Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

28 listopada 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przewodniczył delegacji Senatu RP, biorącej udział w obchodach dziesięciolecia Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (EUWP) w Londynie. Marszałkowi towarzyszył przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Rzemykowski.

Europejska Rada (obecnie: Unia) Wspólnot Polonijnych została powołana 6-7 grudnia 1993 r., podczas spotkania przedstawicieli: Forum Polonii w Austrii, Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, Kongresu Polonii Duńskiej, Polskiego Forum w Niemczech, Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii, Kongresu Polaków w Szwecji i Zjednoczenia Polskiego w Belgii. Unia jest związkiem organizacji polonijnych krajów europejskich.

W czasie uroczystości w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie marszałek L. Pastusiak podkreślił zgodność kierunków działania EUWP z celami polskiej polityki zagranicznej. Podziękował za wsparcie udzielane przez EUWP procesowi integracji Polski z Unią Europejską. Poinformował także o celach oraz środkach polonijnej polityki Senatu. Marszałek życzył Polakom zamieszkałym w całej Europie jedności oraz dumy z przynależności do narodu o pięknej historii i wspaniałej przyszłości.

Prezydent EUWP Helena Miziniak podziękowała marszałkowi Senatu za dotychczasową dobrą współpracę i uwzględnianie potrzeb oraz aspiracji Polonii w działaniach Izby.

Delegacja polskiego Senatu w czasie pobytu w Londynie spotkała się z działaczami organizacji polonijnych w polskiej ambasadzie, złożyła kwiaty pod pomnikiem polskich lotników w sąsiedztwie bazy Northolt oraz pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu Gunndsbury.

* * *

1 grudnia 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał list gratulacyjny prezydentowi Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helenie Miziniak:

"Szanowna Pani Prezydent,

z okazji ponownego wyboru na stanowisko Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych na V Zjeździe Unii, w Dziesiątą Rocznicę powołania Organizacji, składam Pani serdeczne gratulacje w imieniu swoim i całego polskiego Senatu.

Życzę Pani Prezydent dalszych sukcesów w realizacji celów programowych Unii, wpisujących się w założenia polskiej polityki zagranicznej i zgodnych z polską racją stanu.

Szczególny okres, w którym przyjdzie Pani Prezydent pełnić swoją funkcję - czas zespalania się Polski ze strukturami Unii Europejskiej - niesie nowe wyzwania dla organizacji, jednoczących się w EUWP. Jestem przekonany, że Pani doświadczenie, umiejętności organizatorskie i negocjacyjne przyczynią się do tego, aby Europejska Unia Organizacji Polonijnych nadal odgrywała znaczną rolę w realizacji celów Państwa Polskiego i naszej diaspory.

Za Pani pośrednictwem pragnę również przekazać serdeczne pozdrowienia i gratulacje innym, wybranym na V Zjeździe członkom władz Unii".

* * *

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia marszałek Longin Pastusiak wystosował życzenia do Polaków zamieszkałych poza granicami Rzeczypospolitej:

"Drodzy Rodacy,

nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinne z polskich Świąt. Z tej okazji kieruję do Was i Waszych bliskich serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności.

Niech - jak w kolędzie Cicha Noc, Święta Noc pokój niesie ludziom wszem... Niech Ta Noc niesie pokój wszystkim Polakom - pod Krzyżem Południa i Gwiazdą Północy, wśród wieżowców Ameryki i rosyjskich równin, nad norweskimi fiordami i wybrzeżami Pacyfiku.

Kieruję do Was życzenia w imieniu Senatu Rzeczypospolitej, tradycyjnego opiekuna Polonii i Polaków za Granicą. Niech pomyślność towarzyszy wszystkiemu, co czynicie. Zdobywajcie uznanie i pozycję w krajach osiedlenia. Cieszcie się zdrowiem i szczęściem Waszych bliskich. Chcę Was zapewnić, że jesteśmy dumni z osiągnięć naszych Rodaków, z sukcesów osiąganych w różnych krajach i w różnych dziedzinach.

Wam zaś, Drodzy Rodacy, życzę, abyście mogli być zawsze dumni z przynależności do Narodu o pięknej, bogatej historii, wspaniałej kulturze i wspaniałej przyszłości w zjednoczonej rodzinie narodów Europy. Przekażcie tę dumę swoim dzieciom, uczcie je Polski".

