Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
20 listopada 2003 r. w gmachu Senatu, przed salą posiedzeń, otwarto wystawę "Wrocław i okolice", zorganizowaną z inicjatywy senatora Bogusława Litwińca przez Komisję Kultury i Środków Przekazu, we współpracy z wrocławskim Biurem Wystaw Artystycznych, pod patronatem marszałka Longina Pastusiaka i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Wystawę otworzył marszałek L. Pastusiak, który powiedział:
W imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i własnym, serdecznie witam w budynku Senatu RP na otwarciu wystawy pt.: "Wrocław i okolice".
Na wstępie chcę podkreślić, że hall przed salą posiedzeń Senatu RP, w którym znajdujemy się w tej chwili, jest miejscem, gdzie często organizowane są różnotematyczne wystawy. Są one poświęcane zarówno ważnym wydarzeniom historycznym, jak i współczesnym.
Dzisiejsza wystawa jest kontynuacją cyklu "Sztuka współczesna w Senacie RP". Powstała ona dzięki zabiegom senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Jestem ogromnie rad, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej tak aktywnie pośredniczy w przepływie współczesnych idei artystycznych do publiczności, w tym szczególnie do młodzieży. Dla licznych wycieczek szkolnych odwiedzających gmach parlamentu organizowane wystawy są swoistą formą edukacji. Młodzi ludzie, poprzez każdy kontakt ze sztuką, rozwijają swoją wrażliwość estetyczną, uczą się reagowania na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie.
Wystawione prace są autorstwa znanych i uznanych artystów sztuki współczesnej. Kilku z nich to profesorowie wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Eksponaty na naszej wystawie wprowadzają widza w świat wykreowany przez artystów. Pozwalają na żywo oglądać i współuczestniczyć w swoistym spektaklu o Wrocławiu - mieście szczególnym - i jego okolicach. Wystawione prace eksponują obraz Wrocławia i jego okolic, szczególnie we współczesnej rzeczywistości, chociaż niektóre odwołują się także do wydarzeń historycznych z życia miasta.
Wystawa ta ma charakter dość nietypowy. Podstawowym kryterium przy jej tworzeniu była konwencja żartu artystycznego. Nieco zburzyło to klasyczne standardy, zgodnie z którymi odbiorca ma kontakt ze sztuką w atmosferze powagi i niekiedy sztuczności. Dzisiejsza wystawa jest pod tym względem mało konwencjonalna. Jest po prostu dowcipna i zabawna, pełna humoru.
Chociaż sztuka współczesna budzi w nas często kontrowersyjne emocje, szczególnie kiedy jest świadomie antyestetyczna, to jestem przekonany, że oglądane dzisiaj eksponaty wyzwolą odczucia pozytywne: wzbudzą sympatię i rozbawienie, czego sobie i Państwu życzę.
Otwieram wystawę i serdecznie zapraszam do jej obejrzenia.
Jednocześnie bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.
* * *
20 listopada 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał na ręce Jego Ekscelencji Lorda Falconera of Thoroton, Lorda Kanclerza Izby Lordów Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, depeszę kondolencyjną:
"Wstrząśnięty wiadomością o tragicznym w skutkach zamachu terrorystycznym na placówkę banku i Konsulatu Generalnego Wielkiej Brytanii w Stambule, składam na Pana ręce wyrazy szczerego współczucia i żalu w imieniu własnym oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Łączę się ze wszystkimi, którzy wskutek tego zamachu stracili bliskich i wszystkimi poszkodowanymi w tym zamachu.
Mam nadzieję, że sprawcy tej bezprzykładnej zbrodni zostaną ukarani".
Tego samego dnia marszałek Senatu przesłał depeszę kondolencyjną przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Republiki Turcji Bulentowi Arincowi:
"Wstrząśnięty wiadomością o tragicznym w skutkach zamachu terrorystycznym na placówkę banku i Konsulatu Generalnego Wielkiej Brytanii w Stambule, składam na Pana ręce wyrazy szczerego współczucia i żalu w imieniu własnym oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Łączę się w głębokim żalu ze wszystkimi, którzy wskutek tego zamachu stracili bliskich i wszystkimi poszkodowanymi w tym zamachu".
* * *
26 listopada 2003 r. w Belwederze odbyło się dziewiąte spotkanie Grupy Refleksyjnej w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. W spotkaniu wziął udział prezydent Aleksander Kwaśniewski, a także m.in. przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefa Grabowska, przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy, posłowie Artur Balazs i Ryszard Kalisz, Tadeusz Mazowiecki, Jan Kułakowski i Piotr Nowina-Konopka.
Dyskusja była poświęcona przebiegowi konferencji międzyrządowej, perspektywom jej zakończenia oraz dialogowi społecznemu na temat przyszłego Traktatu Konstytucyjnego. W ramach wprowadzenia do dyskusji informację o przebiegu prac konferencji przedstawił dyrektor Departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda. Profesor Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych, odniosła się natomiast do problematyki dialogu z opinią publiczną, poświęconego wynikom prac konferencji międzyrządowej oraz miejscu Polski w rozszerzonej Unii Europejskiej.
Uczestnicy spotkania podkreślali konieczność wzmocnienia dialogu z polską opinią publiczną oraz upowszechnienia wiedzy o zapisach przyszłego Traktatu Konstytucyjnego. Wskazywano, że debata publiczna powinna obejmować jak najszerszy zakres spraw, wykraczając poza problematykę systemu ważenia głosów w Radzie Europejskiej i koncentrując się na tworzeniu koncepcji miejsca i roli Polski w rozszerzonej Unii Europejskiej.
* * *
27 listopada 2003 r. marszałek Longin Pastusiak otworzył w Warszawie w Stołecznym Klubie Garnizonowym XII Targi Książki Historycznej.
Na targach 71 wystawców zaprezentowało ponad 1500 tytułów książek historycznych. Tradycyjnie w dniu rozpoczęcia targów wręczono nagrody Klio 2003 za najlepsze książki historyczne w kategorii autorskiej, edytorskiej, monografii naukowej i varsavianów, a także nagrodę historyczną im. prof. Jerzego Skowronka.
W czasie czterodniowych targów przewidziano liczne imprezy towarzyszące: konferencje, prelekcje, spotkania autorskie, prezentacje nowości księgarskich, pokazy filmów historycznych.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment