Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

1 marca 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przesłał list gratulacyjny Adamowi Małyszowi:

"Panie Adamie! Mistrzu!

W Val di Fiemme oddał Pan fantastyczne, fenomenalne skoki, na miarę podwójnego mistrza świata. Wszyscy jesteśmy dumni z Pana dokonań w tej trudnej, wymagającej nie lada odwagi, dyscyplinie sportu.

Gratuluję Panu nie tylko pokonania w wielkim stylu całej światowej czołówki skoczków narciarskich, hartu ducha, odporności psychicznej, ale i postawy sportowej godnej mistrza oraz wspaniałomyślności wobec swoich przeciwników.

Zawody we Włoszech były wielkimi dniami Pana i wszystkich Polaków.

Życzę Panu nie tylko zdobycia po raz trzeci Pucharu Świata, ale też olimpijskiego złota. Jest Pan wielkim sportowcem i ufam, że cele te są realne".

* * *

1 marca 2003 r. w hotelu "Gromada" w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 30-lecia "Sygnałów dnia" Polskiego Radia SA.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Szymczycha, przedstawiciele parlamentu, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA oraz dziennikarze współtworzący "Sygnały dnia".

* * *

3 marca 2003 r. marszałek Longin Pastusiak przebywał w Krakowie, gdzie spotkał się z wojewodą małopolskim Jerzym Adamikiem oraz marszałkiem województwa małopolskiego Januszem Sepiołem.

Podczas pobytu w Krakowie marszałek pełnił dyżur w tamtejszym biurze senatorskim. W Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" odbyła się konferencja prasowa. Pytania dziennikarzy dotyczyły przede wszystkim aktualnej sytuacji politycznej. Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że Senat i prezydent będą gwarantami stabilności rządu mniejszościowego. Zdaniem marszałka L. Pastusiaka, obecna sytuacja jest ważnym testem zarówno dla opozycji, jak i dla rządu SLD.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Krakowskiej Wyższej Szkole marszałek wygłosił wykład "Nowy ład światowy"

W Stowarzyszeniu "Kuźnica" z udziałem marszałka L. Pastusiaka odbyło się spotkanie otwarte Na temat "Senat dziś i Senat jutro. Czy potrzebne są zmiany w Konstytucji RP".

Wieczorem marszałek L. Pastusiak był gościem TV Kraków, gdzie wystąpił w programie "Rozmowa Dnia".

* * *

W związku z wyborem Vaclava Klausa na prezydenta Republiki Czeskiej marszałek Longin Pastusiak wystosował list gratulacyjny następującej treści:

"Szanowny Panie Prezydencie, z okazji wybrania Pana na zaszczytne stanowisko Prezydenta Republiki Czeskiej, proszę przyjąć, w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i moim własnym, serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia.

Życzę Panu, aby okres Pańskiej prezydentury był okresem rozwoju Republiki i dobrobytu jej obywateli, a Panu przyniósł satysfakcję z wypełnionej misji. Proszę również przyjąć życzenia w życiu osobistym".

* * *

6 marca 2003 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkał się z ludźmi kultury, by podsumować rok 2002. W organizowanym po raz ósmy spotkaniu uczestniczyli m.in.: minister kultury Waldemar Dąbrowski, wicemarszałek Kazimierz Kutz, przedstawiciele sejmowej i senackiej komisji kultury, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, reżyserzy - Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, aktorzy - Irena Kwiatkowska, Janusz Rewiński i Małgorzata Foremniak.

Podczas spotkania prezydent podkreślił, że kultura jest wizytówką Polski przed wejściem do UE, choć nadal boryka się z trudnościami finansowymi i brakiem odpowiednich regulacji prawnych. "Jesteśmy dziś o krok od chwili, gdy staniemy się integralną częścią europejskiej wspólnoty. Wśród ludzi kultury akceptacja dla naszych unijnych starań jest bardzo wysoka. Przez swoją sztukę jesteście od dawna ze światem zintegrowani. Wielu polskich artystów odciska swój wyraźny ślad w kulturze światowej" - mówił do zebranych.

* * *

12 marca 2003 r. odbyła się doroczna odprawa kadry kierowniczej MON oraz Sił Zbrojnych RP. Była ona okazją do podsumowania stanu polskiej obronności i działań podejmowanych na tym polu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i premierem Leszkiem Millerem, marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Borowskim i Longinem Pastusiakiem na czele, a także minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwiec oraz szef Sztabu Generalnego WP Czesław Piątas. Spotkanie zostało zorganizowane w czwartą rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP. Wybrane jednostki Wojska Polskiego uhonorowane zostały tytułem "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", przyznanym za szczególne osiągnięcia w 2002 roku.

* * *

13 marca 2003 r., w związku z tragiczną śmiercią premiera Serbii Zorana Djindjica, marszałek Senatu RP Longin Pastusiak przekazał Ambasadorowi Serbii i Czarnogóry Zoranowi Novakoviciowi list kondolencyjny:

"Wstrząśnięty tragiczna śmiercią premiera Serbii Zorana Djindjica z ogromnym smutkiem i żalem pragnę przekazać w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i moim własnym szczere wyrazy współczucia.

Jest to ogromna strata dla całej europejskiej demokracji. Łączymy się w smutku z obywatelami Serbii oraz z rodziną i najbliższymi. Zechce Pan przyjąć wyrazy wysokiego szacunku" - napisał L. Pastusiak.

* * *

13 marca 2003 r. Sejm, działając w porozumieniu z Senatem, powołał Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy, mające działać na rzecz rozwijania współpracy obu państw.

Zadaniem Zgromadzenia ma być "rozpatrywanie spraw interesujących polski Sejm i Senat oraz Radę Najwyższą Ukrainy, a także przyjmowanie wspólnych stanowisk w tym zakresie".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,