Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

17 stycznia 2004 r., w 59. rocznicę wyzwolenia Warszawy spod okupacji niemieckiej, w stolicy odbyły się uroczystości z tej okazji. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i dokonano uroczystej zmiany wart.

Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski, a także delegacje prezydenta, Sejmu, poszczególnych ministerstw i władz stolicy. Wieńce złożyły także organizacje kombatanckie oraz attaché wojskowy Federacji Rosyjskiej i Wspólnoty Państw Niepodległych.

Po złożeniu wieńców przy akompaniamencie reprezentacyjnej orkiestry Wojska Polskiego odbyła się defilada.

* * *

17 stycznia 2004 r. w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Diamentowych Laurów Umiejętności i Kompetencji. W tym roku przyznano je minister ds. europejskich Danucie Hübner i światowej sławy kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi. Laury od 12 lat przyznawane są przez śląskie środowiska gospodarcze.

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały też Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Ambasador spraw polskich". Otrzymali je: przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska, ambasador UE w Polsce Bruno Dethomas, ambasador Polski przy UE Marek Grela, były minister ds. integracji europejskiej Jacek Saryusz-Wolski oraz były marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht.

* * *

21 stycznia 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski, na podstawie art. 161 Konstytucji RP, na wniosek prezesa Rady Ministrów dokonał zmian w składzie Rady Ministrów.

W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, uczestniczyli m.in.: premier Leszek Miller, marszałek Sejmu Marek Borowski, wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak, wicepremier, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner, wicepremier, minister infrastruktury Marek Pol, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Unii Pracy poseł Janusz Lisak, członkowie Rady Ministrów, ministrowie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent A. Kwaśniewski odwołał ze składu Rady Ministrów: Piotra Czyżewskiego z urzędu Ministra Skarbu Państwa; Krzysztofa Janika z urzędu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prezydent powołał w skład Rady Ministrów: Józefa Oleksego na urzędy Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowo powołany minister, zgodnie z art. 151 Konstytucji RP, złożył przed prezydentem RP przysięgę.

* * *

21 stycznia 2004 r. w Warszawie zmarł Witold Trzeciakowski, profesor nauk ekonomicznych, senator I kadencji Senatu i minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

W. Trzeciakowski urodził się w 1926 r. Był podchorążym AK, żołnierzem Batalionu "Gustaw" pod pseudonimem Tur. W czasie powstania warszawskiego w walkach na Starym Mieście został ciężko ranny.

Ukończył SGH w Warszawie. W latach pięćdziesiątych wyjechał na stypendium do Harvardu oraz Columbia University w Nowym Jorku. W Harvardzie, pod kierunkiem Wassily'ego Leontiefa, późniejszego laureata Nagrody Nobla, zajmował się modelowaniem matematycznym procesów ekonomicznych. W 1972 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a siedem lat później - profesora zwyczajnego.

Karierę zawodową zaczynał w rodzinnej Fabryce Wyrobów Metalowych Podkowiak w Szydłowcu. Później pracował m.in. w Zakładzie Badań Ekonomicznych Handlu Zagranicznego - późniejszym Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. W latach 1969-1976 był wicedyrektorem tego instytutu, a do 1978 r. - jego dyrektorem.

W. Trzeciakowski uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako przewodniczący z ramienia "Solidarności" Zespołu ds. Gospodarki i Polityki Społecznej.

Jego dorobek to m.in. około 150 publikacji w 8 językach w zakresie teorii efektywności handlu zagranicznego i transformacji gospodarki postkomunistycznej w gospodarkę rynkową oraz strategii rozwoju gospodarki.

Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

* * *

27 stycznia marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystościach 59. rocznicy wyzwolenia byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, które odbyły się w Oświęcimiu oraz Brzezince.

Przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, na terenie byłego KL Birkenau, hołd pomordowanym oddało około 400 osób, w tym byli więźniowie Auschwitz, członkowie ich rodzin, a także osoby, które straciły w obozie bliskich. Podczas uroczystości rabin Walter Rothschild z Berlina zmówił kadisz, żydowską modlitwę za zmarłych.

Marszałek L. Pastusiak, przemawiając podczas uroczystości, powiedział, że były obóz jest miejscem, "które obliguje do głębokiej zadumy i refleksji historycznej". "Budzenie pamięci o tych straszliwych wydarzeniach, o przeszłości niezwykle gorzkiej i bolesnej, jest przestrogą dla wszystkich potomnych" - stwierdził marszałek Senatu.

Były więzień Auschwitz Józef Matynia (numer 10970) zaapelował w imieniu "cudem ocalonych i nielicznych już byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau", by rządzący w Europie i na świecie nie dopuszczali do wojen.

* * *

28 stycznia 2004 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zmiany w składzie Rady Ministrów. Na podstawie art. 161 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, postanowieniem z 28 stycznia 2004 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powołał w skład Rady Ministrów Zbigniewa Kaniewskiego na urząd ministra skarbu państwa.

W uroczystości wzięli udział m. in. prezes Rady Ministrów Leszek Miller, marszałek Senatu Longin Pastusiak, wiceprezes Rady Ministrów Jerzy Hausner oraz ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP: Jolanta Szymanek-Deresz, Marek Ungier, Marek Siwiec, Dariusz Szymczycha i Edward Szymański.

* * *

28 stycznia 2004 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał depeszę kondolencyjną na ręce przewodniczącego Rady Konsultacyjnej Arabskiej Republiki Egiptu Mustafy Kamala Helmy'ego:

"Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznym pożarze i katastrofie budynku w Kairze. Poruszony tragedią, chciałem na Pana ręce złożyć wyrazy szczerego współczucia i żalu w imieniu własnym oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Łączę się w głębokim bólu z dotkniętymi tą katastrofą mieszkańcami Kairu, ratownikami, którzy zginęli lub ucierpieli, niosąc pomoc innym, z ich rodzinami i bliskimi.

Proszę przyjąć wyrazy mojego współczucia".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment