Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 3-4 lutego 2003 r. w Sejmie odbyło się posiedzenie Stałego Komitetu Wymiaru Parlamentarnego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Było to pierwsze spotkanie w ramach polskiego przewodnictwa w IŚE w 2003 r. W posiedzeniu udział wzięły delegacje z Bułgarii, Czech, Macedonii, Rumunii, Słowenii i Włoch. Gospodarzem spotkania był przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej senator Zygmunt Cybulski.

Posiedzenie było poświęcone dyskusji nad poprawkami zgłoszonymi przez delegacje narodowe do przedstawionego przez stronę włoską projektu zmiany regulaminu Wymiaru Parlamentarnego IŚE. Zgodnie z tym projektem i zgłoszonymi poprawkami, powstać ma Zgromadzenia Parlamentarne Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, z wybieralnym na dwuletnią kadencję przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi, stałym komitetem, trzema komisjami generalnymi oraz stałym międzynarodowym sekretariatem z siedzibą we Włoszech.

Wypracowany przez Stały Komitet tekst regulaminu zostanie przedstawiony Komitetowi Parlamentarnemu IŚE, który przeprowadzi debatę i zadecyduje o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Posiedzenie Komitetu Parlamentarnego odbędzie się w dniach 20-22 marca br. w Warszawie. Oprócz tego, w ramach polskiego przewodnictwa zostanie również zorganizowane posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego w październiku br.

* * *

W dniach 11-12 lutego 2003 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w konferencji poświęconej Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

Konferencja, zorganizowana przez organizację "Parliamentarians for Global Action", odbyła się w Moskwie, w siedzibie rosyjskiej Dumy. Marszałek L. Pastusiak wygłosił referat otwierający pierwszy panel dyskusyjny, a także prowadził drugi panel dyskusyjny.

Podczas pobytu w Moskwie marszałek L. Pastusiak spotkał się również z przewodniczącym Rady Federacji Siergiejem Mironowem. W trakcie spotkania marszałek zaapelował, by Rosja odstąpiła od wprowadzania od 1 lipca wiz dla Polaków.

Wprowadzenie wiz ma być odpowiedzią na podobny krok ze strony Polski, która zobowiązała się do tego w trakcie negocjacji na temat członkostwa w Unii Europejskiej. Strona polska proponuje Rosji, by ona postąpiła podobnie jak Ukraina i nie wprowadzała wiz, uzyskując w zamian dla swoich obywateli dodatkowe ułatwienia przy zdobywaniu wiz polskich.

Innym tematem rozmowy była sprawa polskiej mniejszości w Rosji. W grudniu jej przedstawiciele wystosowali list do prezydenta Władimira Putina, domagając się przyznania Polakom statusu grupy etnicznej, represjonowanej w czasach stalinowskich. Marszałek L. Pastusiak zwrócił się o poparcie żądań Polaków z Rosji, by uznano ich za grupę represjonowaną, apelował także o poparcie wniosku, by zwrócono Polakom Dom Polski, odebrany im w 1937 r. W pierwszej sprawie przewodniczący Rady Federacji przedstawił kilka problemów natury prawnej, w drugiej zaś obiecał poparcie wniosku.

Przewodniczący S. Mironow zaprosił marszałka L. Pastusiaka do złożenia w tym roku oficjalnej wizyty w Moskwie.

* * *

13 lutego 2003 r. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Riksdagu (Parlamentu) Królestwa Szwecji Björn von Sydov wraz z delegacją. Gości przyjął marszałek Longin Pastusiak.

W czasie spotkania marszałek podkreślił, że stosunki między Polską i Szwecją są dobre na wszystkich płaszczyznach. Poziom wymiany handlowej naszych państw jest taki sam, jak między Polską i USA. Dobra jest współpraca kulturalna - w Szwecji rozpoczyna się właśnie Rok Polski. 66% Szwedów opowiada się za przyjęciem Polski do UE. Marszałek L. Pastusiak podziękował za poparcie, jakiego Szwecja udziela naszym dążeniom do integracji z UE.

Björn von Sydov wyraził opinię, że dobra współpraca naszych państw będzie również potrzebna w ramach poszerzonej Unii, ponieważ tworzenie koalicji przy rozwiązywaniu konkretnych spraw sprzyja osiąganiu lepszych wyników.

Rozmówcy wiele uwagi poświęcili sprawie przyszłości UE, zwłaszcza jej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Zgodnie wyrazili pogląd, iż dążeniem Unii powinna być jedność we wszystkich sferach jej działalności.

Kolejnym omawianym zagadnieniem był konflikt iracki. Marszałek przedstawił stanowisko polskiego rządu i opinię naszego społeczeństwa w tej sprawie. Podkreślił, że Polska opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, respektowaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa i traktowaniem środków zbrojnych jako ostateczności.

Marszałek zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia nowego ładu europejskiego i światowego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment