Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
W związku z zamachem bombowym na siedzibę ONZ w Bagdadzie marszałek Longin Pastusiak przesłał na ręce sekretarza generalnego Kofi A. An
nana list:"Głęboko poruszony tragicznym zamachem na siedzibę ONZ w Bagdadzie w dniu 19 sierpnia 2003 r., składam najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zamachu. Atak terrorystyczny na bezbronnych pracowników ONZ zasługuje na stanowcze potępienie i nie powinien być przeszkodą dla dalszych działań społeczności międzynarodowej na rzecz stabilizacji sytuacji w Iraku".
* * *
22 sierpnia 2003 r. w olsztyńskiej hali Urania rozpoczął się 1. memoriał trenera siatkarskiej reprezentacji Polski
Huberta Jerzego Wagnera. Podczas oficjalnego otwarcia odsłonięto tablicę poświęconą pamięci tego szkoleniowca. W uroczystości uczestniczył marszałek Longin Pastusiak, a także przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stefan Paszczyk.W memoriale biorą udział reprezentacje Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Polski.
* * *
27 sierpnia 2003 r. w parku im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika ku Czci Polskich Lotników Poległych w latach 1939-45
.W uroczystości wzięli udział prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, parlamentarzyści, członkowie rządu, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy Warszawy.
* * *
28 sierpnia 2003 r. odbyła się konferencja prasowa marszałka Longina Pastusiaka na temat idei stworzenia Centrum przeciwko Wypędzeniom. Ideę powstania takiego centrum w Berlinie od trzech lat forsuje niemiecka fundacja, kierowana przez przewodniczącą Związku Wypędzonych Erikę Steinbach oraz polityka SPD Petera Glotza. Koncepcja ta nie znajduje poparcia u wielu niemieckich polityków, w tym kanclerza Gerharda Schroedera, szefa niemieckiego MSZ Joschki Fischera i prezydenta Johanesa Raua. Niemieccy chadecy natomiast zgodnie popierają propozycję Steinbach i Glotza.
Jak stwierdził podczas konferencji marszałek Senatu, jeżeli Centrum przeciwko Wypędzeniom ma w ogóle powstać, to tylko pod auspicjami organizacji międzynarodowych, jako ostrzeżenie o skutkach konfliktów zbrojnych i przeciwko przyszłym aktom, które mogłyby doprowadzić do ta
kich tragedii."Jeżeli Niemcy chcą rozdrapywać rany przeszłości, to nikt nie może im tego zabronić, tylko dlaczego próbują nas w to wciągnąć" - powiedział marszałek L. Pastusiak.
Marszałek negatywnie odniósł się do pojawiających się co jakiś czas sugestii, by centrum było zlokalizowane w Polsce - we Wrocławiu, w Warszawie czy Goerlitz-Zgorzelcu. Zdaniem marszałka, zbudowanie takiego centrum poza Niemcami "zeuropeizowało i umiędzynarodowiłoby tylko ten problem".
"Zgoda na utworzenie takiego centrum w Polsce byłaby błędem politycznym. Jeśli będzie to centrum wypędzenia Niemców z Polski, Kaliningradu i Czechosłowacji, to stanie się miejscem pielgrzymek niemieckich przesiedleńców. Stanie się zatem czynnikiem jątrzącym stosunki polsko-niemieckie, a nie - jak przekonują niektórzy zwolennicy tej idei - pogłębiającym proces pojednania. To będzie jednoznacznie negatywnie kojarzone z Polską" -stwierdził marszałek L. Pastusiak.
Polityk krytycznie odniósł się także do samej idei współprzewodniczącej Fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom Eriki Steinbach. Jego zdaniem, "nie tylko nie służy to dialogowi polsko-niemieckiemu, ale może pogorszyć nasze wzajemne stosunki". "Odnoszę wrażenie, że pani Steinbach chciałaby się podzielić odpowiedzialnością z nami za skutki II wojny światowej, a może także za jej wywołanie" - dodał.
Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że jedną z największych wartości w stosunkach polsko-niemieckich jest pojednanie, jakie się dokonało, i należy unikać wszelkich inicjatyw, które mogłyby nadwerężyć, czy wręcz zniweczyć ten dorobek pojednania.
Marszałek dodał, że obecnie na świecie żyje 21,5 mln uchodźców na wszystkich kontynentach. "To jest wielki problem i jeśli chcemy zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na dramat milionów ludzi pozbawionych swojego dobytku i stron ojczystych, to niech zajmą się tym międzynarodowe organizacje, takie jak ONZ czy Rada Europy" - powiedział marszałek L. Pastusiak.
* * *
30 sierpnia 2003 r. w Radomiu odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze "Air Show - 2003
". Tegoroczne pokazy lotnicze zbiegły się w czasie z obchodami 85-lecia Lotnictwa Polskiego i 100-lecia lotnictwa światowego. Głównym organizatorem imprezy było Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, a współorganizatorami Aeroklub Polski, Agencja Mienia Wojskowego i władze miasta Radomia. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.Na pokazach lotniczych obecni byli marszałek Senatu Longin Pastusiak, wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz, premier Leszek Miller, wicepremier Marek Pol, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński wiceminister infrastruktury Andrzej Piłat.
W Międzynarodowych Pokazach Lotniczych wzięły udział zespoły i piloci indywidualni z sił powietrznych 15 państw: Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Ponadto swoje samoloty zademonstrowały międzynarodowe korporacje lotnicze i producenci krajowi. W różnych formach pokazów dynamicznych i statycznych, w ramach "Air Show -
2003", zaprezentowanych zostało ponad 150 statków powietrznych, w tym także konstrukcje historyczne.Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment