Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

3 października 2003 r. w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski uroczyście ratyfikował protokoły do Traktatu Północnoatlantyckiego o akcesji siedmiu państw przystępujących do NATO.

W uroczystości uczestniczyli: prezes Rady Ministrów Leszek Miller, wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, przedstawiciele Sejmu i Senatu, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Czesław Piątas, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, goście honorowi: przewodniczący Senatu Rumunii Nicolae Văcăroiu, minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Antanas Valionis, były przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Vytautas Landsbergis, były minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk, prof. Zbigniew Brzeziński, ambasadorowie państw przystępujących do NATO, ambasadorowie państw członkowskich NATO oraz ministrowie Kancelarii Prezydenta RP.

* * *

3 października 2003 r. w Krakowie odbył się pogrzeb prof. Tadeusza Zielińskiego, senatora I kadencji Senatu RP, przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.

Prof. T. Zieliński zmarł 28 września 2003 r. w Krakowie. Był w latach dziewięćdziesiątych rzecznikiem praw obywatelskich, a także ministrem pracy i polityki socjalnej.

* * *

4 października 2003 r. w Wiedniu po raz pierwszy odbyło się dyktando z języka polskiego dla austriackiej Polonii.

Konkurs zorganizowały wiedeńskie Stowarzyszenie "EuropaContext", Polskie Radio Katowice i stacja Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Patronat nad imprezą objęli marszałek Senatu Longin Pastusiak i ambasador RP w Austrii Irena Lipowicz.

O tytuł Austriackiego Mistrza Polskiej Ortografii mogą się ubiegać osoby, które od co najmniej 5 lat mieszkają w Austrii. Główna nagroda to 1 tys. euro, dwie kolejne - 500 i 300 euro.

Jurorami konkursu są profesorowie: Jerzy Bralczyk, Walery Pisarek, wykładowca w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego ks. doc. dr Bonifacy Miązek, wykładowca języka polskiego w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych w Eisenstadt Urszula Kulińska oraz Krystyna Bochenek.

* * *

11 października 2003 r., w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji "Dnia Pułaskiego".

Podczas uroczystości marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję bardzo za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, zorganizowaną z okazji 224. rocznicy śmierci naszego wybitnego rodaka Kazimierza Pułaskiego.

W imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i własnym, z przyjemnością spotykam się z Państwem w tym uroczystym dniu - "Dniu Pułaskiego", pod pomnikiem wielkiego Polaka, o którym wybitny historyk i biograf Kazimierza Pułaskiego Władysław Konopczyński w 1931 roku pisał /cytuję/:

"Był Pułaski pierwszym szermierzem wolności ludu, wyrazicielem tego polskiego entuzjazmu, który sprawił, żeśmy narodom walczącym o wolność posłali cały zastęp Bemów, Wysockich, Chrzanowskich, Dembińskich i Mierosławskich".

W minionych stuleciach, gdziekolwiek toczyły się walki o wolność i niepodległość, prawie zawsze brali w nich udział Polacy. Nazwiska naszych rodaków były wśród tych, którzy walczyli i ginęli za wolność i niepodległość także innych narodów. Do nich, bez wątpienia, należał Kazimierz Pułaski, syn ziemi wareckiej, uważany za bohatera "dwóch kontynentów". Zapisał się on w historii Polski i historii Stanów Zjednoczonych, jako wybitny żołnierz i dowódca.

Swoją miłością do wolności połączył nie tylko dwa, tak odległe miejsca na kuli ziemskiej, jak Polska i Stany Zjednoczone. Uświadomił swym współczesnym i następnym pokoleniom, najcenniejsze wartości człowieka w walce o niepodległość. Był jednym z pierwszych żołnierzy zastępu Polaków, którzy gotowi byli wspierać walkę o wolność tam, gdzie historia tego wymagała.

Jego dość krótkie, bo zaledwie trzydziestokilkuletnie, życie obfitowało w niezwykłe i bohaterskie czyny. Za życia śpiewano o nim pieśni i tworzono strofy poetyckie, jako o konfederacie barskim i potomku historycznego rodu, obrońcy Częstochowy i wielu innych twierdz. Nazywany jest "ojcem kawalerii amerykańskiej" i niewątpliwie jest wielką postacią w historii narodów Polski i Stanów Zjednoczonych. Naród amerykański dał wyraz swego uznania dla bohatera spod Brandywine i jednego z pierwszych uczestników rewolucji amerykańskiej. Dzisiejszy dzień 11 października, który jest datą śmierci Pułaskiego po bitwie pod Savannah, w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest jako Dzień Pułaskiego. Odbywają się słynne parady ku czci bohatera.

Naukowcy amerykańscy uznają Kazimierza Pułaskiego za jednego z najważniejszych uczestników walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dla amerykańskich środowisk polonijnych jest on powodem do dumy, jako jeden z tych, którzy współtworzyli historię Stanów Zjednoczonych.

Pułaski odniósł wiele ran w bitwach, w których wykazywał się żołnierskim męstwem. Dawał osobisty przykład żołnierzom, jak walczyć i jak zwyciężać. Nieraz miano mu za złe, że narażał się i wystawiał na niebezpieczeństwo. Przypominano, że podstawową rolą dowódcy jest organizować walkę i przewodzić jej.

Zawiłe losy czasów Konfederacji Barskiej i rewolucji amerykańskiej były okresem, w którym osobisty przykład dowódcy znaczył bardzo wiele dla żołnierzy. Żołnierze Konfederacji Barskiej i uczestnicy rewolucji amerykańskiej zdawali sobie doskonale sprawę z nierówności sił w walce, jaką toczyli. Wierząc w zwycięstwo, byli pewni, że rozgrywają etap walki, której efekty będą widoczne w przyszłości. Nikt lepiej nie rozumiał tego niż Kazimierz Pułaski. Może właśnie dlatego, że jako dowódca starał się być także żołnierzem i swą odwagą porywał do walki innych.

Często, gdy wspominamy wielkie postacie naszej historii - bohaterów narodowych - szukamy potwierdzenia prawd współczesnych, osadzenia symboli w realiach dnia dzisiejszego. Tak jest również w przypadku Kazimierza Pułaskiego. W poszukiwaniu tego, co łączy państwa i narody, bohater ten potwierdza istnienie wielu wspólnych płaszczyzn między Polską współczesną a Stanami Zjednoczonymi. Potwierdza wspólne pragnienie, aby przyszłość była lepsza, oparta na wzajemnym szacunku i przyjaźni, przybliżaniu kultur i obyczajów.

Nasz wielki pisarz - noblista Henryk Sienkiewicz, na przykładzie Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, tak pisał o związkach polsko-amerykańskich /cytuję/: "Walczyli oni za wolność Stanów Zjednoczonych, przez co zapewnili Polakom prawo moralne do tej ziemi i umiłowawszy ten kraj swobody, a zarazem przechowując wielką i niewygasłą miłość do Polski, zostawili wam przykład, jak pogodzić i połączyć ze sobą te uczucia".

Przyszłość Europy i całego świata leży we wzajemnym zrozumieniu i pokojowym współistnieniu. Niezbędne jest zrozumienie i wzajemny szacunek narodów i państw, aby mogły zgodnie współistnieć we współczesnej rzeczywistości. Musimy mieć tę świadomość.

Powinniśmy także pamiętać, że wszystkie pokolenia Polaków cechowała żarliwa miłość do Ojczyzny i umiłowanie wolności.

Dowody tego na miarę swoich czasów i ideałów stulecia dał gen. Kazimierz Pułaski - polski i amerykański bohater narodowy.

Powroty do przeszłości są z reguły refleksjami nad teraźniejszością i przyszłością.

Uważam, że nasi bohaterowie z przeszłości, tacy jak Kazimierz Pułaski, byli swoistymi prekursorami tych współczesnych, dla których niezależność narodowa, a jednocześnie pokojowe współistnienie z innymi narodami i państwami, są ideami nadrzędnymi.

Dzisiaj, stojąc przed pomnikiem wielkiego syna ziemi wareckiej, wielkiego Polaka, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, mamy tę świadomość. W ogarniającym cały świat procesie globalizacji, przyjaźń Polski z pierwszą potęgą świata Stanami Zjednoczonymi, udział w NATO, stanowi podstawę dla naszej niepodległości i suwerenności.

Dziękuję za uwagę. Wyrażam uznanie dla organizatorów "Dnia Pułaskiego" w Warce. Wszystkim uczestnikom dzisiejszych uroczystości życzę miłych wrażeń i wspomnień oraz refleksji nad przeszłością i teraźniejszością.

Nie zapominajmy o przeszłości, pielęgnujmy ją i szanujmy, bo naród bez przeszłości nie ma przyszłości. Naród trwa dzięki swojej kulturowej świadomości, dzięki wiedzy historycznej i jej kumulacji.

* * *

12 października 2003 r. na Białorusi odbyły się uroczystości z okazji 60. rocznicy bitwy pod Lenino.

W uroczystościach wzięli udział: premier Leszek Miller, wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tadeusz Iwiński, ambasador RP w Republice Białoruskiej Tadeusz Pawlak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Załucki, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres, biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź, prawosławny Ordynariusz Wojskowy Mirosław Chodakowski-Miron, premier Białorusi Siarhiej Sidorski, przedstawiciele władz Federacji Rosyjskiej, kombatanci różnych frontów i bitew II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej, celebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia, połączonej z modlitwami ekumenicznymi. Następnie odbył się apel poległych, złożono też wieńce pod Mauzoleum Bitwy pod Lenino.

* * *

12 października 2003 r. odbyły się wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 23, obejmującym obszar województwa podlaskiego. Wybory przeprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza, Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku i 838 obwodowych komisji wyborczych. W skład obwodowych komisji wyborczych powołano 7129 wyborców.

W okręgu wybierano 1 senatora spośród 9 kandydatów. Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 937 219.

W głosowaniu wzięło udział (liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania) 52 857 osób. Frekwencja wyborcza wyniosła 5,64%.

Liczba kart ważnych z głosami nieważnymi wyniosła 1 268, co stanowi 2,40% ogólnej liczby kart ważnych.

Liczba kart ważnych z głosami ważnymi wyniosła 51 567, co stanowi 97,60% ogólnej liczby kart ważnych.

Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów ważnych:

1. Bagiński Mieczysław 4304

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego

2. Bil-Jaruzelski Krzysztof Janusz 10 516

zgłoszony przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy

3. Jurgiel Krzysztof 18 198

zgłoszony przez Komitet Wyborczy "Prawo i Sprawiedliwość"

4. Kaczyński Marek 10 635

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin

5. Klimowicz Tadeusz Maciej 2121

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Unia Polityki Realnej

6. Milewski Artur Kazimierz 736

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Artura Kazimierza Milewskiego

7. Olszewski Mariusz Jacek 403

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Alternatywa Partia Pracy

8. Soroka Andrzej Janusz 1604

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Partii Ludowo-Demokratycznej

9. Zgrzywa Sławomir 3050

zgłoszony przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że w wyniku przeprowadzonych wyborów w województwie podlaskim, w okręgu wyborczym nr 23, senatorem został wybrany Krzysztof Jurgiel, zgłoszony przez Komitet Wyborczy "Prawo i Sprawiedliwość".

* * *

Marszałek Longin Pastusiak przesłał z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II list gratulacyjny:

"Wasza Świątobliwość,

Na Srebrny Jubileusz pontyfikatu Waszej Świątobliwości pragnąłbym przesłać moje najwyższe wyrazy podziwu i szacunku. Spełnianiem swej misji przez te wszystkie lata, składaniem świadectwa najwyższemu dobru i prawdzie, głoszeniem tego dobra i prawdy na przekór wszystkim trudnościom, niezrozumieniu i oporom, osobistym docieraniem do każdego rejonu kuli ziemskiej, gdzie czekają na Waszą Świątobliwość chcąc Go przyjąć i słuchać, wzbudza Wasza Świątobliwość najwyższy podziw i miłość.

Chciałbym zapewnić o nieustających zabiegach ze strony polskiego Parlamentu w sprawie zapisu o wartościach chrześcijańskich w preambule do konstytucji Unii Europejskiej. Moim gorącym pragnieniem jest, by odpowiedni zapis mógł zostać zatwierdzony tak, by stanowił uświetnienie Jubileuszu Waszej Świątobliwości.

Pragnę przekazać najszczersze słowa podziwu dla Waszej Świątobliwości i najserdeczniejsze życzenia zdrowia i sił".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,