* * *

W dniach 1 i 2 grudnia 2003 r., pod patronatem marszałka Longina Pastusiaka, w Ośrodku Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Popowie odbyła się konferencja pt. "Zapobieganie i zwalczanie przestępczości w Polsce przy zastosowaniu probacyjnych środków karania". Konferencję zorganizowała Komisja Ustawodawstwa i Praworządności wspólnie z rzecznikiem praw obywatelskich, ministrem sprawiedliwości, Centralnym Zarządem Służby Więziennej oraz Stowarzyszeniem Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H.Ch. Kofoeda w Siedlcach.

W zamiarze organizatorów konferencja miała być kontynuacją programu konferencji poświęconej probacyjnym środkom polityki karnej, którą w dniach 20-21 października 2000 r. zorganizowała Komisja Praw Człowieka i Praworządności Senatu IV kadencji pod przewodnictwem senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

W konferencji wzięło udział ponad 120 osób, wśród których byli przedstawiciele nauki, sądownictwa, prokuratury, kuratorów, mediatorów, więziennictwa, policji, administracji rządowej i samorządowej, a także organizacji pozarządowych z całej Polski. Ponadto w konferencji wzięła udział delegacja Ukrainy z prezydentem Ukraińskiego Centrum Porozumienia na czele.

Konferencję otworzyły wystąpienia wicemarszałek Jolanty Danielak, przewodniczącej Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Teresy Liszcz, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Lecha Gardockiego, wiceministra sprawiedliwości Tadeusza Wołka, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej arcybiskupa Jeremiasza oraz przedstawiciela Episkopatu Polski biskupa Antoniego Długosza. Referat wprowadzający wygłosił rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll.

Pierwsza sesja konferencji poświęcona była środkom probacyjnym jako alternatywie dla kary pozbawienia wolności. Tej części konferencji przewodniczyli senator T. Liszcz i wiceminister sprawiedliwości T. Wołek.

Podczas sesji senator Zbigniew Romaszewski wygłosił referat "Stan realizacji rekomendacji przyjętych przez uczestników konferencji nt. <<Probacyjne środki polityki karnej>> w dniach 20-21 października 2000 r. w Popowie oraz uchwały Komisji Praw Człowieka i Praworządności Senatu RP IV kadencji w tej sprawie".

Następnie prof. Teodor Szymanowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości mówili o probacyjnych środkach karania w świetle orzecznictwa sądów i statystyki wykonania sankcji.

Na temat "Probacja czy kara pozbawienia wolności" mówili w swoich wystąpieniach prof. Andrzej Bałandynowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wiktor Osiatyński z Central European University oraz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jan Pyrcak.

W tej części konferencji referat na temat "Sprawiedliwość naprawcza - kompensacyjna praktyka prawa karnego" przedstawił ks. Jim Consedine z Nowej Zelandii, znany działacz na rzecz zmiany systemu sprawiedliwości, koordynator Sieci Sprawiedliwości Wyrównawczej w Nowej Zelandii.

Referat prof. Andrzeja Siemaszki, dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, poświęcony był polskiej polityce kryminalnej na tle porównawczym.

Druga sesja konferencji dotyczyła odpowiedzi na pytanie, czy obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne dobrze służą rozwojowi probacji. Tej części konferencji przewodniczyli przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłanka Katarzyna Piekarska oraz wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Andrzej Jaeschke.

Podczas tej sesji o probacji w prawie karnym materialnym i w prawie wykroczeń referaty przedstawili dr hab. Włodzimierz Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Janusz Kochanowski z Polskiej Akademii Nauk.

Referat prof. Andrzeja Murzynowskiego dotyczył mediacji w prawie karnym procesowym. "Probacja w prawie karnym wykonawczym" to temat wystąpień dr Waldemara Rodakiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Zbigniewa Hołdy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O stanie oraz efektach działania kurateli i mediacji mówili prezes Krajowego Stowarzyszenia Kuratorów Zawodowych Sądowych Andrzej Martuszewicz, prezes Polskiego Centrum Mediacji dr Janina Waluk i dr Janusz Zagórski - dyrektor z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Postpenitencjarne działania probacyjne omówili w swych referatach ppłk Irena Dybalska z Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H.Ch. Kofoeda w Siedlcach kpt. SW Paweł Nasiłowski.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się koncertem, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H.Ch. Kofoeda w Siedlcach.

2 grudnia br. referat na temat polityki karnej wygłosił prof. Stefan Lelental z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie odbyła się trzecia sesja, poświęcona stosowaniu kar i środków probacyjnych z uwzględnieniem przestrzegania praw człowieka. Uczestnicy pracowali w ramach dwóch paneli tematycznych, które miały wypracować projekt rekomendacji.

Panelowi pierwszemu przewodniczył rzecznik praw obywatelskich prof. A. Zoll. Wzięli w nim udział dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie ppłk Krzysztof Olkowicz, dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Bielicki, dyrektor wydziału w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy Kazimierz Kuberski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu Ludwik Jurzysta, kpt. P. Nasiłowski, Dorota Krzysztoń z Biura RPO oraz naczelny kapelan więziennictwa ks. Paweł Wojtas.

Panel drugi dotyczył kurateli oraz pomocy postpenitencjarnej. Prowadził go prof. Teodor Szymanowski. Swoje wystąpienia przedstawili senator Ewa Serocka, kurator okręgowy w Katowicach Ewa Wasiak-Łapińska, dr J. Zagórski z Biura RPO, prezes Białostockiego Stowarzyszenia "Patronat" Teresa Gałan, wiceburmistrz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku Białej - Joanna Dworniczek.

Ostatnia, czwarta sesja konferencji poświęcona była wnioskom końcowym i dyskusji nad przyjęciem rekomendacji. Prowadziła ją przewodnicząca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator T. Liszcz wspólnie z dr hab. Grażyną Szczygieł z Uniwersytetu Białostockiego.

Konferencja przyjęła tezy, które będą podstawą do zredagowania - przez zespół powołany przez uczestników konferencji - ostatecznego tekstu rekomendacji.

* * *

3 grudnia 2003 r. w Sali Kongresowej w Warszawie odbyła się Wielka Gala Integracji. Na koncercie obecni byli m.in. małżonka prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska, marszałek Longin Pastusiak oraz rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

3 grudnia jest Światowym Dniem Niepełnosprawnych, a gala była uroczystym zakończeniem obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 w Polsce, nad którym honorowy patronat objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Podczas gali niepełnosprawni, których sylwetki prezentowano na antenie TVP 1, zostali nagrodzenie za swą aktywną postawę przez dobrowolnych darczyńców cennymi prezentami.

Filmy prezentowano w TVP od 23 listopada do 3 grudnia br., przy współpracy Funduszu "Pierwszy Krok", pomagającego osobom, które stały się niepełnosprawne w wyniki wypadku.

Organizatorami Wielkiej Gali Integracji byli pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Rok 2003 został ogłoszony Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych przez Radę Unii Europejskiej. Rada UE postawiła społeczności europejskiej wiele celów na 2003 rok, m.in. podniesienie świadomości prawnej osób niepełnosprawnych, ich ochronę przed dyskryminacją, promowanie równych szans w życiu społecznym.

Na całym świecie żyje około pół miliarda osób niepełnosprawnych, w tym ponad 5 milionów w Polsce.

* * *

3 grudnia 2003 r. w Warszawie rozpoczęła się trzydniowa Ogólnopolska Konferencja przeciw Przemocy w Rodzinie, której tematem była "Przemoc domowa w labiryntach Temidy".

Honorowy patronat nad konferencją sprawowali sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Barbara Labuda, minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk oraz senator Marek Balicki.

Jej organizatorami były Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska linia".

W czasie konferencji wręczono "Złote telefony" - wyróżnienia przyznawane corocznie przez "Niebieską linię" szczególnie zasłużonym w przeciwdziałaniu przemocy domowej. Nagrody te przyznawane są od 1985 r.

* * *

5 grudnia 2003 r. w Warszawie marszałek Longin Pastusiak wziął udział w XIX Kongresie Zrzeszenia Studentów Polskich. Zabierając głos podczas kongresu, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję za zaproszenie na XIX Kongres Zrzeszenia Studentów Polskich, który jak widzimy, ponownie odbywa się w Warszawie.

Występując przed zebranym tu gronem, obecnymi i byłymi działaczami studenckimi, nie chciałbym przypominać, że nadrzędną ideą działania Zrzeszenia Studentów Polskich jest obrona interesów i praw środowiska studenckiego. Zwłaszcza takich jak dostęp do kształcenia na poziomie wyższym, pomoc materialna dla studentów i dostęp do opieki zdrowotnej.

Zrzeszenie Studentów Polskich, które "po drodze" miało różne nazwy, jest przede wszystkim organizacją studencką, która kontynuuje ponad 50-letnie tradycje szeroko rozumianego ruchu studenckiego i młodzieżowego.

Pamiętamy takie działania ZSP, jak organizacja różnych konkursów, np. Czerwonej Róży, w bliskim mi Gdańsku, czy innego - z dużymi już tradycjami - Primus Inter Pares. Celem tego ostatniego konkursu jest wyłonienie uczelnianych prymusów i nadanie tytułu Najlepszego Studenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Za szczególnie cenną inicjatywę ZSP uważam akcję Powitanie, której podstawowym celem jest szerzenie informacji o studiach wyższych wśród maturzystów, zachęcanie ich do kontynuowania edukacji oraz doradztwo przy wyborze kierunku studiów. Ta ostatnia forma pomocy jest niezwykle istotna, pozwala bowiem bardzo młodemu człowiekowi - jakim jest maturzysta i który nie zawsze do końca wie, co chciałby robić w dorosłym życiu - zidentyfikować swe predyspozycje i oczekiwania. Wiem, że istotnym założeniem tej akcji jest także pomoc świeżo upieczonym studentom w adaptacji do nowych warunków życia uczelnianego. Doskonale pamiętamy, że ten pierwszy okres w nowym obcym środowisku jest często dość trudny, powodujący zagubienie i niekiedy duży stres. Na szczęście takie sytuacje są już w dużej mierze eliminowane, dzięki uczestnictwu w tzw. obozach integracyjnych, które od kilku lat organizowane są dla studentów pierwszego roku.

Znane są szczególnie kulturalno-artystyczne inicjatywy młodzieży akademickiej. Najstarszą i chyba najbardziej znaną jest Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA.

Do równie znanych form działalności Zrzeszenia możemy zaliczyć organizowanie licznych wyjazdów turystyczno-wakacyjnych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych wyjazdów szkoleniowych, związanych z integracją europejską. Tu właśnie w środowisku studenckim działa studenckie biuro podróży "Almatur".

Obecna aktywność społeczna Zrzeszenia przejawia się m.in. tym, że Zrzeszenie Studentów Polskich powołując, wraz z innymi organizacjami młodzieżowymi, Okrągły Stół Organizacji Akademickich, zrobiło istotny krok w integracji środowiska akademickiego w Polsce.

Zarówno Okrągły Stół Organizacji Akademickich, jak i Polska Rada Młodzieży to istotne elementy platform porozumienia młodego pokolenia Polaków.

Raczej wszyscy, którzy byli studentami, z perspektywy czasu wspominają lata studiów jako najlepszy okres życia. Jest to czas swoistego zachłystywania się wolnością, samodzielnością i dużą swobodą działania w "dorosłym" już życiu, czas dokonywania samodzielnych wyborów, choć nie zawsze połączonych z chętnym ponoszeniem za nie odpowiedzialności.

Jednocześnie jest to okres, w którym młody człowiek nadal zdobywa coraz szerszą wiedzę ogólną i tę bardziej szczegółową, związaną z konkretnym kierunkiem studiów. Okres studiów to w dalszym ciągu jeszcze czas, w którym kształtują się poglądy na życie, poziom tolerancji i wrażliwości na drugiego człowieka.

Młody człowiek, jak glina w rękach rzeźbiarza, poddaje się zewnętrznym wpływom. Ma to dobre i złe strony. Droga Młodzieży, mam nadzieję, że potraficie wybrać elementy dobre i ukształtować swój charakter na dalsze samodzielne życie w taki sposób, że będziecie odporni na różne zawirowania życia społeczno-politycznego i osobistego. Sądzę, że właśnie organizacje i stowarzyszenia studenckie, jak np. Zrzeszenie Studentów Polskich, mogą Wam w tym pomóc i w sensie pozytywnym wpływać na dalszy rozwój oraz kształtowanie postaw i zachowań w dorosłej egzystencji.

Wyrażam uznanie dla organizatorów kongresu, a jego uczestnikom życzę wszelkiej pomyślności oraz zrealizowania wielu twórczych wniosków. Tak, aby to było z korzyścią dla braci studenckiej i całego społeczeństwa polskiego.

* * *

6 grudnia 2003 r. wicemarszałek Jolanta Danielak wzięła udział w V Trybunale do spraw Przemocy wobec Kobiet. Trybunał odbył się w ramach 16-dniowej Kampanii przeciw Przemocy wobec kobiet, rozpoczętej 25 listopada (jest to międzynarodowa akcja zainicjowana 12 lat temu przez Womens's Global Leadership Institute). W tym roku w Polsce kampania ta - organizowana przez Centrum Praw Kobiet - przebiega pod hasłem "Dom to nie ring".

W spotkaniu uczestniczyli także: pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Izabela Jaruga-Nowacka i wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski. Najważniejszymi uczestniczkami były jednak kobiety, które wraz ze swoimi najbliższymi doświadczyły przemocy.

Uczestnicy trybunału wskazywali, że jedna trzecia kobiet w Polsce to ofiary przemocy w rodzinie, przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Problem ten nie dotyczy tylko tzw. marginesu społecznego, ale też rodzin bogatych i szanowanych.

* * *

9 grudnia 2003 r. w Senacie, pod patronatem marszałka Longina Pastusiaka, odbyła się zorganizowana przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu, konferencja "Nauczyciel wobec współczesnych wyzwań edukacyjnych". W konferencji wzięli udział parlamentarzyści, eksperci, naukowcy, pedagodzy i przedstawiciele resortu edukacji.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na pilną potrzebę zmiany koncepcji kształcenia młodych Polaków. Polska szkoła nie zaspakaja ambicji poznawczych uczniów, gdyż sami nauczyciele często ich nie mają. Bez zmiany systemu kształcenia nauczycieli i kryteriów doboru do tego zawodu, bez podniesienia jakości nauczania na podstawowym poziomie każda reforma oświaty będzie bezskuteczną kosmetyką.

Nowe standardy kształcenia nauczycieli w szkołach wyższych na studiach zawodowych, studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych stanowią podstawę do dyskusji nad kształtowaniem nowej sylwetki nauczyciela w Polsce.

Celem pośrednim konferencji było, w zamierzeniu organizatorów, zainicjowanie dyskusji i działań w gremiach odpowiedzialnych za kształt i funkcjonowanie polskiej edukacji, a także wstępne przedyskutowanie kierunków działań prowadzących do opracowania perspektywicznego programu szeroko zakrojonej modernizacji systemu kształcenia nauczycieli.

W opinii organizatorów, większość nauczycieli wykonuje zawód bez wymaganych kompetencji, a państwo w dużej mierze przestało koordynować i kontrolować system ich kształcenia i doskonalenia. Dlatego należy podjąć działania zmierzające do jak najszybszej modernizacji systemu kształcenia nauczycieli. Powinna ona uwzględniać wszystkie sfery działań z tym kształceniem związane, od organizacyjno-administracyjnej poczynając, na głęboko przemyślanej sferze merytoryczno-programowej kończąc. Za podstawę opracowania takiego programu przygotowania kadr pedagogicznych należałoby przyjąć m.in.: kompetentnie opracowaną diagnozę stanu kształcenia nauczycieli w Polsce, doświadczenie historyczne, z pracami reformatorskimi Komisji Edukacji Narodowej włącznie, potrzeby kadrowe reformowanej obecnie polskiej edukacji oraz uwarunkowania wynikające z wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Konferencję otworzył i wprowadził w jej tematykę przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Marian Żenkiewicz.

W imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu głos zabrała dyrektor Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli Anna Dakowicz.

Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali referatów problemowych. Prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki mówił o modelach kształcenia nauczycieli w kontekście współczesnych potrzeb rynku pracy. "Koncepcja kształcenia nauczycieli" to temat wystąpienia prof. dr. hab. Bogdana Noweckiego. Prof. dr hab. Józef Półturzycki przedstawił referat poświęcony samokształceniu i doskonaleniu zawodowemu nauczycieli. O roli nauczycieli akademickich w przygotowaniu kadr dla szkolnictwa mówiła prof. dr hab. Zofia Żukowska. "Kierunki przemian w kształceniu nauczycieli za granicą" naświetliła w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Elżbieta Putkiewicz.

W dyskusji podczas konferencji eksperci wskazywali, że w kształceniu nauczycieli powinno kłaść się większy nacisk na umiejętności praktyczne.

A. Dakowicz, dyrektor Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, poinformowała, że nauczyciele są jedną z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce, liczącą około 600 tys. osób. Zaznaczyła, że 90,4% polskich nauczycieli ma już wykształcenie wyższe. Zastrzegła, że pod względem jakości, zakresu tego wykształcenia oraz przygotowania praktycznego wiele jeszcze musi się jednak poprawić.

Zdaniem prof. E. Putkiewicz z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w procesie kształcenia nauczycieli "powinno stworzyć się połączenie między uniwersytetami a szkołami". "Kandydat na nauczyciela powinien mieć możliwość zobaczenia w praktyce tych mądrych rzeczy, których się uczy na uczelni" - podkreśliła.

Uczestnicy konferencji wskazywali, że kształcenie nauczycieli w szkołach wyższych często nie jest dostosowane do zadań w przyszłym zawodzie, ponieważ kładzie nacisk przede wszystkim na wiedzę teoretyczną. Przygotowanie psychopedagogiczne ogranicza się jedynie do bloku wykładów z tego zakresu.

Mówiono również, że program kształcenia nauczycieli powinien uwzględniać nowoczesne techniki informacyjne. Odnosząc się do tego, dyrektor A. Dakowicz poinformowała, że obowiązek taki wprowadza znowelizowana ustawa o systemie oświaty. Zapisano tam także m.in. wymóg znajomości przez przyszłych nauczycieli co najmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,