, który przygotuje projekt zmian w regulaminie. W jego skład weszli senatorowie: Jerzy Adamski, Gerard Czaja i Zbigniew Romaszewski.

Ustalono, że kolejne posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w sprawie projektu uchwały dotyczącej zmiany Regulaminu Senatu odbędzie się 2 kwietnia br.

Ponadto komisja rozpatrzyła sprawę przekazaną do komisji przez wicemarszałka Ryszarda Jarzembowskiego w piśmie z 14 stycznia br. Komisja zapoznała się ze sprawą wypowiedzi senatora Sławomira Izdebskiego w debacie nad ustawą budżetową na rok 2004 podczas 54. posiedzenia.

W wyniku dyskusji komisja stwierdziła, że nie widzi potrzeby stosowania odpowiedzialności regulaminowej wobec senatora S. Izdebskiego. Jednocześnie postanowiono zaproponować zmianę art. 40 Regulaminu Senatu RP.

W punkcie porządku obrad dotyczącym spraw różnych senator G. Czaja poinformował, że - w związku z wątpliwościami biura legislacyjnego i eksperta prof. Stanisława Gebethnera (także natury konstytucyjnej) dotyczącymi projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora w sprawie świadczenia pieniężnego dla byłych posłów i senatorów - zespół do tego powołany postanowił zwrócić o się zaniechanie prac nad tym projektem. Komisja przychyliła się do tej propozycji.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrzono i zaopiniowano następujące wnioski o dotację z budżetu Kancelarii Senatu na wykonanie zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, przedłożone przez Zespół Finansów Polonijnych:

  1. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym
    (wnioski odłożone na posiedzeniu Prezydium Senatu 11 marca br.)
  2. A. OŚWIATA

    1. (nr wniosku 72) Fundacja "Semper Polonia" w Warszawie - program "Ex Libris Polonia" - 1 998 416 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 1 200 000 zł.

    2. (nr wniosku 50) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - wspieranie szkolnictwa i nauczania języka polskiego - 600 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 400 000 zł.

    3. (nr wniosku 51) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - pomoc katedrom polonistyki i lektoratom języka polskiego - 355 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 200 000 zł.

    4. (nr wniosku 68) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program pomocy oświatowej poza granicami kraju dla wszystkich poziomów nauczania języka polskiego - 4 701 191 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 4 701 191 zł.

    5. (nr wniosku 152) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - stypendia dla studentów studiujących w Polsce - 689 655 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 531 034 zł.

    B. KULTURA

    6. (nr wniosku 52) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - wspieranie aktywności kulturalnej Polaków na Wschodzie oraz promowanie kultury polskiej w środowiskach ich zamieszkania - 850 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 750 000 zł.

    7. (nr wniosku 69) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania polskiej kultury poza granicami kraju - 2 843 314 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 2 650 000 zł.

    C. POMOC CHARYTATYWNA

    8. (nr wniosku 38) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program pomocy charytatywnej - pomoc dla polskich środowisk na Wschodzie - 2 482 373 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 2 482 373 zł.

    9. (nr wniosku 56) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - pomoc charytatywna dla osób i organizacji polskich - 650 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 400 000 zł.

    D. WSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

    10. (nr wniosku 57) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" w Warszawie - wspieranie aktywności gospodarczej Polaków na Wschodzie - 500 000 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 500 000 zł.

    11. (nr wniosku 147) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie - program wspierania aktywności zawodowej i gospodarczej w środowiskach polonijnych - 556 218 zł.

    Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 556 218 zł.

  3. Wnioski o zlecenie zadań państwowych o charakterze programowym

A. OŚWIATA

1. (nr wniosku 2) Fundacja "Polonia" - szkolenia liderów polonijnych na potrzeby młodej demokracji na terenie ich zamieszkania i działania - 117 889 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

2. (nr wniosku 10) Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego - udział osób polskiego pochodzenia w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej oraz warsztatach polonistycznych dla nauczycieli z zagranicznych szkół z polskim językiem nauczania - 58 600 zł.

Komisja postanowiła odłożyć rozpatrzenie tego wniosku.

3. (nr wniosku 70) Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego - europejskie spotkania warsztatowe dla młodzieży i nauczycieli - 143 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 73 000 zł.

4. (nr wniosku 103) Fundacja Młodej Polonii Polska - Europa - Świat Poloniada 2004 - kontynuacja - 14 750 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 14 750 zł.

5. (nr wniosku 109) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - zaopatrzenie polskich dzieci na terenie Republiki Białoruś uczących się języka polskiego, historii i kultury Polski w niezbędne pomoce do nauki - 143 767 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 70 000 zł.

B. AKCJA LETNIA

6. (nr wniosku 71) Stowarzyszenie Integracji ZORZA - wymiana dzieci i młodzieży pomiędzy regionami partnerskimi miasta Krasława na Łotwie i Powiatu Poddębickiego w Polsce - 54 500 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 40 000 zł.

7. (nr wniosku 99) Caritas Polska - "Zrozumieć jedność" - wypoczynek dla dzieci i młodzieży polonijnej 2004 - 1 500 000 zł.

Komisja postanowiła odłożyć rozpatrzenie tego wniosku.

8. (nr wniosku 104) Fundacja Młodej Polonii Polska - Europa - Świat - pobyt zdrowotny w Rabce z programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży polonijnej ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i wadami wymowy - 12 349 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

9. (nr wniosku 120) Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski - V edycja akcji "Podarujmy dzieciom lato - Kraków 2004" - wakacyjny pobyt dzieci polskich z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Królewca (Kaliningradu) - 27 000 zł

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 20 000 zł.

10. (nr wniosku 124) Samodzielne Koło Terenowe nr 75 Społecznego Towarzystwa Oświatowego - obóz edukacyjno-wypoczynkowy dla dzieci pochodzenia polskiego z Ukrainy - 53 590 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 26 250 zł.

11. (nr wniosku 125) Fundacja "Polonia" - specjalistyczny obóz integracyjny dla liderów młodzieżowych - 126 509 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

12. (nr wniosku 129) Caritas Archidiecezji Przemyskiej - "Dzieci gór" - 32 500 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

13. (nr wniosku 130) Fundacja "Wszystko dla Dzieci" - "Dajmy Uśmiech" - turnus rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Syberii - 82 070 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 60 870 zł.

14. (nr wniosku 135) Komitet Pomocy SOS Solidarność - "Wieża Babel - Sukces" - organizacja wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin ubogich m. Świdnika, dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy i dzieci z Holandii - 4000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 4000 zł.

C. KULTURA

15. (nr wniosku 112) Fundacja im. Generała Władysława Sikorskiego - Kultura i Kosmos - Bilans Otwarcia - 583 300 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

16. (nr wniosku 113) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - XV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie spotkania" - 58 160 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 45 600 zł.

17. (nr wniosku 114) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - XXXI Tyskie Spotkania Teatralne - 22 988 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 20 000 zł.

18. (nr wniosku 121) Towarzystwo im. Marii Konopnickiej - XIII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej - 150 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 60 000 zł.

19. (nr wniosku 132) Fundacja "Oświata Polska za Granicą" - kontynuacja programu uzupełniania księgozbiorów polskich w bibliotekach na obczyźnie - 25 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

20. (nr wniosku 134) Fundacja "Oświata Polska za Granicą" - dofinansowanie spektakli wyjazdowych w sezonie 2004/2005 "Salonu Muzyki i Poezji" Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego z Toronto - 43 800 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 25 000 zł.

21. (nr wniosku 146) Małopolskie Forum Współpracy z Polonią - XII Światowe Forum Mediów Polonijnych - 90 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 50 000 zł

22. (nr wniosku 127) Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" - dzierżawa nadajników Rozgłośni Radiowej "Znad Wilii" - 135 520 zł

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 135 520 zł.

D. POMOC CHARYTATYWNA

23. (nr wniosku 25) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - akcja ratowania zdrowia i życia dzieci polskiego pochodzenia z Republiki Białorusi - 63 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 63 000 zł.

24. (nr wniosku 128) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - pomoc materialna i niematerialna polskim dzieciom z Białorusi w ramach akcji "Podarujmy Dzieciom Święta"- 32 500 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 18 500 zł.

E. WSPIERANIE ORGANIZACJI

25. (nr wniosku 20) Stowarzyszenie Pomocy RUBIEŻ - pomoc w wyposażeniu drużyn harcerskich zrzeszających dzieci i młodzież polskiego pochodzenia na Białorusi - 24 600 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

26. (nr wniosku 59) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - dofinansowanie kosztów utrzymania Klubu Polskich Tradycji Narodowych - 5200 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 5200 zł.

27. (nr wniosku 60) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - dofinansowanie działalności programowej Klubu Polskich Tradycji Narodowych w zakresie opieki nad dziećmi polskiego pochodzenia na Białorusi - 16 300 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 15 000 zł.

28. (nr wniosku 61) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - dofinansowanie działalności programowej Polskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lechici" - 6870 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 6870 zł.

29. (nr wniosku 62) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - dofinansowanie kosztów działalności Polskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lechici - 3756 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 3756 zł.

30. (nr wniosku 67) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - wsparcie działalności "Wspólnoty Młodej Polonii" działającej przy Polskiej Macierzy Szkolnej - 10 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

31. (nr wniosku 116) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - program wspierania organizacji polskich i polonijnych za granicą - 349 653 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 77 241 zł.

32. (nr wniosku 139) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - działalność programowa Związku Polaków na Białorusi - X Dziecięcy Festiwal Piosenki Polskiej - 4330 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

33. (nr wniosku 140) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - działalność programowa Związku Polaków na Białorusi - koncerty polskich dziecięcych zespołów artystycznych z Republiki Białoruś - 8840 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

34. (nr wniosku 148) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja i wejściem Polski do Unii Europejskiej- 26 436 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 26 436 zł.

35. (nr wniosku 165) Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja i wejściem Polski do Unii Europejskiej - 24 310 zł

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 24 310 zł.

F. WSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

36. (nr wniosku 5) Fundacja "Polonia" - udział Polonii ze Wschodu w X Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii - 70 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 40 000 zł.

G. VARIA

37. (nr wniosku 1) Fundacja "Polonia" - program "Polacy w świecie - gospodarka, nauka, sztuka" - 292 500 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

38. (nr wniosku 6) Fundacja "Polonia" - badanie i raport "Polonia w oczach Polaków" - 56 000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek negatywnie.

39. (nr wniosku 137) Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny - 1 czerwca - Polski Dzień Dziecka na Białorusi - 4000 zł.

Komisja zaopiniowała wniosek pozytywnie, na kwotę 4000 zł.

40. (nr wniosku 145) Fundacja "Semper Polonia" - Polonijno-Olimpijskie Centrum Turystyczne w Atenach - 112 635 zł.

Komisja postanowiła odłożyć rozpatrzenie tego wniosku.

31 marca 2004 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu uchwały w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił senator Krzysztof Jurgiel. Uzasadniając potrzebę podjęcia tej inicjatywy, senator zwrócił uwagę na problem braku zaufania społecznego do organów władzy państwowej. Kwestia ta dotyczy również organów władzy ustawodawczej. Nawet jeśli ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że Senat cieszy się większym zaufaniem niż Sejm, to w dalszym ciągu zaufanie to jest niskie i pozostaje problem upowszechnienia wiedzy o zadaniach i roli Izby Wyższej w porządku konstytucyjnym III Rzeczypospolitej. W opinii wnioskodawców, brak takiej wiedzy w społeczeństwie jest często źródłem populistycznych ataków wymierzonych w sens istnienia Senatu w systemie władzy ustawodawczej.

Senator przypomniał, że od początku III Rzeczypospolitej Senat jest aktywnym uczestnikiem władzy ustawodawczej. Wprawdzie kompetencje ustawodawcze Izby Wyższej są inaczej skonstruowane niż uprawnienia Sejmu, ale rola Senatu jest szczególnie istotna w procesie tworzenia prawa. Zwłaszcza obecnie kwestie rozpatrzenia przez Senat uchwalonego przez Sejm prawa dostosowującego ustawodawstwo polskie do prawa Unii Europejskiej wymagają, ze względu na wagę problemu, szczegółowej prezentacji wszystkich stanowisk opinii publicznej.

Zdaniem wnioskodawców, z tego powodu telewizja publiczna powinna w dniach, w których nie prowadzi transmisji obrad Sejmu, w tych samych pasmach, transmitować obrady Senatu. Wiąże się to ściśle z art. 22 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym jednostki publiczne radiofonii i telewizji umożliwiają naczelnym organom państwowym bezpośrednią prezentację oraz wyjaśnianie polityki państwa.

Senatorowie zapoznali się z opiniami zaproszonych gości: członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ryszarda Ulickiego oraz dyrektor programowej TVP Hanny Andrzejczyk.

W dyskusji zgadzano się co do potrzeby obszerniejszych i bardziej wnikliwych relacji dotyczących pracy Senatu. Stwierdzano jednak, że nie można narzucać nadawcy publicznemu obowiązku transmisji obrad Izby.

Na wniosek senatora Grzegorza Matuszaka połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi odrzucenie projektu uchwały w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, że wypracowane w pierwszym czytaniu stanowisko zarekomenduje Izbie senator Ryszard Sławiński.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment