Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
KRONIKA SENACKA
2 sierpnia 2003 r. senator Włodzimierz Łęcki, za zasługi dla rozwoju bamberskiej kultury, otrzymał odznakę "Złotej Bamberki".
Tego dnia po raz ósmy obchodzono w Poznaniu Święto Bamberskie, które jest nawiązaniem do pierwszego osadnictwa mieszkańców Bambergii w podpoznańskich wsiach.
Pierwszego sierpnia 1719 roku podpisany został pierwszy kontrakt między poznańskim magistratem a przybyszami z Bambergu. Kontrakt dotyczył osadnictwa Bambrów w podpoznańskim Luboniu.
Od ośmiu lat, na pamiątkę tego wydarzenia, Towarzystwo Bambrów Poznańskich w każdą pierwszą sobotę sierpnia organizuje Święto Bamberskie.
Osadnicy przyjechali do Wielkopolski przetrzebionej wojną i zarazami. Bambrzy zamieszkali w podpoznańskich wsiach, które z czasem zostały włączone do miasta. Zasymilowali się z mieszkańcami Wielkopolski, między innymi dlatego że także byli katolikami.
Określenie "Bamber" szybko przestało dotyczyć wyłącznie przybyszy z Bambergu. Już ponad 100 lat temu stosowano je do wszystkich chłopów z podpoznańskich wsi.
* * *
15 sierpnia 2003 r. w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego.
Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego obecni byli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, przedstawiciele rządu, szef Sztabu Generalnego WP gen. Czesław Piątas, biskup polowy WP Leszek Sławoj Głódź
, kapelani duszpasterstwa wojskowego innych Kościołów wyznaniowych, nowo nominowani generałowie, dowódcy jednostek i wzorowi żołnierze z tegorocznej promocji, posłowie, senatorowie, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Prezesa Rady Ministrów, duchowieństwa, organizacji społecznych, politycznych i młodzieżowych, attache wojskowi akredytowani w Warszawie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent złożył życzenia wszystkim żołnierzom, kombatantom, żołnierzom w stanie spoczynku i rezerwy oraz tym, którzy pełnią służbę w misjach pokojowych. Podkreślił, że są oni "chlubą społeczeństwa".
Uroczystości rozpoczęło oddanie salw armatnich. Po zmianie wart i przemówieniu prezydenta złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zademonstrowała musztrę paradną. Część reprezentacyjnych oddziałów, w tym pododdziały konne, przemaszerowało do Łazienek, gdzie do 22.00 trwał okolicznościowy festyn.
Tego samego dnia na dziedzińcu Belwederu, w obecności przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, rządu, Sztabu Generalnego WP i duchowieństwa, odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń i podziękowań.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment