Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

16 maja 2003 r. w związku z 83. rocznicą urodzin Ojca Świętego - Jana Pawła II marszałek Longin Pastusiak przesłał jubilatowi życzenia w imieniu Senatu RP i własnym:

"Pełni podziwu i ogromnego szacunku dla niezwykłej i wytrwałej pracy Ojca Świętego, dla Jego wielkiej siły duchowej i fizycznej, którą przekazuje wszystkim ludziom na całym świecie, życzymy, aby zdrowie i siły dopisywały Waszej Świątobliwości jak najdłużej dla wypełnienia tej niezwykłej misji, jaka została Mu powierzona" - napisał marszałek L. Pastusiak. Marszałek poprosił Ojca Świętego, by zechciał przyjąć wyrazy najwyższego szacunku i poważania.

* * *

16 maja 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał życzenia Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu z okazji jego 90. urodzin:

"W ciągu tych wszystkich lat Pana niezłomna postawa dla bardzo wielu Polaków była drogowskazem i wzorem postawy moralnej i narodowej" - napisał m.in. marszałek Senatu.

Bo przecież Jan Nowak-Jeziorański to nie tylko dzielny żołnierz z lat ostatniej wojny, znakomity dziennikarz i pisarz oraz niestrudzony działacz polityczny, ale człowiek - instytucja "narodowa". Swoją postawą pokazał Pan, jak służyć ludziom i Polsce" - stwierdził L. Pastusiak.

Marszałek Senatu życzył jubilatowi "wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, dużo sił i zdrowia i satysfakcji z pracy dla dobra kraju".

* * *

17 maja 2003 r. w gmachu Senatu, z inicjatywy senatora Roberta Smoktunowicza, odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół noszących imię UNICEF z reprezentantami Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Celem spotkania było przekazanie informacji o celach UNICEF na świecie i w Polsce, podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i określenie planów na bieżący rok.

* * *

19 maja 2003 r. w gmachu Senatu, pod patronatem przewodniczącej Komisji Spraw zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Genowefy Grabowskiej, odbyła się symulacja obrad ASEAN (Zgromadzenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), zorganizowana przez Forum Młodych Dyplomatów i Studenckie Koło Naukowe Negocjacji, Komunikacji i Psychologii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Celem symulacji obrad dotyczących problematyki gospodarczej było przybliżenie problemów regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Organizatorzy zaprosili ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej oraz ambasadorów państw ASEAN, którzy mają swoje przedstawicielstwa w Warszawie.

* * *

20 maja 2003 r. marszałek Longin Pastusiak wystosował listy do ks. abpa Szczepana Wesołego oraz ks. bpa Ryszarda Karpińskiego:

"Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Szczepan Wesoły
Delegat Pryma
sa Polski
ds. Duszpasterstwa Emigracji

Ekscelencjo, Księże Biskupie

Otrzymałem informację o przejściu Ekscelencji w stan spoczynku. W związku z tym faktem, w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, kontynuującego piękną tradycję sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą, pragnę złożyć Ekscelencji serdeczne podziękowanie za znaczący, osobisty wkład w wielkie dzieło zachowania tożsamości narodowej pokoleń naszych Rodaków żyjących poza Polską oraz za tytaniczną pracę na rzecz utrzymania i umacniania więzi pomiędzy Krajem a Emigracją, Polonią i Polakami za granicą w ciągu trwającej blisko pół wieku posługi kapłańskiej waszej Ekscelencji.

Chciałbym wyrazić szczególne uznanie dla wielkich zasług, jakie Wasza Ekscelencja położyła, dla naukowej analizy kondycji polskiej emigracji żyjącej w warunkach dwukulturowości, dla dokumentowania dorobku kulturowego pokoleń polskiego Wychodźstwa, a także wkładu polskiej diaspory we wzrost prestiżu tej grupy oraz w rozwój krajów osiedlenia. Realizacji tych celów znakomicie służy Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji w Rzymie, którego działalność znam i wysoko cenię.

Wiem, że przedmiotem specjalnego zainteresowania i troski ze strony Waszej Ekscelencji zawsze były sprawy młodego pokolenia polskiej emigracji. Temu nadrzędnemu celowi poświęcona była wieloletnia, wytężona praca Waszej Ekscelencji jako Przewodniczącego Rady Polskiej Macierzy Szkolnej, zasłużonej organizacji polonijnej, która wkrótce obchodzić będzie swój złoty jubileusz.

Uznanie dla wiedzy i ogromnego autorytetu Waszej Ekscelencji wśród polskiej diaspory w świecie, z którą Ekscelencja pozostawał w żywym, bezpośrednim kontakcie - że wspomnę udział Ekscelencji w niedawnych Obchodach Uroczystości Jubileuszowych w Republice Południowej Afryki - znalazły wyraz w powierzeniu Ekscelencji wielu zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji. W sposób szczególny chciałbym podkreślić działalność waszej Ekscelencji jako konsultora Papieskiej Rady ds. Emigrantów i Podróżujących oraz Przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II.

Rola duszpasterstwa wśród polskiej emigracji została szeroko rozpoznana przez krajowe i emigracyjne środowiska naukowe, a bogactwo literatury przedmiotu jest ogromne. Dla mnie wszakże - jako humanisty - miarą rzeczy jest człowiek. To z tej perspektywy, z perspektywy każdego z polskich emigrantów, który znalazłszy się z dala od Ojczyzny czuł lęk i zagubienie w nowej, nie zawsze przyjaznej rzeczywistości, należy oceniać rolę księży i sióstr pracujących na rzecz środowisk polonijnych.

Za tę wielką pracę wykonaną przez Waszą Ekscelencję w służbie Kościoła i Polonii, dla dobra naszej wspólnej Ojczyzny, Rzeczpospolitej Polskiej, jeszcze raz z serca dziękuję. Tak znakomitych czynów może dokonać tylko Osoba o wielkiej wrażliwości na drugiego człowieka, obdarzona darem empatii i posiadająca podobne, emigranckie doświadczenie.

Pragnę złożyć Waszej Ekscelencji wyrazy głębokiego szacunku oraz życzyć długich lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności, dla dobra i w łączności z tymi, dla których Ekscelencja tak wiele uczynił i którzy są Waszej Ekscelencji tak bardzo bliscy.

Z poważaniem

Longin Pastusiak"

"Jego Ekscelencja
Ks. Biskup Ryszard Karpiński
Delegat Prymasa Polski
ds. Duszpasterstwa Emigracji

Ekscelencjo, Księże Biskupie

Z zainteresowaniem przyjąłem informację o wyborze Waszej Ekscelencji na Delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego dokonała Konferencja Episkopatu Polski na 322. plenarnym zebraniu w dniu 2 maja br.

W imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który pełni w imieniu Państwa Polskiego rolę opiekuna Polonii i Polaków poza granicami, serdecznie gratuluję tego wyboru. To wielkie wyróżnienie, ale też wielka misja, z którą wiążą się oczekiwania środowisk polonijnych i polskich z zagranicy.

Z okazji powierzenia Waszej Ekscelencji tej zaszczytnej funkcji pragnę złożyć najlepsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, wielu sił i wielu sukcesów w pracy na rzecz naszych Rodaków rozproszonych po całym świecie.

Jako Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej dołożę starań, aby nasza wzajemna współpraca układała się owocnie i harmonijnie dla dobra polskiej diaspory oraz dla dobra naszej wspólnej Ojczyzny, Polski.

Z poważaniem

Longin Pastusiak"

* * *

20 maja 2003 r., pod patronatem wicemarszałek Jolanty Danielak, z inicjatywy Parlamentarnej Grupy Kobiet, pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn oraz Fundacji im. Friedricha Eberta, w gmachu Senatu odbyła się konferencja "Kobiety w gremiach decyzyjnych".

W konferencji wzięli udział m.in.: wicemarszałek J. Danielak, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet senator Dorota Kempka, dyrektor Fundacji im. F. Eberta Peter Hengstenberg, pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Izabela Jaruga-Nowacka, dyrektor Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prof. Renata Siemieńska, senator Genowefa Ferenc, przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek, prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych Henryka Bochniarz.

Wygłoszone podczas seminarium referaty, a następnie dyskusje odbyte w grupach tematycznych dotyczyły polityki równościowej w Unii Europejskiej i w traktacie akcesyjnym, uzasadnienia dla uczestnictwa kobiet w procesie podejmowania decyzji, udziału kobiet w życiu politycznym kraju, w gremiach kierowniczych w gospodarczych strukturach państwa oraz w sektorze prywatnym, kobiet sprawujących kierownicze funkcje w organach samorządu terytorialnego, a także w nauce, kulturze, mediach i nauce.

W opinii uczestników konferencji udział kobiet w gremiach decyzyjnych jest nadal znikomy. Dotyczy to zarówno organów sejmowych, senackich, klubów parlamentarnych, jak i władz samorządowych. Podobnie jest we władzach partii politycznych.

"To prawda, że nie ma zbyt wielu kobiet chętnych do robienia tła dla znanych polityków" - mówiła podczas konferencji I. Jaruga-Nowacka. "Jeżeli szuka się nieznanych kobiet, które mają wypełniać listę kandydatów i stanowić otoczenie dla znanego mężczyzny, to nic dziwnego, że trudno znaleźć chętne do takiej roli". W opinii I. Jarugi-Nowackiej, kobiety na listach wyborczych powinny być umieszczane naprzemiennie z mężczyznami. Wówczas chętne na pewno się znajdą.

Prof. R. Siemieńska, która od lat bada udział kobiet w życiu publicznym, jest zdania, że w młodym pokoleniu rośnie przeświadczenie, iż kobiety sprawdzają się w polityce równie dobrze jak mężczyźni. Jednocześnie można zaobserwować działania mężczyzn zmierzające do ograniczania szans kobiet na skuteczne konkurowanie w życiu publicznym.

* * *

20 maja 2003 r. w Pałacu Prezydenckim prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył dyplomy XIII edycji konkursu "Teraz Polska".

W uroczystości udział wzięli m.in.: marszałek Senatu Longin Pastusiak, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzy Hausner, minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik, przewodniczący Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" prof. Leszek Kuźnicki, szef Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szef Gabinetu Prezydenta RP Marek Ungier, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Majkowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Edward Szymański.

Prezydent A. Kwaśniewski wręczył również nagrody MOTYL 2002, przyznawane przez Radę Główną Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier" za najlepsze inicjatywy poprawiające jakość życia osobom niepełnosprawnym.

* * *

23 maja 2003 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w odbywającym się Warszawie Ogólnopolskim szczycie w sprawach dzieci.

Przemawiając do uczestników szczytu, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję bardzo za zaproszenie na dzisiejszą ogólnopolską konferencję pt.: "Szczyt w sprawach dzieci", zorganizowaną przez rzecznika praw dziecka.

Jest to z pewnością ważne wydarzenie w pracach Polski, jako sygnatariusza deklaracji pn.: "Świat dla dzieci", zawartej w dokumencie końcowym Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (sesja odbyła się w Nowym Jorku w dniach 8-10 maja 2002 r.)

Niewiele jest na świecie krajów, które posiadają rzecznika praw dziecka. Jesteśmy jednym z nielicznych.

Pomimo że urząd rzecznika praw dziecka jest w naszym kraju instytucją stosunkowo młodą - istniejącą bowiem na mocy ustawy od dnia 6 stycznia 2000 r. - to prace nad utworzeniem trwały od wielu lat. Potwierdzeniem tego jest zapis zawarty w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., który w art. 72, p. 4 wprowadza podstawy prawne do powołania Rzecznika Praw Dziecka.

W Polsce istnieje wiele instytucji, które zajmują się prawami dziecka. Często jednak działają one w określonym środowisku społecznym i przestrzennym. Niekiedy sytuacja dziecka nie jest nadrzędnym celem ich działalności.

Natomiast ustanowienie rzecznika praw dziecka jest jednoznaczne z istnieniem niezależnej instytucji, która kontroluje i inicjuje wszelkie wysiłki, mające na celu maksymalną ochronę praw dziecka. Po prostu działa w szeroko pojętym interesie dziecka.

Tak więc od chwili ustawowego powołania rzecznika praw dziecka stoi on na straży praw dziecka, a w szczególności jego prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki.

Przez minione lata ukształtowała się ścisła formalna i praktyczna współpraca między Senatem RP a rzecznikiem praw dziecka. Przejawem tej współpracy jest m.in. coroczna informacja z działalności rzecznika, przedstawiana Senatowi. Dzięki tej informacji Senat, tak jak i Sejm, ma możliwość zapoznania się ze stanem przestrzegania praw dziecka w naszym kraju.

Wystąpienia rzecznika praw dziecka, kierowane do Senatu RP poprzez jego komisje, potwierdzają różnorodność problematyki związanej z szeroko pojętą ochroną praw dziecka, a w szczególności kwestii związanych z prawem do ochrony zdrowia, prawem do godziwych warunków życia.

W polskim parlamencie sprawy młodego pokolenia Polaków były w przeszłości i są obecnie przedmiotem ogromnego zainteresowania posłów i senatorów. Wspomnę szczególne zasługi dr Marii Łopatkowej, z inicjatywy której powstały nowe instytucje, służące rodzinie i dziecku, jak np. Komitet Ochrony Praw Dziecka czy Towarzystwo Pomocy Młodzieży. Jako senator III kadencji, podejmowała ona wiele inicjatyw w obronie praw dziecka oraz jego prawa do miłości.

Jak stwierdza preambuła Konwencji o Prawach Dziecka: "dziecko z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu". Władze państwowe w swoich działaniach kierują się tymi wskazaniami. Istota tych wskazań wynika także z zapisów dokumentu "Świat dla dzieci", który Polska podpisała w czasie Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Sprawach Dzieci, zorganizowanej w dniach 8-10 maja 2002 r. w Nowym Jorku

Sądzę, że dzisiejszy Szczyt wychodzi naprzeciw temu zapisowi poprzez fakt, że w istocie stanowi on przykład szerokiego otwarcia na wszystkie środowiska działające na rzecz dzieci. Jednocześnie podejmuje też próbę zainicjowania partnerskiej dyskusji o istotnych problemach dotyczących młodego pokolenia.

Mam nadzieję, że dzisiejsza merytoryczna debata sformułuje propozycje rozwiązań w sferze prawa i praktyki, których celem jest zapewnienie realizacji praw przynależnych dzieciom oraz dającym szanse pomyślnego rozwoju.

Jest to szczególnie istotne w kontekście bliskiej akcesji Polski do Unii Europejskiej. Stwarza ona nowe szanse dla dzieci i młodzieży, przede wszystkim w zakresie edukacji oraz szerszych możliwości korzystania ze światowych zdobyczy nauki, techniki, kultury i gospodarki. Jestem przekonany, że konkluzje, które będą wynikiem Szczytu oraz równolegle obradującego Forum Organizacji Pozarządowych, pozwolą na przybliżenie zamierzonego celu. Wspólne spotkanie - tu i teraz - tak znakomitego grona specjalistów, zarówno teoretyków, jak i praktyków, stanowi swoistą gwarancję wymiernych efektów dyskusji na temat problemów dzieci i młodzieży.

Optymizmem napawa fakt szerokiego udziału trzeciego sektora w dzisiejszej konferencji. Organizacje pozarządowe mają w Polsce najdłuższą tradycję pracy na rzecz dzieci. Ich niezależność, autentyczna troska o dobro dzieci oraz pełne zaangażowanie w realizację wyznaczonych celów są szczególnie cenne we współczesnym świecie.

Jestem przekonany, że wkład przedstawicieli organizacji pozarządowych w przygotowanie dokumentu końcowego Szczytu i Forum, będzie wyrazem zarówno wrażliwości, jak i chęci niesienia bezinteresownej pomocy, w połączeniu z bogatym doświadczeniem zdobytym w pracy z dziećmi i dla dzieci.

Należy podkreślić, że kwestią bezsporną pozostaje konieczność przyznania priorytetowej roli prawom i potrzebom dzieci. Wynika to zarówno z naszych dotychczasowych doświadczeń, jak i wyzwań, które przed nami stoją. Mamy w tym zakresie wiele własnych osiągnięć, a także wiele możliwości do wykorzystania doświadczeń innych państw i organizacji międzynarodowych. Miejmy zatem nadzieję, że zmiany w sytuacji naszych dzieci, oczywiście na lepsze, są w zasięgu możliwości naszego kraju i społeczeństwa. Bo przecież nasze dzieci, to nasza przyszłość. To my współcześni budujemy Polskę dla przyszłych pokoleń. To oni będą w przyszłości kształtowali obraz kraju.

Życzę owocnych obrad oraz zrealizowania twórczych wniosków wynikających z dzisiejszej konferencji. Jestem przekonany, że cel, jakim jest opracowanie i przyjęcie dokumentu "Polska dla Dzieci", zostanie osiągnięty w trakcie prac Ogólnopolskiego Szczytu w Sprawach Dzieci. Tak, aby było to z korzyścią dla naszych dzieci i młodzieży oraz dla całej Rzeczypospolitej.

* * *

26 maja 2003 r. w gmachu Senatu otwarto wystawę prac plastycznych dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego "Senat w twórczości plastycznej dzieci".

Między październikiem ubiegłego a marcem bieżącego roku Szkoła Podstawowa im. Senatu RP w Braniewie, pod patronatem marszałka Senatu Longina Pastusiaka, przeprowadziła w województwie warmińsko-mazurskim w szkołach podstawowych oraz gimnazjach konkurs wiedzy o Senacie. Efektem tych zmagań było m.in. ponad sto prac plastycznych zrealizowanych bardzo różnymi technikami - przestrzenne makiety, rysunki, malunki, wydzieranki itp. Na wystawie zaprezentowano wybór dzieł opatrzonych komentarzami autorów oraz co ciekawszymi cytatami z prac pisemnych dzieci biorących udział w konkursie.

* * *

29 maja 2003 r. w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Ombudsman a prawo Unii Europejskiej". Przybyli na nią przedstawiciele rzeczników wszystkich państw kandydujących do UE oraz ombudsman europejski prof. Nikiforos Siamandouros. W uroczystości wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Borowski i Longin Pastusiak.

Konferencję otworzył rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll, który podkreślił, że fundamentem wspólnoty europejskiej powinna być wspólnota wartości, dziedzictwa i tradycji oraz traktowanie godności człowieka jako źródła wszelkich praw.

"U korzeni powołania Unii Europejskiej i instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich leżą podobne założenia: umocnienie godności człowieka, zapewnienie mu bezpieczeństwa i takiego statusu materialnego, by mógł zaspokajać swoje potrzeby" - powiedział A. Zoll. Dodał, że integracja z UE to nie tylko wyzwanie dla ministrów finansów i skarbu państwa, ale także dla rzecznika.

W swoim wystąpieniu podczas konferencji marszałek L. Pastusiak powiedział:

Dziękuję bardzo za zaproszenie na dzisiejszą międzynarodową konferencję rzeczników praw obywatelskich państw kandydujących do Unii Europejskiej nt.: "Ombudsman a prawo Unii Europejskiej".

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce jest instytucją już okrzepłą w swej strukturze i działalności. Instytucja ta, wzorowana na szwedzkim ombudsmanie, istnieje od ponad 15 lat. Tak więc w naszym kraju, jeszcze przed transformacją społeczno-polityczną, dostrzeżono konieczność powstania instytucji, która by występowała w obronie obywatela w jego relacjach z władzą.

W momencie powstania instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich była w Polsce nowum. W swej niezawisłej działalności stała się z czasem, dla wielu obywateli, ostatnią deską ratunku. Od 1997 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, na mocy uchwalonej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stoi na straży wolności i praw człowieka; bada, czy nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia sprawiedliwości społecznej.

Przez te minione lata ukształtowała się ścisła formalna i praktyczna współpraca między Senatem Rzeczypospolitej Polskiej a Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Przejawem tej współpracy jest m.in. coroczna informacja z działalności Rzecznika, przedstawiana Senatowi.

Dzięki tej informacji Senat, tak jak i Sejm, ma możliwość zapoznania się ze stanem przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w naszym kraju. Parlament uzyskuje więc informacje o realizacji stanowionego przez siebie prawa, a często także o nieprawidłowościach w jego wykonywaniu. Informacja ta pozwala izbie skonfrontować ocenę Rzecznika Praw Obywatelskich ze sprawami przedstawianymi senatorom przez wyborców. Problematyka spraw jest bardzo różna. Na czoło wysuwają się jednak kwestie ważne dla egzystencji ogólnospołecznej. Wynika z nich, że przyczyną wielu spraw napływających do Rzecznika jest nie tylko trudna sytuacja ekonomiczna państwa, ale także brak sprawnej egzekucji prawa i sprawnego wymiaru sprawiedliwości.

Rzecznik Praw Obywatelskich, podobnie jak i Senat, działają w szeroko pojętym interesie społecznym.

Senat w swych pracach podejmuje działania, które wzmacniają rangę i kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich; że wspomnę tylko o wprowadzeniu przez Senat IV kadencji poprawki rozszerzającej uprawnienia Rzecznika przy wnoszeniu kasacji oraz ustawowe zapewnienie współpracy Rzecznika z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ochrony wolności i praw człowieka i obywatela.

Natomiast Senat V kadencji uchwalił poprawkę dotyczącą szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z treścią wniesionej poprawki (do art.133 § 2 kp), zawiadomienia o pozostawieniu pisma w oznaczonym miejscu należy dokonać dwukrotnie.

W działaniach jednoczących Europę dzisiejsza konferencja ombudsmanów państw kandydujących do Unii Europejskiej jest z pewnością istotnym krokiem. Wiadomo powszechnie, że wejście do Unii wiąże się z koniecznością unifikacji prawa szeroko pojętego, ale także w zakresie praw obywatelskich, w tym również praw cudzoziemców z ich prawem wyjazdu, pobytu, pracy i azylu oraz prawem do równego traktowania wszystkich obywateli przy przekraczaniu granic. Odnosi się to także do takich sytuacji, jakie miały miejsce wobec polskich obywateli ubiegających się o wizy wjazdowe do USA oraz niewłaściwe ich traktowanie przy przekraczaniu granicy USA. W tej sprawie wystosowałem, jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, listy do przewodniczącego Senatu USA, do przewodniczącego Izby Reprezentantów oraz do przywódców większości republikańskiej i mniejszości demokratycznej w obu izbach Kongresu amerykańskiego).

Rzecznik Praw Obywatelskich jest jednym z realizatorów idei społeczeństwa obywatelskiego. Jego działalność jest przejawem starań o budowę takiego państwa prawa, w którym działania władzy publicznej podejmowane są dla człowieka traktowanego podmiotowo.

Autorytet urzędu Rzecznika wynika w głównej mierze z faktu powierzania tej funkcji osobom o wysokim autorytecie moralnym, które cieszą się powszechnym szacunkiem i zaufaniem społecznym. W tę funkcję wpisana jest wszechstronna wiedza, obiektywizm i tolerancja, a przede wszystkim wrażliwość na życiowe problemy bliźnich.

Na ręce obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich pana profesora Andrzeja Zolla składam wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich piastujących dotychczas tę zaszczytną funkcję - pani prof. Ewy Łętowskiej, pana prof. Tadeusza Zielińskiego i pana prof. Adama Zielińskiego. Stali oni zawsze na straży wolności i praw człowieka i obywatela. Swoją pracą i postawą zbudowali urząd, który cieszy się wysokim autorytetem i uznaniem społecznym.

Panu profesorowi Andrzejowi Zollowi życzę dalszych skutecznych działań na rzecz utrwalania praw obywatelskich i sprawiedliwości społecznej. Życzę, aby był pan nie tylko rzecznikiem, ale także strażnikiem praw obywatelskich.

Jestem przekonany, że konkluzje z konferencji przybliżą nam perspektywy rozwoju i współpracy ombudsmanów w zjednoczonej Europie. Życzę, aby to międzynarodowe spotkanie rzeczników, pozwoliło wypracować najskuteczniejsze metody działań, mających służyć obronie praw i wolności obywatelskich.

Marszałek M. Borowski w swoim wystąpieniu podkreślał "niezawisłość i niezależność instytucji RPO, prestiż i dar przekonywania osoby, która pełni to stanowisko". Przypominał, że urząd RPO powstał przed 15 laty, gdy Polska była jeszcze w tzw. obozie socjalistycznym.

* * *

29 maja 2003 r. odbyła się konferencja prasowa marszałka Longina Pastusiaka w związku z pierwszym po wojnie w Iraku posiedzeniem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, które odbyło się w dniach 24-28 maja w Pradze.

Marszałek L. Pastusiak, który jest wiceprezydentem zgromadzenia, poinformował, że podczas ostatniego posiedzenia mniej widoczne były napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Francją i Niemcami, które nie wzięły udziału w operacji irackiej.

"Podczas sesji wszyscy mówili, że dziś już nie potrzeba obozu wojny i obozu pokoju, potrzebny jest za to obóz demokracji" - powiedział marszałek Senatu. Jego zdaniem, podczas posiedzenia dominował duch pojednania i chęci znalezienia takich rozwiązań w stosunkach transatlantyckich, które zapewniałyby ich partnerski charakter, a nie rywalizację.

"Sam fakt, że Irak przestał być tak znaczącym źródłem napięć w stosunkach transatlantyckich nie znaczy, że zniknęły problemy we wzajemnych relacjach" - powiedział marszałek.

Podkreślano jednak, jak zaznaczył L. Pastusiak, że niezwykle trwałą tkanką wspólnoty interesów transatlantyckich jest współpraca gospodarcza Stanów Zjednoczonych z Europą. "To są rzeczy trwałe, które nie znikną i które wiążą obydwa brzegi Oceanu Atlantyckiego" - dodał.

Jak stwierdził marszałek L. Pastusiak, w trakcie całej sesji nie spotkał się "z żadnymi krytycznymi uwagami czy zjadliwymi komentarzami na temat udziału Polski w wojnie w Iraku, jakie można było przeczytać w prasie francuskiej i niemieckiej".

"Wręcz przeciwnie, gratulowano nam postawy i statusu międzynarodowego. Mówiono, że Polska podjęła prawidłową decyzję. Podkreślali to nawet Francuzi" - powiedział L. Pastusiak.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment