Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

6 maja 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 24 kwietnia 2003 r. Zgłoszono wówczas propozycje wprowadzenia poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że nad postulowanymi zmianami będzie pracować zespół złożony z przedstawicieli biura legislacyjnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Ponadto komisja postanowiła wystąpić do dr Łucji Chudoby o przygotowanie opinii w sprawie wpływu rozpatrywanej nowelizacji na regulację rynku cukru w Polsce.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z przygotowanymi materiałami, a także wysłuchali opinii przedstawicieli organizacji reprezentujących plantatorów buraków cukrowych, producentów cukru, m.in. Cukrowniczej Izby Gospodarczej, Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Komisji Porozumiewawczej do spraw Cukru oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Wyrazili oni pozytywną opinię na temat proponowanych zmian.

Podczas posiedzenia wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Chodkowski, odpowiadając na pytania senatorów, poinformował, że Agencja Rynku Rolnego nie będzie w tym roku skupować interwencyjnie cukru. Możliwa będzie jednak stabilizacja rynku dzięki wydłużeniu o kwartał sprzedaży cukru przez cukrownie. W planie finansowym agencji na 2003 rok nie ma przewidzianych pieniędzy na skup interwencyjny cukru.

Znowelizowana przez Sejm ustawa przewiduje, że cukier tzw. kwoty A (sprzedaż na rynek krajowy) oraz cukier kwoty B (z dopłatami) będzie mógł być sprzedawany od 1 października roku rozliczeniowego do 30 września następnego takiego roku. Dotychczas cukrownie musiały sprzedać cały cukier z danej kampanii cukrowniczej do 30 czerwca, a więc kwartał przed rozpoczęciem nowej kampanii.

Przedłużenie o kwartał sprzedaży cukru na rynku krajowym pozwoli zaoszczędzić w 2003 roku 735 mln zł z budżetu agencji. ARR nie będzie musiała skupować cukru na zaopatrzenie rynku krajowego od 1 lipca do 30 września, czyli w okresie, gdy w Polsce cukier nie jest produkowany, a jedynie magazynowany.

Sejmowa nowelizacja wprowadza także kary dla producentów cukru za niewnoszenie tzw. opłat cukrowych.

W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Janusza Lorenza.

Zaproponowano m.in. zmianę zmierzającą do zniesienia obowiązku sprzedaży cukru na rynku krajowym po cenie wyższej niż cena interwencyjna, a także doprecyzowanie zapisów dotyczących przeliczania wysokości opłat cukrowych w wypadku izoglukozy i syropu inulinowego.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks celny.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie, które przedstawili szef służby celnej Robert Kwaśniak oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Nowelizacja przyjęta przez Sejm 23 kwietnia br. zakłada, że z cła zwolnione będą paliwa przewożone w standardowych zbiornikach przeznaczonych do działalności gospodarczej i wyposażonych w układy chłodzenia. Ponadto przewidziano możliwość zgłoszenia towaru do oclenia przed jego dostarczeniem do urzędu celnego. Zgłoszenie celne przed przedstawieniem towaru w urzędzie celnym ma usprawnić odprawy w miejscach, gdzie składana jest jednorazowo duża liczba zgłoszeń. Takie ułatwienie może być zastosowane np. przy przewozie przesyłek kurierskich. Również zgłaszanie wniosków drogą elektroniczną ma zmniejszyć biurokrację oraz przyspieszyć odprawy celne.

Nowelizacja ma umożliwić przedłużanie terminów przy ubieganiu się o zwrot lub umorzenie należności celnych, w wypadku gdy niedotrzymanie tych terminów będzie spowodowane nieprzewidzianymi okolicznościami lub działaniem "siły wyższej".

Kolejna zmiana liberalizuje zasady prowadzenia niektórych typów składów celnych. Dotychczas składy celne mogły prowadzić jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Przyjęte regulacje wprowadzają możliwość tworzenia składu celnego przez organy celne.

Sejmowa nowela przewiduje także uproszczenie sposobu naliczania należności celnych dla towarów objętych procedurą uszlachetniania biernego (towarów, które po uszlachetnieniu za granicą wracają do Polski).

Poza zmianami ściśle dostosowującymi do przepisów obowiązujących w UE nowelizacja zawiera również kilka zmian regulujących sprawowanie kontroli celnej. Według rządu wynikają one z konieczności dostosowania przepisów obowiązujących kontrolę celną z przepisami dotyczącymi kontroli skarbowej i podatkowej. Mają się one przyczynić do usprawnienia kontroli oraz sprzyjać rozwojowi handlu zagranicznego.

Podczas dyskusji senatorowie zgłaszali wątpliwości dotyczące m.in. zwiększenia odpowiedzialności zawodowej celników. Sejm rekomendował zapis, by funkcjonariusz celny, przeciwko któremu został skierowany akt oskarżenia, był obligatoryjnie zwalniany ze służby. Wątpliwości biura legislacyjnego wzbudziła zgodność tego zapisu z zasadą domniemania niewinności przed wydaniem orzeczenia przez sąd. Przedstawiciel biura argumentował, że takich przepisów nie stosuje się np. wobec funkcjonariuszy policji.

Reprezentujący resort finansów wiceminister R. Kwaśniak powiedział, że celnicy to osoby, które powinny się cieszyć nieposzlakowaną opinią. Tego zaś nie da się pogodzić z faktem, że przeciwko takiej osobie toczy się np. postępowanie karne.

Zdaniem szefa służby celnej, proponowane w nowelizacji kodeksu celnego zapisy o zwiększeniu odpowiedzialności zawodowej celników spotkały się z pełną aprobatą Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych dyskutowano także o propozycji zwolnienia od cła paliw przewożonych w standardowych zbiornikach naczep lub przyczep wyposażonych w układy chłodzenia, potrzebnych do zapewnienia niezakłóconego działania układu chłodzenia w pojazdach przewożących łatwo psujące się towary.

Resort finansów chce, by limit na paliwo do chłodni był taki, jak w UE, i przeznaczony na cały pojazd, a nie - jak jest teraz - na przyczepę oddzielnie.

Jak stwierdził wiceminister R. Kwaśniak, od 1 stycznia br. obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów, które ogranicza ilość wwożonego do kraju paliwa. Teraz chodzi o wprowadzenie zapisu dotyczącego paliwa do chłodni. Zdaniem wiceministra, rozporządzenie już przynosi wymierne zyski dla polskiego rynku paliw. Do tej pory na przemycie zbiornikowym straty wynosiły około 200-300 mln zł rocznie.

Ostatecznie w głosowaniu Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks celny. Ustalono, że przyjęcie nowelizacji sejmowej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Bogusław Mąsior.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim. Była to kontynuacja posiedzenia z 24 kwietnia br. W tej części obrad uczestniczyła Ewa Kubis, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do omawianej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Tadeusza Wnuka.

W kolejnych punktach porządku dziennego komisja przyjęła stanowiska w sprawie pakietu ustaw ubezpieczeniowych. W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister finansów Andrzej Sopoćko oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych Jan Monkiewicz. Wstępną dyskusję nad ustawami sejmowymi przeprowadzono na posiedzeniu 24 kwietnia br. W wyniku dyskusji zgłoszono propozycje zmian.

Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła zaproponować wprowadzenie 9 poprawek do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora B. Mąsiora.

Do ustawy o działalności ubezpieczeniowej zaproponowano 41 zmian. Komisja zadecydowała, że zarekomenduje je Izbie senator Genowefa Ferenc.

W stanowisku w sprawie ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych zarekomendowano Senatowi wprowadzenie 3 poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Mieczysława Mietłę.

Po rozpatrzeniu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zaproponowała do niej 5 zmian. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Adam Graczyński.

* * *

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego dyskutowali kondycji prasy wojskowej oraz jej rola w promocji obronności i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Otwierając posiedzenie, przewodniczący komisji senator Wiesław Pietrzak podkreślił, że inicjatorką podjęcia tego tematu była senator Maria Berny.

Wiceminister obrony narodowej Maciej Górski, który przedstawił informacje na temat prasy i wydawnictw wojskowych, zwrócił uwagę na przemiany następujące na rynku mediów, przede wszystkim postępującą komercjalizację, wypieranie gazet z rynku przez inne formy medialne. Jego zdaniem, do tej nowej sytuacji powinny się dostosować wydawnictwa wojskowe. Obecnie "Polska Zbrojna" sprzedawana jest w niewielkim stopniu na wolnym rynku, zbyt zapewniają przetargi organizowane przez MON.

Jak stwierdziła redaktor naczelna tygodnika "Polska Zbrojna" i magazynu "Żołnierz Polski" Maria Wągrowska, sondaże Wojskowego Biura Badań Socjologicznych wskazują na mniej więcej 15-procentowy wzrost czytelnictwa prasy wojskowej.

Podczas posiedzenia dyrektor Domu Wydawniczego "Bellona" płk Józef Skrzypiec przedstawił działalność wydawnictwa, obejmującą m.in. książki i prasę. Jak stwierdził, wydawnictwo rozszerza swoją ofertę o media elektroniczne.

Działalność prywatnego miesięcznika "Raport", zajmującego się problematyką wojskową, omówił jego redaktor naczelny Wojciech Łuczak.

Obecny na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego marszałek Longin Pastusiak wyraził pozytywną opinię o prasie i wydawnictwach wojskowych. M. Wągrowskiej i J. Skrzypcowi wręczył honorowe medale senackie.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrzono informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli zaopatrzenia w wodę ludności aglomeracji miejskich oraz kosztów prowadzenia publicznej gospodarki wodno-ściekowej.

Senatorowie zapoznali się z informacją dyrektora departamentu w NIK Andrzeja Głowackiego. Wysłuchano także wypowiedzi głównego inspektora ochrony środowiska Krzysztofa Zaremby, dyrektora Izby Wodociągi Polskie Józefa Wiśniewskiego, a także przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury oraz Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Po wysłuchaniu zaproszonych gości i odbyciu dyskusji Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie zaopatrzenia ludności w wodę oraz kosztów prowadzenia publicznej gospodarki wodno- ściekowej:

"W dniu 6 maja 2003 roku odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Senatu RP, którego tematem było rozpatrzenie informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli zaopatrzenia w wodę ludności aglomeracji miejskich oraz kosztów prowadzenia publicznej gospodarki wodno-ściekowej.

Do senackiej Komisji Ochrony Środowiska wpływa wiele interwencji dotyczących wzrostu cen za wodę i odprowadzenie ścieków, zarówno dla odbiorców komunalnych, jak i przemysłowych.

W obecnej chwili, kiedy tendencje ubożenia społeczeństwa są ogólnie znane, a kondycja wielu przedsiębiorstw jest również bardzo trudna, Komisja podjęła działania legislacyjne, które pozwoliły ministrowi środowiska obniżyć opłaty ekologiczne stanowiące składnik cen za wodę i ścieki.

Komisja wysłuchała wystąpień ministra środowiska, przedstawicieli: Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Najwyższej Izby Kontroli, zapoznała się z opiniami organizacji pozarządowych i ekspertów.

W wyniku przeprowadzonej dyskusji komisja wyraża uznanie dla NIK za wnikliwe, szczegółowe i syntetyczne opracowanie sprawozdań z kontroli.

Komisja stwierdza, że nastąpił znaczny spadek konsumpcji wody, zwłaszcza przez odbiorców komunalnych. Tendencja ta wymuszona jest wzrostem cen wód i może stać się zagrożeniem dla kondycji zdrowotnej, higieny i bezpieczeństwa epidemiologicznego. Aktualne diagnozy stwierdzają, że koszty z tytułu poboru i zużycia wody nie powinny przekroczyć 4% ogółu kosztów utrzymania każdej rodziny polskiej. Wielkość ta jest często przekraczana.

Komisja stwierdza, że na tle bardzo skromnych zasobów wodnych naszego kraju niedopuszczalne jest marnotrawstwo wody (niekiedy dochodzące do 30%) spowodowane złym stanem technicznym urządzeń wodnych, niegospodarnym zarządzaniem zasobami wodnymi. Całość kosztów strat i często złego gospodarowania pokrywają odbiorcy. W związku z tym istotne jest uściślenie kontroli, przez kompetentne organy, nad działalnością i funkcjonowaniem przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką wodno-ściekową. Tematem wartym rozważenia jest również odciążenie przedsiębiorstw komunalnych (np. tych, które przeprowadzają modernizacje, remonty, rozbudowy) od opłat związanych z podatkami i opłatami lokalnymi.

Komisja wyraża opinię, że prywatyzacja sektora komunalnego nie wydaje się być trafnym rozwiązaniem dla tego sektora. Do prywatyzacji sektorów obejmujących monopole naturalne należy podchodzić z dużą ostrożnością, korzystając z dotychczasowych doświadczeń własnych i innych krajów.

Komisja zwraca się do:

- ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie dotyczące rozporządzenia ministra zdrowia nakładające obowiązek badania około 80 parametrów jakości wody do picia, co stanowi liczbę niespotykaną w innych krajach,

- ministra finansów, ministra infrastruktury i prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast o przeprowadzenie wspólnie z resortem środowiska analizy uzasadnionych kosztów produkcji wody i odprowadzenia ścieków;

- ministra środowiska i ministra infrastruktury o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków z 7 czerwca 2001 roku, która umożliwi lepszą kontrolę przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Komisja wnioskuje o przeprowadzenie kolejnej kontroli przez NIK dotyczącej gospodarowania wodą w pierwszym kwartale roku 2004 za rok 2003".

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zakończono pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939-1945 represjonowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i III Rzeszę.

Połączone komisje postanowiły zarekomendować Senatowi przyjęcie projektu wraz z przyjętymi przez nie zmianami. Zmiany wprowadzone do projektu zgłoszonego przez grupę senatorów polegały na ograniczeniu liczby beneficjentów projektowanej ustawy do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Postanowiono, że świadczenie nie może przekraczać wysokości obecnego dodatku kombatanckiego, a dochody świdczeniobiorców nie mogą być wyższe od najniższej emerytury. Ustalono ponadto, że wniosek w sprawie świadczenia będzie składany do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, określono także katalog źródeł dochodu.

13 maja 2003 r.

Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu poświęcone było stanowisku i zamierzeniom rządu w zakresie polityki naukowej państwa, wdrożeń i rozwoju nowej techniki.

W posiedzeniu wzięli udział wiceminister nauki i informatyzacji Ewa Okoń-Horodyńska, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk Janusz Lipkowski, dyrektor Departamentu Strategii Edukacyjnych i Form Strukturalnych w MENiS Jerzy Wiśniewski, dyrektor Departamentu Innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Soja oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych oraz Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

W dyskusji wskazywano na pilną potrzebę opracowania programu rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarki i związanych z nimi programów rozwoju nauki. Wymaga to współpracy ministrów nauki, edukacji, finansów i gospodarki, a także pilnego opracowania odpowiednich ustaw dotyczących finansowania nauki i wspomagania, wzorem innych krajów, rozwoju przedsiębiorstw innowacyjnych.

Uczestnicy posiedzenia wskazywali na przewlekanie prac nad przekształceniem sfery badań rozwojowych. Brak jest wyraźnych impulsów do koncentracji badań naukowych i innowacyjności gospodarki, co jest szczególnie widoczne na tle V i VI programu ramowego, w których Polska bierze udział.

W opinii dyskutantów, konieczne jest pilne podjęcie przez parlament prac nad ustawą o finansowaniu nauki.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Nauki, Edukacji i Sportu postanowiła zwrócić się do premiera Leszka Millera m.in. o pilne przedłożenie parlamentowi ustawy o finansowaniu nauki, a także wyznaczenie zadań resortom finansów, nauki, gospodarki i edukacji, służących realizacji polityki naukowej państwa.

* * *

Odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska z okazji 75-lecia Ligi Ochrony Przyrody, podczas którego dyskutowano o dotychczasowych osiągnięciach tej organizacji i wyzwaniach na przyszłość.

W posiedzeniu wzięli udział: marszałek Longin Pastusiak, prezes LOK Władysław Skalny, członkowie zarządu głównego tej organizacji, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jerzy Swatoń, dyrektor Jan Wróbel z Ministerstwa Środowiska, prof. Zbigniew Gertych, przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego oraz członkowie kół LOK z całego kraju.

Przemawiając do zebranych, marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Liga Ochrony Przyrody jest bez wątpienia najstarszą i najbardziej zasłużoną organizacją ekologiczną w Polsce. Jej działalność na rzecz ochrony przyrody przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o środowisku przyrodniczym i konieczności jego ochrony, uczyła - i wciąż uczy - nasze społeczeństwo kultury i etyki ekologicznej.

Jak stwierdził marszałek Senatu, na szczególne podkreślenie zasługuje działalność ligi prowadzona wśród dzieci i młodzieży. Liga organizuje koła i kluby LOP, obozy, kolonie, rajdy, konkursy i olimpiady, zielone szkoły oraz różnego rodzaju społecznie użyteczne prace. Są to płaszczyzny działania, które integrują młodzież we wspólnej pracy i zabawie. Jednocześnie stanowią okazje do uświadamiania, że w życiu są cenne nie tylko wartości materialne - wymierne, ale także środowisko przyrodnicze, w którym żyjemy na co dzień.

W opinii marszałka L. Pastusiaka, to bardzo budujące, że w dobie komputeryzacji istnieje organizacja, która potrafi zwrócić uwagę młodych ludzi na wartości niematerialne, przyrodnicze, środowiskowe. Może jeszcze bardziej cieszy fakt, że jest dużo takiej młodzieży, która zachowała czułe i wrażliwe serca na takie wartości, będące przecież synonimem piękna i zdrowia.

Marszałek Senatu przypomniał, że w marcu 1997 roku Komisja Ochrony Środowiska zainicjowała akcję sadzenia drzew. Doceniając aktywność Ligi Ochrony Przyrody, jej wieloletnie tradycje w szerzeniu edukacji ekologicznej i dobrze zorganizowane struktury terenowe, powierzyła właśnie lidze nadzór i koordynację tej akcji. Komisja, działając pod patronatem marszałka Senatu RP, zaproponowała wówczas rozpropagowanie na nowo zwyczaju sadzenia drzew. Zwyczaju znanego już od czasów Jana III Sobieskiego. A nawiązując w pewnym sensie do Ernesta Hemingwaya, sugerowano także, aby tradycją stał się zwyczaj sadzenia drzewka przez rodziców z okazji pierwszych urodzin swojego dziecka.

Jak stwierdził marszałek L. Pastusiak, komisja już wówczas apelowała do instytucji rządowych, samorządowych, finansowych, ludzi nauki i kultury, działaczy ekologicznych, środków masowego przekazu o upowszechnianie i wspieranie tej pięknej idei, której korzeni możemy dopatrywać się w dość odległych czasach. W Polsce bowiem już w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego, zostały podjęte działania przeciw nadmiernemu wyniszczaniu drzew. Wyrazem tego był zapis zawarty w statutach wiślicko-piotrkowskich, nakazujący ochronę nadmiernie niszczonych lasów.

"Skoro nasi przodkowie tak wcześnie mieli tę świadomość zrozumienia przyrody i konieczności jej ochrony, również i my, współcześni, nie bądźmy gorsi i mówiąc językiem młodzieżowym, - nie dajmy plamy- ! Zostawmy drzewa także dla potomnych!" - zaapelował marszałek L. Pastusiak.

Podczas posiedzenia dokonano podsumowania konkursu "Zadrzewiamy polski pejzaż" ogłoszonego przez Komisję Ochrony Środowiska. Wręczono ponad 50 nagród wyróżnionym z całego kraju.

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które zaprezentowali minister środowiska Czesław Śleziak, przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody i Polskiego Klubu Ekologicznego. Pozytywną opinię o ustawie sejmowej zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do noweli sejmowej. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju zarekomenduje w imieniu komisji senator Marian Lewicki.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Senatorowie zapoznali się wnikliwie z opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili Grzegorz Majcherczyk z Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Eugeniusz Kondracki z Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Do ustawy szereg krytycznych uwag zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja powstała na podstawie projektu poselskiego, złożonego w lutym br. Zmierza do przywrócenia istniejących do końca zeszłego roku zwolnień dla Polskiego Związku Działkowców i jego członków w zakresie ulg i zwolnień podatkowych w podatkach lokalnych, tj. od nieruchomości, rolnym i leśnym. Zmian w tym zakresie dokonano od 1 stycznia br. w związku z wejściem w życie pakietu ustaw dotyczącego reformy finansów publicznych, obejmującego podatek rolny, leśny oraz podatki i opłaty lokalne. Pakiet tych ustaw miał na celu m.in. uporządkowanie stanu prawnego w zakresie ulg i zwolnień podatkowych.

Uzasadniając potrzebę nowelizacji, posłowie wskazywali, że ustawa jest potrzebna przede wszystkim jako zadośćuczynienie dla PZD i przeszło miliona działkowców. Przypomniano, że to z powodu ubiegłorocznej inicjatywy rządu działkowcy muszą obecnie płacić podatek rolny, leśny i od nieruchomości.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej krytyczną opinię o ustawie sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Jak stwierdzono, wejście w życie nowelizacji ustawy przywracającej ulgi podatkowe dla użytkowników działek z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia br., godzi w finanse gmin i może być uznane za naruszenie konstytucji.

Według biura legislacyjnego podatki, o których mowa w nowelizacji, są dochodami jednostek samorządu terytorialnego (gmin), a dochody utracone z tytułu ulg i zwolnień w tych podatkach rekompensowane są subwencją dla gminy. Jak napisano w opinii biura legislacyjnego, dlatego zwolnienia i ulgi podatkowe określone w nowelizacji powinny być uwzględnione w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wymaga to także nowelizacji tej ustawy.

Przypomniano ponadto, że Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie wypowiadał się na temat podatków, uznając, że przepisy podatkowe nie powinny być zmieniane w trakcie roku podatkowego.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła odłożyć podjęcie decyzji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych do kolejnego posiedzenia, 14 maja br.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego.

W tym punkcie porządku dziennego wysłuchano informacji wiceministra spraw wewnętrznych Leszka Ciećwierza, poseł sprawozdawcy Elżbiety Romery, wicedyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w MSWiA Doroty Kraśnickiej oraz wicedyrektora Departamentu Prawnego w tym resorcie Andrzeja Rudlickiego. Szczegółowe uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm 8 maja br. nowelizacja została wniesiona jako projekt rządowy. Wprowadzane zmiany dotyczą zarówno aktów urodzenia, małżeństwa, jak i zgonu, jednakże w różnym zakresie.

Zasadniczym celem nowelizacji było ustawowe uregulowanie kwestii związanych ze zgłoszeniem urodzenia. Ustawa zastępuje zaświadczenie o urodzeniu dziecka, które obecnie jest dokumentem stanowiącym podstawę do sporządzenia aktu urodzenia, pisemnym zgłoszeniem urodzenia dziecka. Ustawa przewiduje, jakie dane powinny być zawarte w zgłoszeniu, jak również upoważnia ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia, w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, wzoru pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka.

Ponadto ustawa przewiduje zwolnienie z opłaty skarbowej zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, wydawanego przez kierownika urzędu stanu cywilnego w razie zawierania związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego, jak również zwolnienie z opłaty wniosku o wydanie takiego zaświadczenia. Zmiana w zakresie art. 54 ust. 2 prowadzi do zwolnienia z obowiązku składania odpisów skróconych aktów stanu cywilnego osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński w formie wyznaniowej, a akt zawarcia małżeństwa zostanie sporządzony w urzędzie stanu cywilnego, w którym miałby być wystawiony odpis skrócony aktu stanu cywilnego.

Ustawa stanowi również, że podstawą do sporządzenia aktu zgonu jest karta zgonu, także w wypadku zgłoszenia zgonu noworodka, który urodził się żywy, ale żył krócej niż 24 godziny (dotychczas w takim wypadku akt zgonu był sporządzany na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub zakład opieki zdrowotnej).

W głosowaniu komisja poparła 5 poprawek do nowelizacji ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego zbieżnych z uwagami biura legislacyjnego. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Aleksandra Koszada.

Ponadto Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

W tej części posiedzenia gośćmi komisji byli dyrektor Departamentu Infrastruktury Mieszkaniowej w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Zdzisław Żydak i dyrektor Departamentu Regulacji Rynku Nieruchomości w tym urzędzie Henryk Jędrzejewski. Pozytywną opinię o noweli sejmowej przedstawiło biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowelizacja dotyczyła dwóch odrębnych kwestii: zasad zawierania umów o odpłatne używanie lokalu oraz uprawnień do lokalu socjalnego osób, które zostały objęte wyrokami eksmisyjnymi.

Ustawa znosi powszechnie krytykowany wymóg, aby okres związania umową o odpłatne używanie lokalu wynosił co najmniej 3 lata. Oznacza to, że strony umowy będą mogły zawrzeć ją na czas oznaczony lub nieoznaczony, bez żadnych ograniczeń. Wyjątek stanowią umowy o odpłatne używanie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego, które w zasadzie będą mogły być zawierane wyłącznie na czas nieoznaczony, chyba że lokator zażąda zawarcia umowy na czas oznaczony. Wyjątek ten nie obejmuje lokali socjalnych i służbowych.

Druga część nowelizacji stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2002 r., stanowiącego, że art. 35 ust. 1 ustawy jest niezgodny z konstytucją, ponieważ bez merytorycznego uzasadnienia sytuacja prawna osób, których eksmisję orzeczono w okresie od 31 grudnia 2000 r. do 9 lipca 2001 r., jest gorsza w porównaniu z sytuacją osób, które otrzymały wyroki eksmisyjne przed 31 grudnia 2000 r. lub od 10 lipca 2001 r. (dzień wejścia w życie ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Wynika to z zastosowania wobec pierwszej z wymienionych kategorii osób art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, podczas gdy nowa ustawa - obecnie nowelizowana - objęła z mocy art. 35 ust. 1 swoimi korzystniejszymi postanowieniami również osoby, wobec których zapadły wyroki eksmisyjne przed 31 grudnia 2000 r. Osoby, które otrzymały wyroki eksmisyjne w okresie od 31 grudnia 2000 r. do 9 lipca 2001 r., a wyroki te nie zostały w tym czasie wykonane, będą mogły, w wyniku nowelizacji, wystąpić do sądu o przyznanie prawa do lokalu socjalnego, jeżeli spełniają warunki określone w art. 14 ust. 4 obowiązującej ustawy.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Grzegorza Matuszaka.

* * *

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły nie zgłaszać poprawek do omawianej nowelizacji sejmowej i zaproponować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek.

Rozpatrywana nowela umożliwia podanie frekwencji po pierwszym dniu referendum. Stanowi, że po zakończeniu pierwszego dnia referendum komisje obwodowe będą miały obowiązek podać informacje o liczbie wydanych kart do głosowania, kart niewykorzystanych oraz osób uprawnionych do głosowania. Nie będzie zakazu wykorzystywania tych danych i podawania ich do publicznej wiadomości przez media.

Za zarekomendowaniem Izbie przyjęcia nowelizacji bez poprawek opowiedziała się zdecydowana większość członków obu komisji. Przeciwko byli tylko senatorowie Anna Kurska i Zbigniew Romaszewski.

W opinii senatora Z. Romaszewskiego, nowelizacja ustawy i sposób, w jaki została uchwalona przez Sejm, to przykład instrumentalizacji prawa. "To nie jest konstruowanie prawa, ale dopasowywanie go do instrumentalnych zadań" - stwierdził senator.

Senator Teresa Liszcz zaapelowała do senatorów, by nie podchodzić tak krytycznie do rozpatrywanej noweli. "W końcu te zmiany idą w tym kierunku, by ludzie byli lepiej poinformowani i w ogóle poszli głosować" - powiedziała. Senator przypomniała, że są kraje, w których za niewzięcie udziału w referendum płaci się kary. "Sądzę więc, że taka delikatna mobilizacja nie jest czymś nagannym" - dodała senator T. Liszcz.

Na zakończenie posiedzenia ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym złoży Izbie w imieniu połączonych komisji senator Aleksandra Koszada.

14 maja 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zakończyła prace nad ustawą o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W głosowaniu senatorowie poparli wniosek o zmianę terminu wejścia w życie nowelizacji. Przyjęta poprawka brzmiała: -w art. 4 wyrazy "ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2003 r." zastępuje się wyrazami "1 stycznia 2004 r.".

Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Andrzej Spychalski.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podczas posiedzenia wysłuchano wiceministra finansów Andrzeja Sopoćki oraz dyrektora Departamentu Podatków i Katastru w tym resorcie Grzegorza Noweckiego. Zapoznano się także z krytyczną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W wyniku dyskusji uznano jednak, że mimo zgłaszanych wątpliwości należy zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji.

Ustalono, że przyjęte następnie w głosowaniu stanowisko aprobujące ustawę sejmową zarekomenduje Izbie senator Genowefa Ferenc.

Ponadto Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrywała dwie ustawy ratyfikacyjne: ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Libańską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Bejrucie dnia 26 lipca 1999 r. oraz ustawę o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Chile w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Santiago de Chile dnia 10 marca 2000 r.

Podczas posiedzenia na temat rozwiązań zawartych w przedmiotowych konwencjach mówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Kaszuba.

W kolejnych głosowaniach senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek obu ustaw sejmowych. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdania podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Franciszek Bobrowski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, przyjętej w Genewie 28 czerwca 1952 r.

Rozwiązania przyjęte w konwencji omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Konwencja wprowadza jednolite minimalne standardy w zakresie ubezpieczenia społecznego od ryzyk związanych z: chorobą, bezrobociem, starością, wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, niezdolnością do pracy, macierzyństwem, inwalidztwem oraz śmiercią żywiciela rodziny. Generalnie polski system zabezpieczenia społecznego odpowiada standardom ustanowionym w konwencji.

W głosowaniu komisja poparła uchwaloną przez Sejm ustawę ratyfikacyjną. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Zdzisława Janowska.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zatrudnieniu socjalnym.

Opinie o ustawie sejmowej przedstawili: wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jolanta Banach, p.o. dyrektora Departamentu Rynku Pracy w tym resorcie Cezary Mieżejewski, poseł sprawozdawca Alicja Murynowicz, przedstawiciel Związku Gmin i Miast Polskich, prezes Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" Tomasz Sadowski oraz wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Bogusław Prajsner. Szczegółowe uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

Przyjęta przez Sejm ustawa, będąca przedłożeniem rządowym, stanowi element realizacji działań prawno-instytucjonalnych w stosunku do kręgu podmiotów zdeterminowanych społecznie przez swoją sytuację życiową, określaną jako "podleganie wykluczeniu społecznemu" (m.in. są to bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnieni od alkoholu po zakończeniu programu psychoterapeutycznego w zakładzie lecznictwa odwykowego, chorzy psychicznie, bezrobotni w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i bezrobociu, pozostający bez pracy przez co najmniej 36 miesięcy; ustawa zawiera katalog otwarty podmiotów, do których się stosuje). Ustawa sejmowa stwarza możliwości zatrudnienia socjalnego dla tych osób, co oznacza udział w zajęciach prowadzonych przez centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej i zatrudnienie wspierane, uregulowane ustawą.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Rekomendowane zmiany mają charakter przede wszystkim legislacyjno-porządkujący. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.

* * *

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, zwołane w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o strażach gminnych oraz niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek, dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w tym resorcie Andrzej Przemyski, komendant Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy Witold Marczuk, prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich Artur Hołubiczko. Szczegółowe uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W opinii biura, szereg przepisów ustawy sejmowej budzi zasadnicze wątpliwości zarówno z punktu widzenia zgodności z Konstytucją RP, jak również z zasadami prawidłowej techniki legislacyjnej.

Celem uchwalonej przez Sejm nowelizacji było przede wszystkim zwiększenie kompetencji straży gminnych w zakresie ochrony porządku publicznego oraz dostosowanie ustawy nowelizowanej do obowiązującego systemu prawnego. W związku z tym w ustawie zawarto nowe uregulowania w szczególności dotyczące posługiwania się bronią przez strażników, stosowania przez nich środków przymusu bezpośredniego, przetwarzania danych osobowych przez straż oraz prawnego statusu strażnika.

W dyskusji rozpatrywana nowelizacja sejmowa wzbudziła szereg kontrowersji, akceptację senatorów uzyskały propozycje poprawek zawarte w opinii biura legislacyjnego.

W przyjętym w głosowaniu stanowisku połączonych komisji zaproponowano Senatowi wprowadzenie 17 zmian. Na ich sprawozdawcę podczas posiedzenia plenarnego wybrano senatora Zbigniewa Gołąbka.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment